Životice

Zdroj: www.wikipedie.cz

Historie mě zkrátka nepřestane překvapovat a udivovat. Člověk si myslí, že po dostudování střední školy zná aspoň tak zevrubně všechny události, které se minimálně na našem území staly. Ale ono ne. Po přečtení Životic od skvělé Karin Lednické se tedy musím ptát. Proč jsem o tomhle nikdy dřív neslyšela? Proč by něco takového mělo upadnout do zapomnění?

Životice - Karin Lednická

Originální název: Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie

Rok vydání: 2022

Rok vydání originálu:

Počet stran: 248

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Bílá vrána

Další skvělé kniha od Karin Lednické!

U Havířova leží malá obec. Takových obcí je v České republice opravdu mnoho a velkou pozornost jen tak nepřitáhnou. Čas utíká, kdo byl před lety dítětem, je nyní dospělý. Jen krajina, ač se mění, navždy uchová vzpomínky na tragédii, která se zde před lety udála. V roce 1944 zde v hostinci partyzáni zastřelili tři příslušníky gestapa. Druhý den zde gestapo popravilo 36 mužů. Otců, bratrů, synů, kamarádů… Už není moc lidí, kteří o této tragédií vědí. Ale přesto se někteří z nich o své vzpomínky podělili…

***

Když jsem před lety dočítala Šikmý kostel pomalu se slzami v očích, nečekala jsem, že mi ještě nějaká kniha takto vyrazí dech. Ale spletla jsem se. To, že Karin Lednická píše naprosto božsky, už snad všichni víte. Myslím, že toto jméno oblétlo celý knižní svět a ve všech zanechalo jen ty nejlepší pocity. A přesto mě stále překvapuje. To, jak pojala zpracování této knihy mě pouze jen utvrdilo v tom, že je to jedna z nejlepších autorek současnosti.

Myslím, že téměř nikdo neví, co se tehdy v Životicích stalo. Já jsem poměrně velký fanoušek historie, ale o této tragédii jsem nikdy nikde neviděla ani zmínku.

Kniha vás upoutá už od pohledu. Opravdu důmyslně pojatý obal zláká nejednoho čtenáře a zpracování nadchne i nefanoušky literatury faktu. Právě toho jsem se celkem bála, protože mám problém udržet pozornost u takto těžké literatury. Ale i na to bylo myšleno a já se dočkala velmi zajímavého kousku, kde se střídala beletrie spolu s literaturou faktu. Možná se vám to zdá chaotické, ale dle mého názoru to pouze krásně podtrhovalo a umocňovalo celý zážitek, když jsem děj mohla sledovat takto očima několika obyvatel. Po každé té „kapitolce“, která byla psána z pohledu tehdejších pamětníků, následovala faktická vsuvka od autorky, kde stručně shrnovala, co se dále dělo, případně kontext. Celá kniha je prokládána i fotografiemi, které určitě umocní váš celkový dojem z knihy.

Já mám celkově s takto těžkou literaturou problém a nemohu ji číst pořád, musím si dávat pauzy. Proto mi i pár dnů zabralo, než jsem knihu přečetla. Nenechte se ale zmást, četla jsem mnoho recenzí, kde se čtenáři chlubili, že knihu přelouskali za den.

Ať tak, či onak, chtěla bych moc poděkovat autorce za to, že píše o událostech z historie, které by mě nejspíše úplně minuly. Budu se těšit na druhý díl Šikmého kostela, který na mě čeká od loňska v knihovně, a jsem zvědavá, jaké pocity z něj budu mít.

Děkuji obchodu Kosmas za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

 

100 %

10/10
Zdroj: www.wikipedie.cz

1 komentář

  1. Životice jsem také před pár dny přečetla a naprosto mě uchvátily! O události jsem taky slyšela poprvé. Přesně jak říkáš, Karin Lednická je nejlepší současnou spisovatelkou. Úžasné knihy! Nemohu se dočkat třetího dílu ŠK. Doufám, že už čteš ten druhý 😀 :*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *