Dobrodružství Sherlocka Holmese

Sherlock Holmes je bezesporu jednou z nejlepších postav historické detektivky. Já jsem se před několika lety na jistě všem známé filmy odmítala dívat asi jen proto, že je každý vychvaloval. Pak jsem je ale nakonec viděla a zamilovala si je. No a začalo se to nabalovat, musím mít skoro vše, co A. C. Doyle napsal…

Sir Arthur Conan Doyle - Dobrodružství Sherlocka Holmese

Originální název:

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: –

Počet stran: 265

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: 1400

Devět báječných povídek!

Přeneste se do Londýna, na anglický venkov, na blata… zločin číhá všude a ne vždy se povede ho odhalit. Od toho tu je ale světoznámý detektiv Sherlock Holmes, který vládne dokonalou schopností dedukce a tak se mu povede vyřešit snad každý případ, který se mu připlete do cesty. Se svým věrným společníkem doktorem Watsonem zažívají stále nová a nová dobrodružství a právě v této knize si můžete přečíst devět z nich!

***

Sherlocka Holmese posledních pár let naprosto zbožňuji. Chvíli mi trvalo, než jsem na chuť tomuto světoznámému detektivovi přišla, ale pak už to jen stálo za to. Ano, hádáte dobře, klasicky šlo o moje přesvědčení, že když jsou filmy tak oblíbené, určitě to bude přeceňované. Naštěstí mě jednou přemluvil přítel, filmy prostě pustil a koukalo se. A já si to naprosto zamilovala. Nejen proto, že miluji tu „starou dobrou Anglii“, ale také proto, že Arthura Conana Doylea obdivuji pro jeho schopnosti s dedukcí. To, co vtiskl tomuto nezapomenutelnému detektivovi, je skoro nepředstavitelné. A v této knize jsem měla možnost vidět několik případů, které byly vyřešeny takovým způsobem, který by nikoho nenapadl.

Kniha obsahuje devět známých povídek, ve kterých Sherlock Holmes a dr. Watson bojují proti zlu ať už v Londýně, tak na blatech a vřesovištích. Případy vypráví Dr. Watson a všechny si jsou tak trochu podobné. V téměř každém příběhu za touto dvojicí přijde nějaký člověk, který jim odvypráví svůj příběh, jehož podstatou je komplikovaná kriminální zápletka.

Trochu mě mrzelo, že se zde nenacházela povídka Skandál v Čechách, kterou slibovala anotace na netu, ale i tak jsem si zde našla svoje favority. Dejte si proto pozor, na některých webových stránkách koluje stejná anotace, řekla bych, že taková univerzální pro všechny možné sbírky povídek o Sherlockovi Holmesovi, ale nevyskytují se zde přesně ty povídky, které jsou v ní vypsané.

Dlouho jsem ale netruchlila, velmi jsem si oblíbila například Stříbrného lysáčka, Strakatý pás a další. Tyto povídky na mě působily skvělým tajemným dojmem a místy jsem pociťovala lehké mrazení v zádech.

Každý den jsem si přečetla jednu povídku, a i když celkově na povídky moc nejsem, neskutečně mě to bavilo a čtení jsem si užila.

Celkově bych tuto sbírku hodnotila jako velmi vyváženou. Všechny povídky byly dlouhé tak + – 30 stránek, takže byly úderné, svižné a čtivé. Některé byly trošku slabší, jiné nasadily laťku celkem vysoko. U některých jsem rozuzlení svým způsobem očekávala, u druhých jsem poslední stránku otáčela s otevřenou pusou. Například třetí povídka byla odlehčená a s vtipnou zápletkou, ale osmá byla tajemná a smutná…

Myslím si, že hlavně ale záleží na preferencích daného čtenáře, každému sedne něco jiného. Pro mě toto byla snad asi první zkušenost s povídkami vůbec a tak jsem byla velmi mile překvapená.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Koupit si ji můžete zde.

Doporučuji

2 komentáře

  1. Sherlock je mou oblíbenou postavou, takže se moc těším, až se do povídek taky ponořím. Těšila jsem se na Skandál v Čechách, ale snad se někdy dočkáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *