Mizení

České detektivky jsem si oblíbila, když jsem přečetla Prokletý kraj od Michaely Klevisové. V tomto žánru se také velice často skloňuje jméno Jiří Březina. Na kontě má už nějakou tu knihu napsanou a ke mně se díky mému vlastnímu zájmu dostalo Promlčení a také díky spolupráci s nakladatelstvím Albatros Vzplanutí a Mizení. Jak jste si mohli všimnout, z této trojice jsem se dostala zatím jen k Mizení, ale po dočtení se na ty další dvě knihy už nemůžu dočkat.

Mizení - Jiří Březina

Originální název:

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu:

Počet stran: 336

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Motto

Kvalitní česká detektivka

Policista Tomáš Volf je povolán k vyhořelému statku, kde se najdou dva uhořelí dospělí a miminko. Zprvu to vypadá, že motivace k vraždě byl rasismus. Jenže pak začnou do popředí vystupovat okolnosti, které závratně změní pohled na věc.

 

Soukromá vyšetřovatelka Eva Černá pracuje pro organizaci, která hledá zmizelé děti nebo rodiče. Jednoho večera ale na prahu objeví chlapec, který tvrdí, že mu jeho pravou rodinu vyměnili za jinou. Nejasností přibývá a vše se komplikuje. Mohou spolu tyto dva případy souviset?

***

Pokud si chcete přečíst opravdu kvalitní českou detektivku, po jakém autorovi sáhnete? Michaela Klevisová? Ano, mohu doporučit. Jiří Březina? Jasně! Je známý. Ale co já? Já jsem na něj přišla až díky jeho knize Mizení. Opravdu si teď ťukám na čelo. Víte proč? Protože mi už přes rok a půl doma leží kniha Promlčení, kterou nenapsal nikdo jiný, než Jiří Březina. Dalším překvapením je Vzplanutí, které té čekačce Promlčení šlape solidně na paty. Absolutně nechápu, proč jsem se do nich ještě nepustila, ke všemu, když mě české detektivky tak moc baví, ale asi to byl osud, protože si na mě počkalo Mizení, které mi opravdu zamotalo hlavu.

Z počátku se čtenář seznamuje s Tomášem Volfem, detektivem, který dostane na starosti případ. Bylo velice zajímavé sledovat, jak nad vším přemýšlí a co si dává do souvislostí. Obzvlášť pokud tam byly narážky na předchozí případy, o kterých nic nevím, protože jsem od Jiřího Březiny nic dalšího nečetla. I tak ale vše dávalo smyl a nebylo mi vyspoilerováno nic, co by mi kazilo požitek z těch dalších dvou knih, které na mě doma čekají.

Další hlavní postavou byla bývalá členka policie Eva Černá, jejíž současné zaměstnání má s prací detektiva hodně společného. I jí už zběhlí čtenáři znají z předchozích dílů. Já však začínala úplně od nuly a i tak jsem s ničím neměla problém.

Následovaly ještě další postavy, které významně zamíchaly dějem. Víc vám o nich ale prozrazovat nebudu. Nechte se překvapit stejně jako já.

Autor se vůbec nebojí být drsný. S klidem vám popíše místo činu a zasvětí vás do nejmenších podrobností vyšetřování. Já už jsem něco detektivek načetla, ale opravdu mě překvapilo, že jsem prostě neměla do poslední chvíle ani tušení, co by za tím jak mohlo být.

Celá ta zápletka mi nemohla být vzdálenější, tato problematika mi vůbec není nijak blízká a proto jsem se trochu bála, že mě čtení nebude bavit, ale překvapilo mě, jak mě to vtáhlo. Dokonce jsem si po dočtení vše rekapitulovala, abych měla jistotu, že jsem vše pochopila tak, jak jsem měla.

Mizení je propracované, kvalitní, důvěryhodné a nebezpečné. Myslím si, že pokud hledáte opravdu zajímavou knihu od českého autora, tak vám právě titul Mizení nesmí uniknout.

Děkuji nakladatelství Albatros Media za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

81 %

8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *