Čaroděj ze země Oz

Čaroděj ze země Oz je podle mě hlavně v Americe velice známá pohádka. Ale přiznejme si, kdo z nás ji považuje za klasiku? Já třeba o její existenci věděla, ale detaily mi dlouhou dobu unikaly. Jenže teď vyšla kniha v krásném novém vydání a já jí musela mít…

Čaroděj ze země Oz - L. Frank Baum

Originální název: The Wizard of Oz

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 1900

Počet stran: 176

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Drobek

Cesta za poznáním...

Dorotka žije se svým pejskem Totem u své tetičky a svého strýce v Kansasu. Jenže jednoho dne jí i s chalupou unese tornádo do prapodivné země Mlaskalů. Při přistání její chalupa omylem zabije zlou čarodějnici. Dorotka se od hodné čarodějnice dozvídá, že aby se dostala zpět do Kansasu, musí dojít za nejmocnějším čarodějem, za Ozem do jeho Smaragdového města, ten jediný jí může dostat domů.

Dorotka se tedy vydává na cestu a potkává Plechového drvoštěpa, Hastroše a Zbabělého lva. I oni něco od Oze chtějí a tak se vydávají na dlouhou cestu, která možná nejednoho překvapí.

***

Hodnotit tuto knihu bude docela složité. Jasně, je to kniha pro děti, ale zároveň to není jen tak ledajaký plochý příběh, který byste si pouze přečtli a po chvíli na něj zapomněli. Toto je kniha, která mi trošičku připomněla Malého prince, protože na to, abyste skutečně pochopili její pravý význam a četli mezi řádky, musíte při čtení trošku přemýšlet.

Nebudu lhát, příběh mě opravdu dlouhou dobu obcházel a já jsem to nijak neřešila. Ale během čtení jsem se cítila, jako kdyby se mi dostávalo informací, které jsou na první pohled samozřejmé a jednoduché, ale k jejich úplnému pochopení je třeba nad tím vším chvilku přemýšlet. Takže ano, jedná se o dětskou knihu, ale až jí budete po letech číst znovu, budete určitě překvapeni tím, jaké kouzlo v sobě skrývá čtení mezi řádky.

Příběh je vlastně úplně jednoduchý, styl psaní také a místy mi ty věty přišly jednoduché až moc, což mi během čtení trošku vadilo, ale tím se moc zaobírat nechci, protože znovu – je to dětská kniha, takže asi úplně nemá smysl v tom všem hledat zase přílišnou hloubku.

Myslím si, že postavy každého čtenáře skvěle poučí, každý si v nich najde něco jiného a od každého si lze něco převzít. Dorotka je ta, co celý příběh táhne a usměrňuje, dává mu řád a víte, že jen díky ní to celé povede určitým směrem. Další postavy, Drvoštěp, Hastroš a Lev, ty nám představují to, co běžně zažíváme. Jsou to pocity a vlastnosti, které postrádáme, ale také zapomínáme, že někde hluboko v nás stejně dřímají.

Jak jsem řekla, pro děti je tohle opravdu skvělá volba a hlavně, v tomhle krásném vydání je to kniha, kterou prostě chcete mít doma už jen z důvodu, aby vám zdobila knihovnu. Já osobně jsem moc ráda, že jsem si jí mohla přečíst, protože mě to okouzlilo a vrátilo zpět do dětských let, kdy bylo ještě všechno jednoduché. Kniha je nádherná, zpracování kouzelné a ty ilustrace, které příběh doprovázely, byly prostě skvělé.

Doporučuji všem, kteří si chtějí trochu odpočinout.

Moc děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

Doporučuji

2 komentáře

  1. O pohádce jsem slyšela, ale nevěděla příběh, proto děkuji za zprostředkování. Naše češtinářka trefně říkala, že Malý princ je pohádka pro dospělé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *