Krámek se starožitnostmi

Cestování časem je jedna z mých nejoblíbenějších zápletek. No a když se jedná o cestování časem v Anglii, ještě ke všemu s detektivní a romantickou zápletkou… nešlo odolat a i já jsem se do Krámku se starožitnostmi musela pustit…

Krámek se starožitnostmi - Paula Brackston

Originální název: The Little Shop of Found Things

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 416

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Red

Cestování časem, které vás pohltí

Xatnhe se stěhuje se svou nemocnou maminkou do zapadlé anglické vesničky, kde si chtějí otevřít svůj vlastní krámek se starožitnostmi. Xanthe má od dětství dar. Občas, když se dotkne nějaké věci, může vidět a cítit osud jejího majitele. A přesně k tomu dojde na aukci, která se koná jen chvilku po jejich příjezdu. Právě tam Xanthe ucítí neskutečně velké propojení s viktoriánským chatelainem a rozhodne se, že zjistí, proč ji chatelaine volá.

Jenže Xanthe netuší, že se vše propojuje právě u nich v nově otevřeném krámku. Osudy dávno zesnulých lidí se probouzí a Xanthe čeká cesta do minulosti, aby vyřešila dávnou křivdu a zachránila tak jednu dívku před smrtí.

***

Na knihu jsem se moc těšila už od chvíle, kdy nám ji na bookstormingu představili Katka s Adamem. Autorku sice už můžete znát díky její předchozí sérii, ale mně do této doby zatím minula. Ohromila mě až právě obálka a anotace. Však víte, příběh, který se odehrává ve staré Anglii a navíc cestování časem spolu s romantickou zápletkou, to je moje.

Přesto jsem byla trošku v rozpacích, protože kniha byla ihned přirovnávána k Cizince a toho jsem se bála. Cizinka je totiž opravdu mistrně propracovaný historický román a ve zkratce řečeno, je to taková ta vyšší dívčí. No, abych byla upřímná, stalo se to, co jsem předpokládala. Ještě než úplně začneme, vám doporučím, abyste do této knihy šli s tím, že je to zkrátka něco úplně jiného než Cizinka.

Musím se přiznat, že mi trvalo nějakou dobu, než jsem se do knihy pořádně začetla. Ono je to psané krásně a autorce se povedlo věrohodně vykreslit venkovské prostředí a tajemno, ale na můj vkus byla kniha minimálně ze začátku docela dost zdlouhavá. Jak již jsem vám ale naznačovala na začátku, čeká vás kombinace žánrů, která si vás postupně podmaní. V knize totiž najdete vše – cestování časem, rodinné drama, romantiku a také detektivní zápletku. Může to působit celkem krkolomně, ale nebojte se. Tohle je mix, který funguje opravdu dobře.

Velmi důležité pro mě bylo, jak na mě bude působit hlavní postava. Xanthe je starší dívka, nebo mladá žena, chcete-li, o které se dozvídáme, že to v životě neměla jednoduché. Prošla si nehezkým vztahem a pár měsíců strávila na nepěkném místě. Má za sebou minulost, kterou bychom s ní asi neměnili. A přesto mi přišlo, že i když si prošla takovými věcmi, byla její postava sice ovlivněná, ale stále reálná a sympatická. Bohužel se ale našla jedna věc, která mě postupem času mrzela. V knize bylo několikrát zmiňované, jak je její mise v minulosti důležitá. Často mi ale přišlo, že se chovala až příliš lehkovážně a místy pár scének působily nevěrohodně.

Moc jsem se ale těšila na romantickou linku. Jelikož se jedná o první díl ze série, přistupovala jsem k tomu, že to celé byl spíše takový úvod, a to hlavní mě teprve bude čekat. I tak mi ale připadalo, že se vztah vyklubal téměř z ničeho. Zakončené to bylo moc pěkně, ale už právě kvůli tomu bych bývala ocenila, kdyby například ta roztahanost ze začátku byla nahrazena pestřejší a realističtější romantickou linkou.

Pokud ale nehledáte nic složitého na čtení, a já věřím, že v této době oceníte spíše opravdu něco jednoduchého, tak si myslím, že Krámek se starožitnostmi je to pravé pro vás. Ačkoli mi čtení zabralo nějaký ten čas, ve výsledku jsem k tomu neměla nijak velké výhrady a ráda se pustím do dalšího dílu.

Děkuji nakladatelství Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

71 %

7/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *