Limea

Tak, moji přátelé, máme zde začátek nového roku a já jsem se rozhodla ten minulý uzavřít trochu tématicky. Ráda bych Vám představila poslední TOP knihu z roku 2021. Pokud mě sledujete dlouho, tak víte, že Lin Rina je jedna z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Kroniky prachu byly úžasná záležitost, ale na Limeu jsem slyšela docela rozporuplné názory…

Lin Rina - Limea

Originální název: Limea: Innnerer Sturm

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 384

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Fragment

Zakázaná láska v novém kabátě

Limea je mladá dívka z ostrovního národa Sorayů, která právě dosáhla plnoletosti. Od této doby ji bude pečlivě sledovat Rada a to je její šance. Limea se svou mladší sestrou a maminkou pochází ze střední kasty a právě teď se může po žebříčku vyšplhat výš. Jenže jednoho rána nalezne na pláži cizího muže, cizince, kterého vyplavilo moře. Cizinec je zraněný a Limea stojí před rozhodnutím, buď ho zachrání, schová a bude doufat, že na to nikdo nepřijde, protože pak by mohla být vypovězena, nebo ho ponechá svému osudu a cizinec zemře. Jenže to nechce. Cizince se proto ujme. Jenže cizinci byli před lety z ostrova vyhnáni a mezi Limeou a ním stojí nejen kulturní rozdíly…

***

Tak tohle byla prostě skvělá tečka za minulým rokem. Lin Rina je od teď jedna z mých nejoblíbenějších autorek, která se zařadila do takové kategorie, že bych byla doslova nadšená, kdybych si od ní mohla přečíst třeba jen nákupní seznam.

Tato kniha, ačkoliv u nás vyšla později než Kroniky prachu, je ve skutečnosti autorčinou prvotinou, takže se dalo čekat, že nebude tak promyšlená jako Kroniky prachu. Jenže já si to užila neskutečným způsobem i tak.

Příběh mě pohltil hned, jak jsem se do něj ponořila. Uchvátila mě ta originalita, se kterou zde autorka pracovala. To, že na ostrově vládne matriarchát, ženy chodí lovit a všemu velí, to bylo opravdu překvapivé, ale také na můj vkus skvěle zpracované. Těžko říct, jak by to v praxi vypadalo, ale takhle na papíře to na mě působilo dost reálným dojmem.

Nejvíce jsem se vžila do postav. Myslím si, že vylíčení charakterů je autorčina specialita, protože dokáže udělat, abych se do ústřední dvojice naprosto zamilovala a nenašla na nich snad žádnou chybu. No a jak tomu bylo u Kronik prachu? Pana Reeda jsem zbožňovala, proto jsem se těšila, jak si povede další hlavní mužská postava a já mohu směle konstatovat, že ani zde nebyl čtenář ošizen. Velký prostor zde byl věnován sbližování postav, především překonávání zažitých tradic, možná spíše stereotypů a kulturních rozdílů. Bylo to nejen zajímavé, ale opravdu romantické, takže každá dušička, která je aspoň trochu podobná té mé, bude jistě spokojena.

Kniha ale není jen o romantice. Je také plná akce a společenských problémů. Pořád se něco dělo a mě moc bavilo sledovat i jen ten obyčejný život v osadě.

Knihu jsem nechtěla dát z ruky. Těšila jsem se na každou chvilku, kdy si budu moci číst a mrzelo mě, když jsem ji musela kvůli něčemu odložit. A to je podle mě znak skvělé knihy. Bylo by tedy až s podivem, kdybych jí dala třebas jen o trošku nižší hodnocení než plný počet.

Jasně, nehledejte v tom hloubku a luxusně propracovaný svět se systémem politiky. O tom to není. Je to young adult historický román, kde si přečtete o vztazích ve společnosti, lásce, ale také se zasmějete a budete trnout u závěrečných scén. Četla jsem hodnocení o tom, že ten systém nedával smysl. Mně ano. Jasně, kdybychom měli mít vše rozepsáno do detailu, byla by z toho ale úplně jiná kniha. Pokud tedy nejste nároční, bude vám to stačit a budete nadšení.

Na konec jen zmíním to, že by bylo fajn, kdyby jste s před čtením podívali úplně nakonec. Právě tam najdete mapu a vysvětlení kastovního systému. Je škoda, že to nebylo vsazeno na začátek, ale nebojte, je to tam!

Děkuji nakladatelství Albatros Media za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *