Po stopách Jacka Rozparovače

Jack Rozparovač. Osoba, která napříč historií nedává spát mnoha lidem. Kdo to vlastně byl? To se lidstvo nikdy nedozvědělo. Co nám, obyčejným čtenářům, ale může přinést trochu potěchy, je kniha, která spatřila světlo světa poněkud nedávno.

Po stopách Jacka Rozparovače - Kerri Maniscalco

Originální název: Stalking Jack the Ripper

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2016

Počet stran: 328

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

Poznejte jednoho z nejslavnějších vrahů trochu jinak

Audrey Rose vyrůstá ve šlechtické rodině v jedné z nejlepších čtvrtí viktoriánského Londýna. V honosném domě žije se svým otcem a starším bratrem. Otec je poněkud příliš ochranářský, ale je to hlavně kvůli nečekanému úmrtí Audreyiny matky. I tak ale rodina svým způsobem funguje, i když se každý snaží odreagovat nějak jinak.

Jak vyjde najevo, otec občas zapadne do nějakého toho opiového doupěte, ale Audrey Rose často vyhledává společnost svého strýce patologa. Ano, ona, dáma z vyšší vrstvy, která by se měla učit, jak být dobrou manželkou, svůj volný čas tráví nad mrtvolami. A neskutečně ji to baví.

Jenže co osud nechce. Napříč Londýnem se začnou objevovat těla mladých žen, které jsou brutálním způsobem zavražděny. Audrey Rose se tomu pokusí přijít na kloub. Jenže společnost jí bude dělat Thomas, mladý učedník jejího strýce, který je pohledný, ale také velice nesympatický.

***

Toto byla naprosto skvělá moderní kniha, která se na pultech knihkupectví měla objevit už dávno!

Přesně tento typ literatury, který sice není z našeho časoprostoru, ale zato je opravdu napínavý a také na míru šitý současnému mladému čtenáři, se mi neskutečně líbí.

Na čtení jsem se klasicky nechala nalákat hodnocením od zahraničních bloggerů, kteří tuto knihu, ale především další knihy od autorky vychvalují doslova do nebes. No a korunu tomu nasadila zase Míša z Tyrkysových knih, která na Rozparovače pěla ódy tak dlouho, dokud ji v Dobrovském nevydali. A já jí jsem za to moc vděčná.

Občas se stane, že od knih mám už takto dopředu vysoká očekávání a jsem pak zklamná. Nestalo by se to poprvé, ale o to více jsem ráda, že se to nestalo znovu.

Kniha je obsahově dlouhá tak akorát, ale přiznám se, že jsem ji četla opravdu dlouho. A sama pořádně nevím, čím to bylo. Když se nad tím zamyslím pořádně, největší podíl na tom má nejspíše začátek, kdy se čtenář seznamuje s postavami a prostředím a je mu vykreslována i minulost rodiny, aby se později neztrácel v kontextu. Právě někde v té první třetině jsem se zasekla asi nejvíce, protože o chvíli později to celé začne nabírat opravdu rychlý spád a děj pádí ostošest.

V anotaci knihy se uvádí, že se jedná o ya horor. Tady se ale zastavíme, protože toto tvrzení není úplně pravda. Slabší povahy se při čtení možná nebudou cítit úplně komfortně, ale to nejhorší, na co v knize narazíte, je popis mrtvého těla a popis probíhající pitvy. Jasně, není to čtení asi pro každého, ale já, která opravdu nesnáším, když vidím kde jaké operace apod, jsem tohle zvládala úplně na pohodu.

To nejlepší, s čím zde autorka pracovala, byly postavy. Audrey Rose je zde vykreslena jako silná hrdinka, vzpírající se době a údělu, jaký ženy ve společnosti měly. Na jednu stranu mi tento motiv trošku vadí, protože to není úplně realistické, na druhou stranu to ale nebylo nic „násilného“. Vše bylo dávkováno postupně a šlo opravdu sledovat, jak se charakter hlavní hrdinky vyvíjel.

Zápletka s nerudným učedníkem Thomasem se také může zdát poněkud profláklá, ale já tento druh romantiky prostě zbožňuju, takže jsem si to užívala. Jeho charakter byl sympatický a moc se mi líbilo, jak se oba dva postupně sbližovali.

Atmosféra v knize byla opravdu parádní. Děj po tom rozjezdu rychle odsýpal a autorka čtenáři postupně dávkuje všechny potřebné informace. Já jsem nějaké tušení měla, byla škoda, že se nakonec potvrdilo, ale i tak mě celý ten konec dostal po tolika stránkách, že to ani nevadilo.

Myslím si, že tohle je kniha, která se bude líbit opravdu hodně čtenářům, protože je to originální, neskutečně čtivé a líbivé. Osobně jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a moc se těším na další autorčiny knihy.

Tímto moc děkuji nakladatelství Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *