Kořist

A máme zde další knihu, která se odehrává v tajemných lesích a horách, kde se návštěvníkům děje něco děsivého a nevysvětlitelného. Docela náhoda, co? Každopádně, toto je kniha od u nás celkem známé australské autorky, která se proslavila sérií o strašidelných domech. Jenže také napsala knihu, která je úplně jiná…

Kořist - Darcy Coates

Originální název: Hunted

Rok vydání: 2021

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 368

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fobos

Pokud sejdete ze stezek, už se nevrátíte...

Když se Eileen ztratí na pěší procházce v lese, policie to nijak extra neřeší. Vždyť Ashloughský les je tak neskutečně rozlehlý a jeho terén je tak složitý, že je prostě logické, že pokud turista sejde z cesty, určitě se ztratí a najít ho nebude vůbec snadné…

Jenže s tím se nechce smířit Eileenin bratr Chris a jeho kamarádi. Rozhodnou se, že se vydají Eileen najít stůj co stůj a na cestu se řádně vybaví. Hlavně po tom, co řekla vyplaví Eileenin fotoaparát, na kterém najdou dosti zvláštní fotografie…

Eileen se také vypraví hledat její tajný obdivovatel a Chrisův kamarád Todd. Ten se cítí odstrčený, a tak ho žene pocit zadostiučinění…

Jenže ani jedna skupina netuší, co na ně v lese vlastně čeká.

***

Jelikož jsem opravdu nedávno dostala chuť na čtení všech možných knih s tématikou mizení lidí v lesích apod., přečetla jsem Trhlinu a byla jsem z ní (jak víte) dost nadšená. Nevím, jestli jsem pro to udělala dobře, že jsem se do Kořisti pustila tak krátce po dočtení Trhliny, ale teď už s tím stejně nic neudělám.

Každopádně. Jak jistě víte, knih od Darcy Coates už mám načteno dost. Rukama mi prošly tituly jako Duch domu Ashburnů, Tajemství sídla Craven Manor, Přízraky domu Carrowů a Duchové rodiny Folcroftů. Ano, tato australská spisovatelka je u nás známá touto sérií o strašidelných domech, která mimochodem rozhodně ještě nekončí, protože už v dubnu se můžeme těšit na Záhadu domu Marwicků. Jenže nyní vyšla Kořist, což je její (u nás) nejnovější titul, který ale s bubu domečky nemá nic společného. Touto knihou Darcy jaksi vyčnívá z toho schématu, který si se svou dosavadní sérií nastavila. A bylo to jenom dobře.

Začala bych tím, že u jejích knih se ne vždy bojím. Některé jsem sama označila za nehorory, nýbrž za psychologická mysteriózní rodinná dramata. Občas se mi ale také stalo, že jsem při čtení úplně v klidu nebyla, jo, to přiznávám. Každopádně tady v Kořisti to bylo něco úplně jiného. Autorka už od první strany vytváří skvělou a děsuplnou atmosféru, která vám doslova vleze pod kůži. V tajemném lese prostě máte opravdu možnost, vymyslet si cokoliv a bylo vidět, že jí autorka využila se vším všudy.

Asi mě trošku mrzelo, že jsem Trhlinu četla dříve, protože jsem stále měla tendenci všechno srovnávat a jako jo, u Trhliny jsem se opravdu klepala strachy a to „psychično“ se mnou pracovalo na plné obrátky, což se tady bohužel nestalo. Při čtení jsem sice pociťovala lehkou úzkost, mrazilo mě při představě, že bych se ocitla na místě hlavních hrdinů, ale nebyla to ta čirá hrůza, což se na hodnocení malinko podepsalo.

Ale na druhou stranu, atmosféru autorka vymyslela opravdu parádní a právě do ní nám přihodila i hromádku skvělých postav. A když říkám hromádku, myslím opravdu hromádku. Byla jsem překvapená, protože dosud jsem z jejích knih byla zvyklá na pár hlavních postav, ale zde máme Chrise, jeho tři kamarády, Todda a pozor… dokonce i postavy z místního policejního oddělení, konkrétně tou hlavní je zde Carla, která případ Eileen vyšetřuje. A těch vedlejších postav je také dost. Takže za mě rozhodně plus. Navíc, když k tomu přičteme, jak byly ty postavy vypracované, jaký měly charakter, jak mi sedly a kam to s jejich pomocí ve výsledku směřovalo.

Tady bych se ráda dostala k tomu, že někdo s autorkou možná už zkušenosti má a z předchozích knih se mu nelíbilo, jaké schéma ve svých knihách používá. Teď vám tedy vzkazuji – tato kniha je něco úplně jiného, nebudete věřit tomu, co čtete a už vůbec tomu, že to psala „naše“ Darcy. Budete si to užívat a budete opravdu napnutí, protože zde se ničím nešetří a opravdu to není čajíček.

Celý příběh mě dostal po všech stránkách. Líbilo se mi, jak to všechno nakonec vygradovalo, a i když jsem s něčím nebyla úplně spokojená, předčilo to má očekávání. Tuto knihu si dokážu představit jako slušný film. Moc vám ji proto doporučuji, protože jestli se třeba bojíte Trhliny, ehm, Leni, tak tohle je pro tebe skvělá alternativa! 😊

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání výtisku k recenzi. Knihu si můžete koupit zde. A pozor, vychází už 25. 1. 2021!

90 %, 9 * / 10 *

9/10

2 komentáře

  1. Ty jo, to vypadá fakt hodně zajímavě a třeba bych to zvládla i já, takový strašpytel :D. Píšu do seznamu, díky za tip ;).
    PS: Stále víc a víc mě láká ta Trhlina :D… Asi se k ní jednou fakt dokopu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *