Svědectví

Zdroj: www.lidovky.cz

Příběh služebnice. Kniha a seriál jistě neminuly mnohé čtenáře a diváky. Jenže každý si myslel, že všemu je už konec. Téměř nikdo nepředpokládal, že tolik let od vydání Příběhu služebnice vyjde další kniha, která nám odkryje taje Gileádu. Jenže ona vyšla a je naprosto skvělá.

Svědectví - Margaret Atwoodová

Originální název: The Testaments

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 391

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Argo

Příběhům z Gileádu není konec!

3 ženy. 3 příběhy.

Teta Lydie, která tajně sepisuje rukopis, pomocí kterého zjistíte, jak se samotnou tetou stala. Zajímalo vás, co dělala, když byl svět ještě normální? Čím si musela projít, aby si zachránila život? A především, myslíte si, že je opravdu taková, jak se tváří?

Mladá dívenka Ágnes. Vyrůstá ve velitelské rodině, ale její maminka umírá. Také zjistí jedno rodinné tajemství, které její život převrátí naruby. A jí čeká velice těžký úkol.

Dívka Daisy, která si žije svůj poklidný život v Kanadě s nevlastními rodiči ani netuší, že se blíží něco velkého. Ze dne na den se musí přizpůsobit událostem, které jí potkají a zhostí se role, kterou by si snad ani ve snu nepřála.

Osudy těchto tří žen se jednoho dne protnou. Ale jejich cesty jsou lemovány mnoha překážkami.

***

Tuto knihu jsem odkládala neskutečně dlouhou dobu. Samotný Příběh služebnice jsem četla někdy v červnu minulého roku a právě Svědectví jsem v té době už také měla, ale hádejte co, samozřejmě, že jsem odkládala, odkládala a odkládala, až uplynul skoro rok, kdy jsem si řekla, že si tu knížku už prostě přečíst musím. A tak jsem ji jednoho krásného večera otevřela a přesunula se do centra Gileádu.

Na začátek musím říct, že samotný Příběh služebnice byla naprosto úžasná záležitost. A Svědectví bylo možná ještě o chlup lepší. Ostatní čtenáři mi psali, že tuto knihu přečetli do dvou dnů, ale to mi pořád nestačilo, abych na knihu byla natěšená taky. To se ale brzy změnilo. Autorčin styl psaní je totiž prostě a jednoduše dokonalý a já zjistila, že kdykoli jsem knihu odložila, měla jsem ihned nutkání pustit se do ní znovu. Možná to bylo tím, že když jsem to celé mohla sledovat očima tří postav a ne jen jedné, připadalo mi to pestřejší. Kapitoly jsou navíc velmi krátké, takže když vás nebaví jedna postava, k druhé se dostanete téměř za chvilku. Příběh tak plyne velmi svižně a stále se tam něco děje.

Mně osobně nejvíce bavil pohled Ágnes. Daisy mi moc nesedla charakterově a na tetu Lydii už jsem svůj názor měla. Nutno podotknout, že ne příliš dobrý.

Můj malý problém přišel tak v polovině knihy, kdy mi přišlo, že autorce jakoby došel dech. Děj byl sice zajímavý a stále se někam posouval, ale myslím, že to bylo možná až moc zbytečně rozvleklé. Autorka rozhodně věděla co dělá a tak na žádné přemáhání nedošlo, ale i tak by to knize možná více prospělo.

Musím říci, že jsem byla velice mile překvapená. Od knihy jsem rozhodně nečekala tak skvělý čtenářský zážitek. Mnoho postav jsem si velice oblíbila a doslova s nimi prožívala vše, co se jim dělo.

Konec pro mě byl nečekaný a překvapivý. Mnoho věcí mě zasáhlo, ale stále jsem obdivovala, jak to autorka skvěle zakončila.

Myslím si, že pokud jste četli Příběh služebnice, tato kniha je pro vás v podstatě nutností. Díky ní jsem i částečně zjistila, jak skončil právě první díl, na jehož konci jsem absolutně nechápala, co se to stalo. Je to něco, díky čemuž poznáte Gileád zase trochu z jiné strany a ponoříte se do životů různých osob.

Já jsem si čtení maximálně užila a věřím, že vy si to užijete taky.

Aktuálně jsme s přítelem rozkoukali druhou sérii seriálu na HBO a mé počáteční nadšení z toho, jak je to knize věrné, už pomalu odpadlo, protože hlavně ke konci první série a právě v té druhé je to už v mnoha věcech hodně jiné. I tak mi to ale nevadí, protože herci jsou skvělí a ten příběh má prostě grády.

Děkuji obchodu @kosmas za zaslání knihy k recenzi. Knihu si můžete koupit zde.

90 %

9/10
Zdroj: A2lam

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *