Zachraň mě

Vzpomínáte, jak jsem se tu nedávno dojímala, protože jsem vám představovala poslední knihu ze série Znovu od Mony Kasten? Tak teď se můžete radovat se mnou, protože autorce u nás bude vycházet nová série!

Zachraň mě - Mona Kasten

Originální název: Save me

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 328

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Red

Jak se vám může změnit život, když vidíte něco, co nemáte?

Sedmnáctiletá Ruby Bellová má od svých osmi let jediný životní cíl. Dostat se na Oxford. A dělá pro to vše. Její rodina na tom není finančně úplně nejlépe. Nebo aspoň ne tak dobře jako většina jejích spolužáků z Maxton Hall, elitní školy, na které studuje díky stipendiu. Ruby je posedlá plánováním a pořádkem, do svého diáře si proto zaznamenává úplně vše, co jí čeká. S čím ale určitě neplánovala je věc, které se omylem stane svědkem a od té doby, ať chce nebo ne, je určitým způsobem svázána se sourozenci Beaufortovými, hlavně s Jamesem, kterého nemůže vystát. Jenže co vše ukývá jeho maska „je mi to fuk“?

***

Další kniha od Mony Kasten byl jako splněný sen. Její sérii Znovu jsem si zamilovala se vším, co k tomu patřilo a na sérii z Maxton Hall jsem se už opravdu nemohla dočkat. Byla jsem zvědavá, jestli autorka překoná samu sebe nebo jestli zůstane u té lehké „šablonovitosti“, do které spadala se svou předchozí sérií. Pokud si pamatujete, u všech jejích knih jsem podotýkala, že pokud znáte ty předchozí, tak si musíte všimnout toho, že struktura díla zůstává stejná a ty dominantní dějové mezníky se vyskytují ve všech knihách. Mně osobně to zase tak nevadilo, ale upřímně řečeno, nebylo pro mě žádným překvapením, když se v knize něco stalo a já to už zkrátka čekala.

V souvislosti s tím tedy musím říci, že jsem ráda, protože v této knize mě autorka překvapila.

Postavy jsou o něco mladší, takže sledujeme třeba i jejich rodiny a vztahy mezi členy, což bylo velmi zajímavé. Tady bych se trochu zastavila. Těžko říct, jestli je to překladem nebo samotnou autorkou, ale těžko se mi věří tomu, že by autorka tak radikálně změnila charakter hlavní postavy od šablony těch minulých. Hlavní hrdinka Ruby, ač jí je zde 17 a později 18 let, své rodiče a rodiče obecně (např. její kamarádky) tituluje jako maminku a tatínka. Tohle mě prostě pokaždé praštilo do očí. I já, která své rodiče miluji, bych o nich nikdy nemluvila „stále jen“ jako o mamince a tatínkovi. Přijde mi to dost expresivní a když tento výraz použil třeba James, k jehož povaze mi to nesedělo už vůbec, byla jsem z toho dost rozpačitá.

K tomu se váže to, že ve mně stále převládal pocit, že postavy nejsou tak vyspělé jako ty, které jsem měla možnost poznat v předchozí sérii. Jasně, mohlo to být tím věkem a právě i tím, do jaké míry je ovlivňovala ta rodina, která jako taková v knize zaujímala dost prostoru, ale těžko říct.

Celkem jsem se bála, jak to celé autorka vymyslí, protože její předchozí série byla vystavěna tak, že díly na sebe nenavazovaly, aspoň ne přímo. Jenže Maxton Hall je trilogie, která na sebe navazuje a tak je třeba si vše dopředu dobře rozvrhnout a naplánovat. Místy jsem tedy sice měla pocit, že děj je takový pomalejší, než jsem u autorky zvyklá, ale pak mi došlo, že si jen připravuje půdu pro další díly a dělá to dobře. I když kniha neměla logicky tak rychlý spád, protože, vezmeme-li to technicky, jedná se spíše o takový úvod, který nám má vše pomalu představit, byla ohromně čtivá a já se k ní moc ráda vracela.

A co víc, Mona Kasten prostě umí psát postavy. I když byl James prototyp naprostého sobeckého tupce, bylo tam to něco navíc, co ho formovalo a co zavdalo příčinu pro jeho chování. Ruby mi byla moc sympatická a já se s ní dokázala ztotožnit.

Vtipné bylo to, co mi došlo, když jsem knihu dočítala. Vždyť je to podobné After! Dívka, pilná studentka, která se snaží dostat na vysokou školu a žije v klasické a průměrné rodině pozná bad boye, který jí změní život. Jenže, nenechte se oklamat. Tohle je daleko kvalitnější a propracovanější. V knize mají ty postavy hloubku a nad svým jednáním přemýšlí. Jelikož zde sledujeme pohled obou postav, můžete vidět, co jejich rozhodnutí utváří a jaký to na ně samotné má vliv, což je super.

Když se blížil konec, přála jsem si, abych po ruce měla další díl, protože to skončilo taaak otevřeně a to já horko těžko rozdýchávám. Jsem ale ráda, že jsem se konečně dočkala, protože jsem se prostě nemohla smířit s tím, že bych od Mony Kasten už nic nového nečetla. Tahle autorka je jistota, ještě se mi nestalo, že by mě zklamala a já věřím, že mě ani nezklame.

Pokud chcete sáhnout po něčem, co se skvěle hodí na léto, tak toto je jasná volba.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

94 %

9/10

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *