Všechny stránky Amelie

Tato kniha obletěla snad celý knižní svět. Jakožto další z HumbookTipů ji bylo věnováno opravdu hodně pozornosti. A právem. Tato kniha je tak moc odlišná od všech, které jsem kdy četla. A přesto jsem měla pocit, že je psána přímo pro mě.

Všechny stránky Amelie - Ashley Schumacher

Originální název: Amelia Unabridged

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2021

Počet stran: 296

Vazba knihy: pevná

Vydalo: CooBoo

Život je plný nečekaných příběhů

Amelia a Jenna jsou nejlepší kamarádky. Amelia nemá zrovna ideální rodinné zázemí a tak když potká Jennu a ta ji velkoryse vezme pod svá křídla, zdá se, že je vše perfektní. Holky si linkují celý život a ani ve snu by je nenapadlo, že by mohlo být něco jinak. Obě také milují Kroniky Ormanu. Knižní sérii, která je stejně tak oblíbená jako Harry Potter. Kroniky Ormanu napsal mladý spisovatel, kterého nikdy nikdo neviděl. Má ale vystoupit na knižním veletrhu, kam se holky chystají a obě se moc těší, až ho uvidí. Jenže shodou okolností se s Nolanem setká jen Jenna a s Amelií se kvůli tomu pohádají. Jenže pak Jenna zemře při autonehodě a Amelii o pár dní později dorazí speciální limitovaná edice Kronik Ormanu ze zapadlého knihkupectví na druhém konci země. Kdo je poslal? Mohla za tím být Jenna? To se tam Amelie vydá zjistit.

***

A máme tady další top knihu za letošní rok. Upřímně, nečekala jsem to. Když nám ale byla kniha představována na Albatros merendě, tak jsem prostě věděla, že to je něco, co si chci přečíst, protože to bude nesmírně důležité. A nepletla jsem se. Tohle je knížka, se kterou jsem si prostě sedla. Tohle je knížka, o které se nebudu bát tvrdit, že byla napsána přesně pro mě.

Pokud nejste fanoušek heavy contemporary, tak bych vás asi měla varovat. Tohle je kniha, která se sice počtem stran nemusí zdát zase tak nabitá, ale její čtení pro vás bude jedna velká emoční jízda. V knize se vyskytuje opravdu hodně citlivých témat. Od rodinných problémů, přes úzkostné vztahy, hledání sama sebe, po vypořádávání se se smrtí blízkých osob. Může vám toho připadat moc, ale na mě to bylo přesně akorát. Autorka věděla, kdy se jakým tématem může zaobírat a kdy raději trošku ubrat. Stvořila zkrátka něco, co vás ovlivní a v určité životní situaci vám může ukázat cestu.

Přečetla jsem už celkem hodně knih, kde se hlavní postavy vypořádávaly se smrtí někoho blízkého. A také jsem u hodně z nich říkala, že mi to přišlo prostě jiné. Samozřejmě, naprosto chápu, že se každý s touto událostí musí srovnat jinak, ale mně to prostě nesedlo. Když jsem ale četla Všechny stránky Amelie, bylo to pro mě tak skutečné, až to otevíralo staré rány.

Hlavní postava Amelie se chovala přesně tak, jak by se člověk v podobné situaci choval. A opět, v podstatě nemůžeme zhodnotit kvality charakterů, protože jsou to lidé, kteří jednají pod obrovským tlakem, který na ně klade jejich vlastní život. A možná proto jsem se do nich tak vcítila.

Amelia a Nolan, to byly postavy, které jsem chtěla poznávat co nejvíce do hloubky to jde. Líbilo se mi, jak se všichni rozvíjeli, jak jsem mohla pochopit, co je v životě ovlivnilo a jak přemýšlí. Líbilo se mi, jak měli celou řadu chyb a nedostatků, ale také kladných vlastností a jak na mě působili reálně. Celá kniha pro mě byla něco, z čeho si chci odnést co nejvíce.

A silný děj není jen to jediné, co budu chválit. Je to i styl psaní. Něco tak krásného jsem už dlouho nečetla. Každý řádek, každá věta, každé slovo… všechno mělo v knize svůj význam, všechno mělo svůj řád. Autorka doslova skládala „poezii“. Mezi stránkami jsem se utápěla a nechtěla jsem, aby to skončilo. Tohle byl prostě absolutní zážitek, který si musí každý prožít sám.

Tímto moc děkuji nakladatelství Albatros Media za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

100 %

10/10

2 komentáře

  1. Wow, tolik náročných témat! To muselo být strašně těžké napsat něco takového a ještě, když je to tak kvalitní. Klobouk dolů! Určitě to pro tebe muselo být těžké 🙁 posílám spoustu sil <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *