Nejšťastnější muž na zemi

Nejšťastnější muž na zemi. To je příběh zdánlivě obyčejného muže, který jsem si toužila přečíst co nejdříve. To, o čem v knize píše, se na první pohled může zdát jako jedna z mnoha. Ale opak je pravdou. Tahle kniha mi v mnohých věcech změnila pohled na svět.

Nejšťastnější muž na zemi - Eddie Jaku

Originální název: The happiest man on Eatrh

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2021

Počet stran: 208

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Kontrast

Za každého krutého člověka na zemi je zde jeden hodný

Eddie Jaku byl stojednaletý pán, který mi doslova změnil pohled na svět. Tento na první pohled obyčejný člověk si prošel tak neskutečně složitými událostmi, že tomu pomalu nejde uvěřit.

V této knize popisuje, jaké bylo jeho dětství, dospívání, studium, ale také život v Osvětimi, jak přežil a jak se rozhodl být nejšťastnější muž na zemi. Já vám toho opravdu více říkat nechci. Byla bych ráda, pokud byste do této knihy šli s tím, že vás na každé stránce čeká něco, co vás poučí a ukáže vám spoustu věcí v jiném světle.

To nejoriginálnější a zároveň nejdojemnější pro mě v knize byl ten přístup Eddieho. Čtenáře oslovuje jako svého nového přítele a já si tak k němu vytvořila opravdu silné pouto. Těžko říct, jak to udělal, ale jeho vyprávění pro mě bylo neskutečně poutavé a já se nedokázala odtrhnout, i když psal o tak příšerných věcech.

Eddieho příběh není „jen“ o přežití Osvětimi. Vůbec nechci hanit knihy, které o tomto vypráví, ale troufám si říci, že tohle má něco navíc. Ukáže vám to život v jiném světle, naději, že i když je nejhůř, nemusí to pro vás znamenat konec. A že pokud pomůžete druhým a budete na ostatní milí, uděláte svět o trochu lepším místem. Zažít neskutečné, projít si peklem, nic vás nemusí zlomit, pokud si to vy sami nedovolíte.

Myslím si, že tato velmi útlounklá knížečka vám zabere opravdu jen pár hodin, ale za tak krátkou dobu vám předá neskutečně moc.

Eddie před nedávnou dobou zemřel. Knihu jsem přesně v tu chvíli měla rozečtenou a zkrátka jsem tomu nemohla jen tak uvěřit. Vždyť Eddie žije, mluví na mě skrz stránky a já mám pocit, že sedí přímo vedle mě, říkala jsem si. Ale ona je to i tak pravda. I když Eddie v tak vysokém věku odešel, jeho odkaz tu zůstává napořád. A já mu jsem neskutečně vděčná za to, že jsem si tuto knihu mohla přečíst. Obdivuji Eddieho za to, čemu se po zbytek života věnoval, ale hlavně za to, jaký byl člověk.

Děkuji, Eddie.

 

Tímto moc děkuji nakladatelství Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

1 komentář

  1. Děkuji za tip, určitě si ji přečtu. O Osvětimi jsem přečetla desítky knih, pak už se to hodně opakuje, ale dám na tebe, že tahle kniha má něco víc, díky za to, sáhnu po ní! To je podobné jako u Nicholase Wintona. Četla jsem o něm knížku, hodně se o něj zajímala a zrovna v tu dobu umřel. Bylo to hodně smutné…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *