Přízraky noci

Pokud vás zajímá slovanská mytologie nebo vás dosud knihy s touto tématikou moc nelákaly, musím vám, kromě jiných skvostných knih od českých autorů, doporučit právě Přízraky noci. Proč? Protože se ocitnete v kůži několika rozmanitých postav a zažijete dobrodružství, na které jen tak nezapomenete.

Kateřina Ševčíková - Přízraky noci

Originální název:

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu:

Počet stran: 260

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Fragment

Young Adult fantasy s prvky Starých pověstí českých!

Princezna Lada se vydává na náročnou cestu. Chce zabít knížete Dragovita, který unesl její sestru Kazi a drží ji v zajetí. Jenže Dragovit ovládá černou magii a Ladu při souboji zabije. Ale díky Moreně dostane Lada ještě jednu šanci. Rozhodne se tedy, že si vše pořádně naplánuje.

Do cesty se jí ale připlete rusalka Noa, která má také své vlastní důvody, proč Dragovita zabít. Neváhá proto ani chvilku a k ladě se připojuje. Cestou taky narazí na lovce démonů Kardena a na dva sourozence ze zapadlé vesničky. Jejich úkol ale není snadný a věci se komplikují více, než by si všichni přáli.

***

Poslední dobou opravdu ráda vyhledávám knihy s tématikou slovanské mytologie. Jsem totiž velmi ráda, když se dozvím něco nového o našich pověrách a tomu, čemu naši předci věřili. A že toho není málo.

Tato kniha mnoho čtenářů neminula už jen z důvodu, že její autorka je Kateřina Ševčíková, všem spíše známá jako @papirovakridla. Sama jsem byla zvědavá, jak si kniha povede a musím konstatovat, že to byl opravdu příjemný zážitek.

Ono vlastně už dopředu víte, co můžete tak nějak čekat, ale pokud k tomu všemu budete přistupovat s otevřenou myslí, budete v mnoha ohledech překvapeni.

Trošku jsem se bála toho, že je kniha psána z pohledu několika postav. Je to docela risk, obzvláště, pokud se děj odehrává na 260 stranách, což je na rozpracování tolika charakterů docela málo. Moje obavy se sice nepotvrdily, ale i tak jsem k tomu měla pár drobných výhrad. U některých hrdinů mě totiž mrzelo, že to nešlo více do hloubky.

Opravdu mile překvapena jsem ale byla z vývoje děje. Vše plynulo smysluplně a děj byl nabitý akcí. Musím říci, že jsem se ani na chvilku nenudila a čtení jsem si moc užívala.

Nejvíce se mi líbilo, že jsem sama neměla ani tušení, co všechno mě ještě čeká a proto pro mě byly veškeré zvraty opravdu nečekané a překvapivé.

Za mě byla opravdu jediná velká škoda, že se autorka nerozepsala více. Ráda bych se na delší dobu ponořila do světa tajemných bytostí a našich skvělých pověstí, ze kterých autorka lehce čerpala. Všimli jste si? Například princezna Lada má věštecké schopnosti (kněžna Libuše) a má sestru Kazi. Mihne se zde také zmínka o Bivojovi. To mi přišlo opravdu skvělé, protože jsem ještě nikdy nic takového nečetla.

S tou délkou souvisí právě ten počet postav. Na tolik úhlů pohledů bylo těch stránek prostě málo a mně tak některé postavy místy spíše nechtěně lezly na nervy, protože jsem se plně neponořila do jejich myšlení a úvah.

Celkově si ale myslím, že tato kniha vám navodí příjemnou podzimní atmosféru a její čtení si užijete, obzvláště, pokud jste milovníky bájí a pověstí.

Děkuji nakladatelství Albatros Media za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete pořídit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *