Zima čarodějnice

Budu to opakovat klidně stále dokola. Snad neexistuje série, kterou bych zbožňovala víc než Medvěda a Slavíka. Vzpomínám si, jako by to bylo včera, když jsem před lety bloumala kolem knihkupectví a obdivovala tajemnou fantasy z ruského prostředí, která mě přitahovala jako magnet. No a teď jsme tady, u posledního dílu…

Zima čarodějnice - Katherine Arden

Originální název: The Winter of the Witch

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 384

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

Velkolepé finále Trilogie zimní noci!

Článek může obsahovat spoilery!

Vasja zabránila ničivému požáru, který by zachvátil celou Moskvu, ale je to Pyrrhovo vítězství. Vzápětí je unesena pološíleným zfanatizovaným davem, který vede otec Konstantin, pro kterého je toto dokonalá šance se Vasji jednou pro vždy zbavit. Konstantin chce nechat Vasju upálit, protože jen tak doufá, že se zbaví její moci. Jenže nepočítá s tím, že v Rusku stále přebývají démoni, třeba takový démon chaosu Medvěd a démon zimy Mrazík. Podaří se jí uniknout a jejím jediným cílem je zachránit svůj život, ale také život oněch démonů a čjortů, kteří díky rozmáhající se víře v boha, slábnou a pomalu mizí.

***

Jsem tak ráda a zároveň tak nerada, že tato úžasná trilogie dospěla ke svému konci.

Víte, první díl vyšel chvilku před tím, než jsem navázala s Knihami Dobrovský spolupráci, takže je skoro neuvěřitelné, jak mě celá tato série celým tímto obdobím doprovázela. Jak již jsem zmínila, do detailů si vybavuji, jak jsem po Medvědovi a Slavíkovi pokukovala, protože prostě ta obálka, Rusko, folklor, zima… no a proto teď nemohu uvěřit tomu, že je „tak rychle“ vše u konce.

Víte, trošku jsem se toho bála, Zima čarodějnice vyšla krapet po delší době po druhém dílu, a to z jednoho prostého důvodu, podle toho, co jsem se doslechla, bylo její vydání s otazníkem a já tak už hledala, jaké vydání v angličtině bych si koupila, aby mi to tady s těmi mými ladilo. Ale to se naštěstí neuskutečnilo a já se mohla kochat třetím dílem.

Jsem autorce neskutečně zavázána za to, jak důstojně a s grácií celou tuto propracovanou a skvělou sérii ukončila. Bála jsem se všeho. O postavy, o osud čjortů, o osudu démonů… Za tu dobu mi všichni přirostli k srdci a já se cítila, jako bych ukončovala jednu velkou kapitolu ve svém životě.

Vím, toto hodnocení je hodně zmatené, ale já se vám touto cestou snažím zprostředkovat všechny pocity, které mě při čtení ovlivňovaly.

Mám kamarády, kteří k celé této sérii přistupují skepticky. ,,Jó, méďa a ptáček“, ,,Jó, nějaká romantika. Slabota, young adult…“ Snažně vás prosím, neškatulkujte tyto knihy, aniž byste je před tím přečetli. Ano, série podle věku hlavní hrdinky spadá do YA čtení, ale příběh a zpracování má neskutečný přesah. Knihy mi předaly tolik krásných myšlenek, které si s sebou ponesu.

To hlavní, s čím jsem nejvíce cítila, byl ale vztah Vasji a Mrazíka. Víte, ono to není „jen“ o romantice. Je to o propojení, cítění, emocích, empatii, vášních a vnitřních bojích. Zamilovala jsem se do toho, jak se to celé vyvíjelo a kam to směřovalo.

Tyto postavy (a vlastně všechny postavy) byly neskutečně propracované. Autorka nepracovala podle černo – bílé šablony, což je dobře, protože nikdo není takový. Každý si v sobě neseme něco dobrého a špatného a je potřeba to ukázat veřejnosti.

Příběh byl sice občas možná trochu zdlouhavý, ale zase mi přišlo, že to nemělo žádná hluchá místa. Stále se něco dělo a bylo to napěchované zvraty, bitvami a akcí.

Asi nejspokojenější bych byla, pokud by vyšla ještě nějaká doplňková kniha. Třeba jako u Kronik prachu, kde by byly různé fan arty, bonusy, poznámky, bonusové kapitoly z pohledu různých postav… To by bylo něco, co by tuto sérii ucelilo a mně přineslo klid v duši, ale i tak vám mohu říci, že pokud chcete něco takto krásného poetického, akčního, myšlenkami nabitého s dokonalým koncem, tak po tom sáhněte, protože nic takového tady ještě nebylo a už asi nebude.

Moc děkuji Knihám Dobrovský za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

100 %, 10 * / 10 *

10/10

6 komentářů

  1. Moc dobře si pamatuji, když jsi psala recenzi na Medvěda a Slavíka. Autorka si určitě nasadila vysokou laťku a je super, že i třetí díl byl povedený. Často se stává, že první díly jsou pecka, wow, ale pak kvalita klesá, což je škoda. Ale na druhou stranu je jasné, že je určitě hodně obtížné udržet kvalitu.

  2. Tvou recenzi jsem jen prolítla, protože jsem ještě nečetla první díl a nechci žádné spoilery. Moc se na tuhle sérii těším! Musím najít první díl a pustit se do ní 🙂
    Z tvého nadšení mám hned sama chuť se do toho pustit! Hned 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *