Prudký vzlet

Připadá mi, že ačkoli romantické knihy z produkce Knihy Dobrovský poslední dobou opravdu získávají na popularitě, duologie Strmý pád jakoby lehce zapadla. A to je škoda. Tato série je totiž výjimečná.

Prudký vzlet - Bianca Iosivoni

Originální název: Flying high

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 358

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Red

!!!Článek obsahuje spoilery!!!

Po strmém pádu přichází prudký vzlet

Konečně známe pravdu. Haileeina sestra Katie je mrtvá a Hailee se s tím nemůže smířit. Rodiče se o ní téměř nezajímají a ona tak byla nucena si vším procházet sama. Cesta po USA měla být cestou na rozloučenou. V plánu ale nebylo zaseknout se v malém městečku a potkat nové přátele. A Chase.

Chase je odhodlaný Hailee pomoct. To vlastně chtějí všichni noví kamarádi. Ale některé věci jsou těžší než jiné. Spolu s otevřením rány s Katie se otevírají i rány nové. Hailee si v první řadě musí najít cestu ke svým rodičům, ale také k sobě, aby se mohla smířit s tím, co se stalo.

***

Já nemám slov. Málo kdy se mi stane, že mě kniha zasáhne až v takové míře. V první řadě bych vás ale chtěla varovat. Když jsem četla první díl, tak jsem ho měla v reading copy, tedy ve vydání, které ještě neprošlo finální korekturou a úpravami. Nevím tedy, jestli se právě ve finálním výtisku objevily tzv. trigger warnings, hesla, která vás už dopředu upozorní, že v knize se vyskytují těžká témata a jaká a vy máte tedy ještě před čtením možnost rozhodnout se, jestli je kniha pro vás nebo se jí ve vlastním zájmu vyhnete. Vím jen, že ve druhém díle se na poslední stránce tato trigger warnings nachází. Bohužel úplně nerozumím tomu, proč až na poslední stránce, protože toho si logicky všimnete až po dočtení, ale věnujte tomu, prosím, pozornost a případně se podle toho zařiďte.

Jak již jsem na začátku nastínila, tato série patří v jistých ohledech mezi moje nejoblíbenější. Když jsem četla první knihu, vůbec jsem nevěděla, co mě čeká. Strmý pád se tvářil jako průměrná young adult romantika, která ale posledními stránkami úplně změnila čtenářův pohled. Včetně toho mého. Proto jsem se moc těšila na druhý díl, protože jsem věděla, že je potřeba, aby se postavy nějak vypořádaly s tím, k čemu všemu tam došlo. A Bianca Iosivoni s tím vším poradila naprosto parádně.

Víte, téma této knihy je mi nepříjemně blízké a možná to je důvod, proč jsem tak lpěla na tom, aby to řešení bylo vykresleno reálně a důstojně. A jsem opravdu ráda, že mohu konstatovat, že kniha může právě v tomto ohledu mnoha lidem v určité míře pomoci.

Ano, postavy se místy chovají zbrkle, nelogicky, ale postupem času se dopracují k tomu, co je správné.

Vím, že kniha na Databázi knih nemá příliš dobré hodnocení, je to především kvůli délce celé té série. A já to chápu. Podobný problém jsem měla například u duologie Nedotýkej se mě, která byla na můj vkus až příliš rozvleklá a v ideálním případě bych ji viděla pouze jako samostatnou jednu knihu. A to samé částečně vidím i zde. Chápu autorčin záměr ohledně rozdělení jednotlivých příběhů, ale i tak to šlo šikovně pokrátit, protože ano, některé situace jsou opravdu rozvleklé a opakují se. Knihy bych si představovala v jedné vazbě rozdělené na Knihu 1 a Knihu 2. Myslím, že tak by čtenář nepřišel o moment překvapení a zároveň by série byla kratší a údernější.

Pokud se nezaleknete hodnocení právě na Databázi, tak vám mohu garantovat, že vás čtení nezklame. Já jsem ráda, že jsem se vrátila zpět do toho světa a opět se setkala se všemi postavami, které mi přirostly k srdci. V knize jsem se našla a opravdu oceňuji, jak vše autorka zpracovala.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

77 %

8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *