Než jsme se odcizili

Občas se najde kniha, která sice zní zajímavě, ale vy si řeknete, že to nevypadá na nic, co by muselo být nutně pro vás. Jenže co když se i v něčem, co na první pohled tak nevypadá, skrývá poklad?

Než jsme se odcizili - Renée Carlino

Originální název: Before We Were Strangers

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2015

Počet stran: 288

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Ocelot

Kniha, která vám změní život?

Matt si žije v rámci možností poklidný život rozvedeného muže ve středních letech. Vše by bylo snesitelnější, kdyby v National Geographic nemusel pracovat se svou bývalou ženou a jejím milencem. Jednoho dne ale se svým kolegou jede metrem na oběd a na nástupišti uvidí ženu, ve které pozná Grace, svou první velkou lásku z vysoké, se kterou se před 15 lety z ničeho nic odcizili a jejich cesty se rozešli. Co se tehdy vlastně stalo?

***

Abych řekla pravdu, když mi byla kniha nabídnuta, vážně jsem se rozmýšlela, jestli to není další tuctovka, která mě ničím nepřekvapí. Nechci, aby to vyznělo špatně, ale ačkoliv popis, který nám odhaluje jen dopis Zelenooké hrdličce zněl zajímavě, stále na trhu máme přehršel romantických knih, které skoro nic nového nepřinesou.

Podívala jsem se proto na Goodreads a zůstala jsem zírat s otevřenou pusou. Lidi tuto knihu hodnotili opravdu neskutečně. Hodnocení bylo vysoké a komentáře ve stylu, že jim příběh změnil život, mě nenechaly chladnou. Řekla jsem si nakonec, že jí dám šanci a teď jsem za to opravdu moc ráda!

Jasně, není to vrchol originality, ale to se mi na tom možná tak moc líbilo. Dva lidé, kteří se ve dvaceti poznají na vysoké, oba jsou odlišní, ale pasují k sobě jako dva zbývající dílky puzzle. Znělo to tak běžně a důvěryhodně, jako by se to mohlo stát komukoliv z nás. A právě proto jsem se do toho zamilovala.

Je to zkrátka příběh o dvou lidech, kteří svůj život nežili naplno, dokud se nepoznali. Sledovat vývoj jejich vztahu pro mě byl úžasný zážitek. Bylo to něco tak uvěřitelného a krásného, co mě stále dokola dojímalo. Od naprostých začátků, přes rostoucí přátelství, až po bezhlavou zamilovanost a zblázněnost…  Postavy jsem si moc oblíbila a prožívala s nimi vše, co se mi odehrávalo před očima. Jasně, občas mi trošku vadilo, jak se chovaly, i když chápu, že New York a ta trošku dřívější doba asi dokázaly udělat své, ale i tak, občas jsem úplně nepochopila, jak mohou podobné věci vyvádět.

Každopádně, postupně jsem z obou pohledů zjišťovala, jak se situace vyvíjela, jaké měl kdo priority a začalo se to rýsovat. A já začala pociťovat bezmoc nad tím, že prostě vím, co se stane a mohu to jen sledovat a nic neudělat pro „odvrácení“ těch následků.

Kniha se mnou doslova manipulovala a přehazovala si mě jako kočka klubko nitě. Zamotala mi hlavu a podmanila si mě. Když vše spělo k závěru a do děje vstoupily další zvraty, už mě to doslova přivádělo k slzám a myšlenkám, jak se proboha mohl vztah těch dvou tak strašně na tak strašně dlouhou dobu rozvrátit a nechat za sebou toto?

Konec pro mě byl překvapivý a krásně celou mozaiku uzavřel.

Jo a taková třešnička: názvy kapitol jsou pojmenovány dost zvláštně, ale když chvilku počkáte a začnete je všechny skládat za sebe, vznikne vám z toho nádherné vyznání, které mě rozhodně překvapilo, protože jsem to snad ještě nikde neviděla a skvěle to podtrhlo celou tuto nádheru.

Je to kniha, která mi ukázala zdánlivě všední věci z úplně jiného pohledu a já při jejím čtení prožívala snad všechny emoce, které existují. A věřte mi, na poslední chvíli, ač jsem v to už nedoufala, je toto asi poslední TOP kniha za rok 2020.

Moc děkuji obchodu Megaknihy za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

100 %, 10 * / 10 *

10/10

2 komentáře

  1. Tak tuhle knížku si musím přečíst! Děkuji moc za tip, píšu si do seznamu 🙂 v knihovně ji bohužel nemají, ale počkám si na ni, nebo ji stáhnu do čtečky. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *