Noci běsů

A máme zde druhou knihu od vycházející hvězdy české literární scény, od Kateřiny Šardické. Před rokem jsem četla Zmizení Sáry Lindertové, což podle mě byla naprostá pecka, ale nyní od ní vyšly Noci běsů. Tajemný příběh, odehrávající se v zapadlé vesnici…

Noci běsů - Kateřina Šardická

Originální název:

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu:

Počet stran: 320

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fragment

Noční můry jsou skutečné

Před dvanácti lety v zapadlé horské vesnici zmizely čtyři děti – Tom, Sonja, Astrid a její mladší bráška Max. Celá vesnice je hledala, ale nikdo po nich nenašel ani stopu. Ale teď, po dvanácti letech tu máme zimní slunovrat. Období, kdy je noc nejdelší a den nejkratší, období, kdy je brána mezi nemrtvými a přízraky otevřena. Toto období trvá dvanáct dnů a právě 21. prosince se tři (teď už o dvanáct let starší) děti z původně čtyř vrátí zpět. Jenže nikdo z nich si nic nepamatuje.

Všichni se snaží zjistit, co se stalo a především, jak zachránit Maxe, který se nevrátil…

***

Od Kateřiny Šardické jsem minulý rok četla Zmizení Sáry Lindertové a to byla jedním slovem pecka. Už tehdy jsem si řekla, že si přečtu každou knihu, kterou autorka napíše, protože to bylo něco, co mi neskutečně sedlo. Při čtení jsem se trošku bála, ale to, co na tom všem bylo nejlepší, byla ta atmosféra. No a u Nocí běsů to nebylo jiné.

Oproti Sáře se zde nacházíme v jiném prostředí, které mi sedlo trošku více, protože já sama jsem vesničanka jak poleno. Příběh se tedy odehrává v oné zasněžené zapadlé vesničce, kde mezi lidmi vládnou tradice a pravidla, která jsem nastavená staršími. Všichni tomu věří a téměř nikoho by nenapadlo o nic pochybovat.

Nejlepší na tom ale byla ta atmosféra. Ne, že bych se vysloveně bála, ale při čtení mě lehce mrazilo a zkrátka mě to neskutečně bavilo. Což bylo tedy skoro podobné jako u Sáry, ale tady to prostě bylo umocněno tím, že se to odehrávalo daleko od ruchu města.

Líbilo se mi, kam příběh směřuje, v jakém období se odehrává, zvraty jsem nečekala a moc mě bavily postavy. Všechny měly moc zajímavě vypracovaný charakter a já je pochopila. Trošku mě mrzelo, že třeba Sonja nedostala tolik prostoru, ale nebylo to něco, co bych nesnesla. Myslím si, že autorce muselo dát šílenou práci všechno takhle do detailu propracovat. Například třeba to nářečí, to tomu všemu dodávalo na důvěryhodnosti.

Konec byl rozhodně překvapivý a opět se mi líbilo, že to bylo takové neuzavřené. Vím, že si hodně lidí stěžovalo na to, že to bylo moc osekané, ale mně to tak nepřišlo. Jasně, v porovnání se začátkem to bylo rychlejší, ale když se to vezme kolem a kolem, připadalo mi to v pohodě. Zkrátka mi sedlo, že se tam vše vyřešilo, uzavřelo a zbytek, stejně jako u Sáry jsem si mohla jakoby domyslet. Protože to dávalo smysl.

Pokud hledáte něco tajemného, lehce mrazivého, ale skvěle propracovaného, rozhodně po této skvělé české autorce sáhněte! A určitě sáhněte po Nocích běsů!

A teď mě ještě napadá, že by to mohl být i skvělý dárek pod stromeček!

87 %, 8,5 * / 10 *

8.5/10

2 komentáře

  1. Ty jo, už ta obálka je hodně děsivá 😀
    Je super, že se to odehrává na vesnici. Vesnice sama od sebe má tajuplný nádech 🙂
    Fotka na závěr je úžasná 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *