Ranhojička

Když někde slyšíte nebo čtete o knize, která se odehrává ve vězení, většinou vám vytane na mysli literatura z období 2. světové války. Musím přiznat, že právě Ranhojička byla první young adult fantasy knihou, která mi prostředím připomínala tak moc již výše zmíněné knihy.

Ranhojička - Lynette Noni

Originální název: The Prison Healer

Rok vydání: 2022

Rok vydání originálu: 2021

Počet stran: 416

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Fragment

Je možné přežít něco, co se přežít nedá?

Kiva Meridanová už deset let přežívá v Zalindově, vězení, odkud nevede cesta. Když se sem dostala jako malá dívenka, měla ještě tatínka, který ve věznici působil jako vězeňský ranhojič a zasvětil Kivu do tajů této vědy. Jenže otce už Kiva nemá a jeho práci převzala ona.

Když jednoho dne do Zalindova přivezou královnu rebelů, dostane Kiva tajný vzkaz. Nesmí dopustit, aby se královně něco stalo. Ale to je těžké, protože ta je těžce nemocná a nikdo neví, jak ji léčit. Ke všemu musí královna podstoupit čtyři zkoušky utrpením, při kterých by ve svém stavu ale jistě zemřela. Kiva se tedy rozhodne podstoupit zkoušky místo ní.

***

Na knihu jsem se velmi těšila už od chvíle, co vyšla. Recenze od prvních čtenářů zněly více než slibně a já se nemohla dočkat, až se do ní začtu. Bohužel mi chvíli trvalo, než jsem se ke čtení dostala, ale hned, jak jsem přečetla první stránky věděla jsem, že tady jsem na správné adrese.

Už na začátku knihy na vás čekají dvě krásné mapy, která vám představí celé království, ale také vězení Zalindov. Právě ta druhá mapa se vám bude jistě hodit, protože děj se postupně odehrává ve všech částech a pro vaši lepší orientaci je tohle opravdu super.

V úvodu jsem zmínila, že kniha opravdu nepříjemně reálně připomíná prostředí pracovních táborů. A to je pravda. Postupem času se totiž začtete do chodu vězení a celého toho žití tam a bude vám jasné, odkud byla brána inspirace. Myslím, že právě vykreslení prostředí autorka odvedla skvěle, protože minimálně mně běhal mráz po zádech.

Hlavní postavou příběhu je právě Ranhojička Kiva. Ta je každým coulem drsňačka, která je odhodlaná nepustit si nikoho k tělu. To mi trošku vadilo, protože právě takové zatvrzelé typy lidí mi nejsou moc sympatičtí. To celé ale vyvažovaly další postavy jako Kivin pomocník – malý Tipp, který byl k sežrání a dále také nový vězeň Jaren, se kterým se Kiva, ač nechce, začne pomalu sbližovat.

Celá kniha se mi četla velmi dobře, děj odsýpal, ale asi tak v polovině jsem se na krátko zasekla. Připadalo mi, že se tam nic moc extra nedělo. Spíše se tam řešilo stále to samé dokola. Pokud jste si ještě nestihli všimnout, tak kniha má přes 400 stran a možná právě kvůli tomu prostředku mi přišla místy opravdu zdlouhavá. Myslím, že kdyby se osekalo tak 50-60 stránek, ničemu by to neuškodilo. Zvláště, když se jedná o sérii.

Speciální komentář si šetřím hlavně kvůli tomu konci. Jako promiňte, ale co to mělo být? Já jsem si žádný takový zvrat neobjednala :D. Trošku mi vadil konkrétně ten zvrat úplně na konci (kdo už četl, pochopí). Nechápu, proč si s námi autorka až tak moc hrála, ale jsem upřímně zvědavá, jakým směrem se to celé bude teď ubírat.

Pokud si chcete přečíst originální fantasy, tak mi věřte, že tohle vás jen a jen překvapí.

Děkuji nakladatelství Albatros Media za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

77 %

8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *