Psanec

Cizinka je dost známá série. Jak knižní, tak seriálová. Já už delší dobu řešil problém, jestli si mám dát rereading prvního dílu před tím, než se vrhnu na zbytek celé té obrovské série, ale problém se vlastně vyřešil sám…

Psanec - Diana Gabaldon, Hoang Nguyen

Originální název: The Exile: An Outlander Graphic Novel

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2010

Počet stran: 224

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Omega

Cizinka v jiném světle

Jaké by to bylo ponořit se do světa Cizinky z pohledu Jamieho? Všichni víme, jak se Claire dostala do úplně jiného století, ale co se vlastně dělo, když se po dlouhé době vracel domů Jamie? Na jeho hlavu je vypsána odměna, kapitán Randall ho stále hledá a nechce si ho nechat utéct a doma musí řešit intriky. No a pak je tu zajímavá cizinka Claire. Je to opravdu špionka? Co vlastně skrývá?

Ponořte se do Cizinky trochu jinak, protože tato kniha vás vrátí úplně na začátek, ovšem vše vám ukáže z jiného, graficky zpracovaného úhlu.

***

Už jsem zmínila, že jsem před pár měsíci řešila problém ohledně toho, jestli si kvůli dalším dílům Cizinky mám dát rereading prvního dílu nebo jestli se mám podívat znovu na první sérii seriálu. Obě tyhle varianty byly sice fajn, ale časově poněkud náročné. Jenže do cesty se mi připletl Psanec!

Psanec je grafický román, který mapuje tak první třetinu celé první knihy Cizinky. Jenže ono to není tak jednoduché, není to vyprávěno z pohledu Claire, jak jsme z knih a seriálu zvyklí, Psanec je vyprávěn z pohledu samotného Jamieho Frasera, což bylo takové zajímavé oživení.

Samozřejmě, to nejzajímavější na knize je to grafické zpracování. To se opravdu povedlo. Už jen kvůli tomu si myslím, že je to jakýsi must have pro všechny fanoušky cizinky. Ne jen, že vám to krásně doplní celou tu sérii, ale zároveň je to skvělá ozdoba knihovny.

Mám k tomu možná jen jednu výtku. Diana Gabaldon sice na konci uváděla detaily ohledně kreseb samotných postav, jak si je sama představuje, jaké kresby jsou podle ní nejpřesnější atd, ale i tak mi Caire v tomto grafickém románu přišla možná až moc dětská, nebo jak to říct. Zkrátka tak zvláštně roztomilá, což mi k ní moc nesedí. Asi jako takové ty ženské postavy z japonských komiksů. No, asi jsem moc přivykla herečce ze seriálu, ta mi tam seděla tip ťop.

Maličko mě mrzelo, že kniha mapuje jen ten „kousek“ z té obrovské cihly, ale zase, pokud by měla do grafické podoby být převedena celá kniha, louskám to asi do teď. A navíc, pro moje rychlé připomenutí, co se tam na začátku vlastně stalo, to stačilo bohatě.

Hodnotit tuto knihu nějak na dýl asi úplně nemá smysl. Nelze k tomu říct nic víc. Zkrátka bylo moc fajn se vrátit do toho prostředí, které tak moc miluju a zase potkat ty postavy, které mi tak moc přirostly k srdci.

Knížku jsem měla přečtenou hned, asi tak za jeden večer a myslím si, že ji určitě v brzké době přečtu znovu. Je to něco, k čemu se mohu vracet a oživovat si tak vzpomínky na tak rozsáhlý příběh.

I tak bych čtení této knihy doporučila spíše těm, kteří první díl Cizinky znají aspoň ze seriálu, protože by vám nemusely dávat smysl veškeré souvislosti.

Moc děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

87 %, 8,5 * / 10 *

8.5/10

4 komentáře

  1. O Cizince jsem slyšela, ale nečetla jsem ji, ani neviděla. Je hodně zajímavé, udělat grafický román tak proslulé knížky a ještě z pohledu jiné postavy, určitě palec nahoru. Ta obálka vypadá moc pěkně. Akorát je zajímavé, že kniha vyšla v češtině až o deset let později 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *