Kroniky prachu – pár stránek navíc

Pamatuji si, jako by to bylo včera, kdy se mi do rukou dostala kniha, kterou všichni začali vychvalovat. Nemohla jsem samozřejmě jen tak nečinně přihlížet, a tak jsem si ji přečetla také. No a můj názor znáte. Objevila se v TOP knihách za rok 2020. Kroniky prachu jsem si zamilovala, a proto jsem byla nadšená, když jsem zjistila, že se u nás přeloží a vydá i dodatek.

Kroniky prachu, pár stránek navíc - Lin Rina

Originální název: Ein Buch über Staubchronik

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 190

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Fragment

Dodatek k naprosto skvělé knize!

V textu se mohou vyskytovat spoilery!

Ono to je vlastně strašně jednoduché. Dneska to nebude o tom, že vám zde napíšu anotaci a mé pocity. K této knize totiž anotaci sepsat nelze. Navíc tu budu odkazovat na děj a postavy, takže si, prosím, dejte pozor na to, že se zde budou vyskytovat spoilery. Pokud jste knihu tedy nečetli, tak nejspíše nebudete ani chápat, o čem zde píšu, proto vás s dovolením odkážu na článek s hodnocením samotných Kronik prachu.

A teď už k tomu, co si o tomto dodatku myslím.

V tu samou dobu, co jsem četla Kroniky, jsem se totálně do celého příběhu zamilovala. Koukala jsem proto na net a zjistila jsem, že existuje ještě jedna kniha. Kniha, která obsahuje bonusové kapitoly, poznámky autorky a různé informace. Psala jsem tedy autorce, jestli se kniha dá sehnat třeba v angličtině, ale bohužel, kupodivu, autorka je německá a kniha se zatím ani do angličtiny nepřeložila, což mě dost překvapilo. Každopádně, logicky jsem napsala ještě přímo do nakladatelství, zda vydají i toto pokračování a díky bohu, protože Kroniky měly úspěch a několikrát se musely dotisknout, vyšel i tento dodatek, který dle mého názoru skvěle celou knihu uzavře a zacelí. Dodá jí tu pomyslnou třešničku.

Jasně, pokud jste Kroniky četli (a já věřím, že ano, jinak byste tento článek nečetli), tak jsem si celkem jistá, že jste byli nadšení stejně, jako 90 % čtenářů. Je tedy jasné, že nějaký dodatek prostě nemůže být lepší než samotné stěžejní dílo. A já k tomu tak přistupovala.

Já jsem prostě chtěla obrázky Animant a pana Reeda, chtěla jsem si přečíst pár kapitol z pohledu ostatních postav, chtěla jsem zjistit, proč autorka vytvořila to, či ono… zkrátka jsem se jen na moment chtěla vrátit do toho světa, který mi tak učaroval.

Jasně, v knize se mlže najít pár věcí, které vám nemusí sednout, například že se zde vyskytují i dopisy, které si mezi sebou posílají postavy, a je to sem vložené takovým způsobem, že na jedné straně máte jakoby „psace“ a originálně ten dopis napsaný (ale jen začátek) a na druhé straně je ten dopis znovu, ale už psán normálním fontem a je celý. Čtenáři tam nevidí logiku, ale já to brala spíše jako grafické obohacení.

Trošku mě také mrzelo, že zde nebylo více kapitol z pohledu pana Reeda, protože mě docela zajímalo, jak některé situace v původních Kronikách vnímal on, ale co už, aspoň, že tam byla ta jeho jedna kapitolka.

Co se mi ale moc líbilo, byly ty ilustrace postav, recept na čajové sušenky, které jsem doma zkusila udělat a moc se povedly, a také posledních asi šest kapitol z pohledu Animant, které se odehrávají o Vánocích a vystupuje zde i pan Reed a jeho rodina.

Abych to zkrátila, kniha má rozhodně svá pro i proti. Nemůžete na to pohlížet tak, že dostanete druhé Kroniky, nemůžete od toho chtít stejnou dávku zamilovanosti. Já to brala tak, že se ještě na skok vrátím a vyždímu z toho co se dá, a byla jsem spokojená.

Proto bych vám doporučila číst to třeba hned po Kronikách, ať nejste třeba zklamaní, ať vám to plynule navazuje, ale já to četla téměř s ročním rozestupem a jsem v pohodě 🙂 .

Doporučuji

4 komentáře

  1. Je zajímavé, že kniha ještě nebyla přeložena do angličtiny, ale do češtiny ano 😀
    Budu se opakovat, ale ta obálka je naprosto úžasná! Myslím, že je fajn, když ke knize vyjde bonusové vydání, kde autor věci dovysvětlí, podíváme se více „pod pokličku“ samotného díla 🙂

  2. Kdy upečeme sušenky? Kroniky prachu jsou skvělá kniha, kterou jen tak z hlavy nedostanu! A tahle doplňková knížečka byla super, přesně, jak píšeš. Není to plnohodnotné pokračování, musí se k tomu přistupovat jako k doplňku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *