Marie Terezie: Všichni věrní a nevěrní

Zdroj: www.kudyznudy.cz

Byli byste jedni z mála, pokud by vás minula minisérie, která běžela na ČT 1 – Marie Terezie. Já tyto filmy viděla už před lety, kdy vyšly první díly a také se mi do rukou dostala první kniha, která se mi moc líbila. Avšak pak přišla odmlka. Filmy se točily další, ale po dalších dílech knihy nebylo ani vidu, ani slechu. Ale těsně před Vánoci jsem zaregistrovala, že zbytek série vyjde! A tak jsem tu se svým skromným názorem na druhý díl z trilogie o této významné panovnici.

Pokračování napínavé série

Marie Terezie to teď vůbec nemá jednoduché. Ona to jednoduché vlastně neměla ani před tím, ale teď se zdá, že se proti ní spikl celý svět. Prohrává válku, habsburskou říši ohrožuje jak král Fridrich II., tak ale i Francouzi a Bavorové. O nic lepší to ale není ani v manželství s Františkem, které si prochází krizí.

Marie teď poznává, že v rodině, ale i v politice se najdou věrní i nevěrní.

***

Když jsem před lety viděla první dva díly z minisérie, byla jsem nadšená. Ještě více mě rozveselilo, když vyšla i kniha, která v podstatě přepisovala celý děj. Ale mně se to líbilo a mrzelo mě, že pak nastala celkem dlouhá odmlka, během které sice vyšly další dva díly filmu, ale knihy žádné. Až před Vánoci jsem zajásala, protože jsem si všimla, že u nakladatelství Albatros Media vyjde jak druhý díl, tak i závěrečný, protože mezi tím čas přinesl i poslední 5. díl z minisérie a vše se tak uzavřelo.

Neváhala jsem ani chvilku a do čtení se pustila. Díky filmům jsem si děj první knihy pamatovala a tak jsem neměla problém po takové době začít číst díl druhý.

Já vám to řeknu asi takhle. Pokud hledáte literaturu faktu nebo kvalitní historický román, který vám předá spoustu informací z politického a rodinného dění, tak vás tahle kniha zklame. Knihy jsou sice napsané úžasně jednoduchým stylem, který je přístupný snad každému čtenáři, který má zájem si přečíst něco z historie, ale bojí se, ale určitě je nelze brát jako kvalitní vzdělávací materiál.

Jenže to se mi na tom líbí. Já jsem sice nadšenec do historie, ale vzpomínáte, jak to dopadlo s ač nádhernou, tak celkem obsáhlou biografií o Jane Austen? Ano, četla jsem ji, ale prostě jsem se tím neprokousala. To tady ale nehrozilo. Jelikož je kniha psána jako román, tedy tak, že se zde vyskytuje přímá řeč, střídá se vyprávění a čtenář je neustále ve střehu, stránky vám budou zaručeně mizet pod rukama.

Právě díky paní Zlatníkové se pro mě stala tato literatura mnohem přístupnější a jsem moc ráda, že jsem se tak mohla dozvědět spoustu zajímavých informací, které jsem pak zpětně dohledávala i na internetu, abych si o tom přečetla více, či zjistila, jestli je to pravda.

Pokud hledáte něco nenáročného, co si opravdu užijete a zároveň si osvěžíte znalosti z historie, mohu vám směle zatím první dva díly doporučit. Brzy se chystám na třetí a nemůžu se dočkat!

Zde bych vás akorát ještě varovala. Pokud jste viděli všechny filmy, tak budete možná zklamaní, protože v knihách se opravdu nevyskytuje nic navíc. Pokud do toho ale chcete jít s tím, že si chcete doplnit sbírku a víte, co vás čeká, užijete si to.

Děkuji nakladatelství Albatros Media za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

77 %

7/10

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *