Spící Beatrice

Už to bude měsíc, co jsem měla možnost pod záštitou Humbooku vést rozhovor na youtube s autorkou knihy Spící Beatrice. Samozřejmě jsem si knihu také přečetla, abych se měla autorky na co ptát, ale také abych si rozšířila obzory.

Spící Beatrice - Júlia Matulová

Originální název:

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu:

Počet stran: 264

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: CooBoo

Předpovězení budoucnosti?!

Ve světě řádí virus. Lidé z ničeho nic upadají do kómatu, z něhož je leze probudit. Vše je vzhůru nohama, protože nikdo neví, kde to uhodí příště. Máme zde ale osmnáctiletou Beatrice, která se rozhodne zachránit své blízké a nastoupí jako dobrovolník do výzkumného centra, kde se vyvíjí vakcína, která by lidstvo měla zachránit.

Tam ale potká Charlieho, syna vedoucího výzkumu, se kterým se spřátelí a spolu se podílí na svých vlastních výzkumech. Ale v laboratoři se děje něco podivného. Vypadá to, jako kdyby ne všichni chtěli lék najít…

***

Moderní pojetí příběhu o Šípkové Růžence nás zavede do světa, který je nám docela povědomý, viďte?

Autorka snad předpověděla budoucnost. To jediné mi letělo hlavou, když jsem knihu držela v rukou a pročítávala jsem se příběhem. Samozřejmě, nenechala jsem to jen tak a dělala si poznámky, protože mě čekala příležitost, která by se naskytla asi jen málo komu.

Téměř před měsícem jsem totiž na Youtube pod záštitou Humbooku mohla vést hodinový rozhovor v přímém vysílání se samotnou autorkou Spící Beatrice, s Júlií Matulovou. A klepala jsem se strachy jako ještě nikdy. Jasně, s natáčením mám zkušenosti, však už (dá se říci dokonce i) roky natáčím mluvená stories na Instagramu, kde hodnotím knihy, které jsem přečetla a povídám o knihách, které mi přibyly do knihovny apod…

Jenže tohle bylo něco jiného a tak jsem chtěla být připravená.

Ono je to vlastně celé úplně jinak. Když jsem knihu četla, koukala jsem se ještě na Databázi knih, kde jsem narazila na komentář, že autorka se inspirovala současnou situací. Ale to vlastně není pravda. Autorka s touto knihou vyhrála v roce 2019 přímo na festivalu Humbook cenu CooBoo hledá talent, a právě proto byla Spící Beatrice vydána. A to je do března 2020 ještě celkem dlouhá doba, viďte?

Nicméně, během rozhovoru jsem se dozvěděla, že první verze Spící Beatrice vznikaly už v roce 2015 na platformě amatérských spisovatelů – na Wattpadu, což už je slušná věštba budoucnosti, nemyslíte?

Každopádně. Od knihy jsem se snažila toho moc nečekat. I autorka říkala, že knihu psala s tím, že je to prvořadě romantika a ta pandemie je na pozadí příběhu a hlavně, že je to spíše čtení pro 12 a 13 leté čtenáře, takže je to takové poněkud jednodušší. A ono tomu tak skutečně bylo. A pokud toto právě čtete, tak na to myslete, protože si myslím, že je celkem nutné, abyste když tak trošičku slevili ze svých očekávání.

Kniha vůbec není špatná, to ne, jen je vidět, že je to autorčina prvotina, ve které ještě ke všemu psala o něčem, co je dost složité a potřebuje to důkladné rešerše, což, přiznejme si na rovinu, při psaní pro kamarády na Wattpadu asi moc neřešíte a já to chápu.

Je nutné ale podotknout, že pokud si chcete přečíst něco tematického, ale také o dost odlehčeného, tak tato kniha je něco přesně pro vás. Je to takové svěží a roztomilé čtení, u kterého vypnete.

Postav se tu vyskytuje poněkud hodně a trošičku mě mrzelo, že kniha nebyla delší, protože se těm vedlejším dostalo podle mého názoru málo pozornosti a zasloužily by si více rozepsat. Naopak ale charaktery Beatrice a Charlieho místa zabraly tak akorát. Moc se mi také líbilo, jak zde bylo vylíčeno postupné sbližování postav a jak to celé nakonec vygradovalo.

Jak již jste si výše mohli přečíst, jedná se o retelling na Šípkovou Růženku, takže se může zdát, že příběh je dost předvídatelný a nemůže ničím překvapit, ale opak je pravdou, autorka si nechala v rukávu pár karet, se kterými ke konci dohrála velice pěknou hru.

Celkově si myslím, že se jedná o knihu opravdu pro mladší čtenáře, kteří v tom nebudou hledat hloubku a spíš si to jen užijí. I já už nejsem cílovka, a tak se to odrazilo i v mém hodnocení. Myslím si, že je zde vidět, že se jedná o autorčinu prvotinu, ale také nelze přehlédnout ten potenciál, jaký má. Jsem ráda, že cenu CooBoo hledá talent vyhrála právě Beatrice od Júlie Matulové a budu se těšit na její další knihy!

Moc děkuji Humbooku za výtisk v rámci ambasadorství. Knihu si můžete pořídit ZDE.

Dále si také můžete přímo zde pustit celý strem!

76 %, 7 * / 10 *

7/10

2 komentáře

  1. Wow, to jsi měla úžasnou příležitost! Také mě hned napadlo, že je to velmi tématické. Opravdu hodně předpovídá budoucnost, až jde z toho mráz po zádech. Také jsem si vzpomněla na Bílou nemoc.
    Jinak ta obálka je skvělá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *