Stínové eso

Stínové eso. Kniha, která v poslední době doslova obletěla instagram. Kniha, na kterou jsme skoro všichni čekali, protože o jejím vydání jsme věděli pár měsíců dopředu a nejednoho člověka její anotace velmi zaujala. I já jsem nadšeně odpočítávala dny, kdy vyjde a konečně, konečně jsem přečetla poslední stránku a mohu vám předat své pocity.

Stínové eso - Amanda Foody

Originální název: Ace of Shades

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 336

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

Stínová hra tě dostihne

Enne připlouvá do nechvalně známého města New Reynes. Ona, jako slušně vychovávaná dáma by do tzv. Města hříchu nikdy nevkročila, ale hlavou jí stále zní poslední slova její nevlastní matky: ,,Pokud se nevrátím do dvou měsíců, jsem mrtvá.“ Dva měsíce uplynuly a Lourdes se stále nevrátila, Enne tedy nemá jinou možnost než matku najít na vlastní pěst.

Pobyt v New Reynes je ale od prvních minut naprostý šok. Enne potkává Leviho, krupiéra z jednoho z největších kasin a zároveň podvodníčka, který by jí měl s hledáním matky pomoci, ale jak se ukáže, oba jsou ztraceni ve vlastních problémech, které se blíží k samému konci, který pro oba může být tragický.

***

Jak již jsem zmínila, tato kniha byla něco, na co jsem se nesmírně těšila. Hlavně díky Míše, která všechny tyhle pecky čte už v angličtině, a tak mě už před vydáním vážně na knihu nalákala. Jo, trošku jsem se bála, pokud si vzpomínáte na Hříšné světce, tak ty jsem si neužila tak moc, jak jsem chtěla, ale tady to naštěstí nebyl ten případ.

Kniha sice ze začátku měla takový pomalejší rozjezd, aspoň na můj vkus. A potvrdilo se to za celou tu dobu, co jsem ji četla. Po dočtení jsem si řekla, že kdyby měla tak o 50-100 stránek méně, bylo by to rozhodně plus. Během čtení mi totiž přišlo, že děj na pár místech zamrzl na místě a události byly dost podobné. Cca od té poloviny ale přišel zlom, díky kterému příběh dostal na čtivosti a spádu a mně se hned četlo lépe a rychleji.

Určitě musím vyzdvihnout postavy. Je jich tu spousta, ale hlavní jsou jen dvě – Enne a Levi. Oba charaktery byly velice sympatické a hned si mě získaly. Líbilo se mi také, jak a v jaké formě se v knize nacházel humor. S tím také souvisí vztah, který se mezi nimi vyvíjel a působil krásně přirozeně.

Dále se zde nachází mnoho, mnoho vedlejších postav. Ty střídavě vystupují do popředí a střídavě upadají do pozadí. Občas jsem měla trošku nepořádek v tom, kdo je kdo, ale na pochopení děje to nemělo nijak velký vliv. I když jsem úplně nepochopila, proč některým autorka „nacpala“ bisexuální orientaci, byla jsem ve výsledku spokojená. Proti LBGT knihám nic nemám, ale zde to ani nemělo žádné opodstatnění, nikam to nesměřovalo, prostě to vypadalo, jako že jen proto, že se město jmenuje Město hříchu, tak ten a ten jsou bi, ale nic víc, nic míň k tomu.

Jeden můj velký problém (ten ale neovlivňuje hodnocení, je spíš pro zasmání) spočíval v tom, že jsem absolutně neměla tušení, v jaké době se kniha odehrává 😀 . Zkoušela jsem najít nápovědy a víte, co jsem našla? Slova jako tričko, čus, krtek (metro), auto… což by vypovídalo o tom, že se to odehrává v současnosti, nebo blízké minulosti, ale pak tam také bylo zmiňováno gentlemanství a slušné vychování u dámy a celkově ten svět na mě působil dost časově zpět. Zkoušela jsem googlit i názvy aut a nic, ty byly vymyšlené. To samé jako rok, kdy se Enne narodila a tak. Pouze k tomu dodala, že se narodila v roce 9 a roky se po revoluci začaly počítat jinak. Byla jsem z toho dost rozhozená, ale jak říkám, bylo to v pohodě, spíš mě to udržovalo ve střehu.

Co mě ale neskutečně mrzelo a čtení mi kazilo, bylo naprosto obrovské množství chyb a překlepů. Bohužel, nepočítala jsem je, ale 3-5 za celou knihu to fakt nebylo. Opravdu často jsem narazila na větu, kde se nacházela dvě stejná slova hned za sebou, nebo na slova, kde se vyskytovala zdvojená písmena… Bylo to prostě do očí bijící a pro mě hrozně rušivé. Nepamatuji si, kdy naposledy jsem v edici King Cool na takovou práci narazila, ale tohle byl děs.

Moc se mi ale líbilo, jak měla autorka ten svět vymyšlený. Vše mělo svůj řád, systém a pravidla. Ty pouliční gangy, které měly své lordy, donové a dony, ale také talenty, které postavy měly. Tady se na minutku zastavím. Ten nápad s talenty byl bezesporu boží, ale možná bych ho použila jinak. Občas mi to přišlo příliš komplikované. Ještě když se tam přidala příjmení po rodičích a tak…

Celkově jsem si čtení moc užila, měla jsem k tomu pár drobných výhrad, ale ty už jste si mohli přečíst výše. Chyby v překladu, to je kapitola sama o sobě a do hodnocení to nepočítám, ale dost mě to zklamalo.

Pokud hledáte originální ya fantasy, tak po této knize určitě sáhněte. Kniha je tedy přirovnávána k Šesti vranám, ty jsem ještě nečetla, ale doufám, že každá bude mít své vlastní kouzlo 🙂 .

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání knihy k recenzi. Koupit si ji můžete zde.

89 %, 9* / 10*

9/10

2 komentáře

  1. Už ten nápad o kasinu vypadá hodně zajímavě! Nikdy jsem nic podobného nečetla.
    Překlepy mi vždycky taky hrozně vadí. Říkám si, že by neuškodilo, kdyby si to po sobě ještě jednou přečetli… :/
    Ten časoprostor by mi taky hodně vadil, kdybych nevěděla, v jakém čase se děj odehrává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *