Duchové rodiny Folcroftů

Příbuzné si nikdo nevybere. Jenže občas mají děti dobrý důvod, že utečou z domu a už se tam nikdy nechtějí vrátit. Jenže co když děti vyrostou, mají své děti a prarodiče se přihlásí o svá vnoučata?

Duchové rodiny Folcroftů - Darcy Coates

Originální název: The Folcroft Ghosts

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 208

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Fobos

Příbuzné si nevybereš

Matka Tary a Kyla měla autonehodu a musí si pár dnů pobýt v nemocnici. Jenže Tara a Kyle jsou ještě děti, a tak nemohou zůstat doma sami. Během této situace se dozví, že kdesi v horách mají své prarodiče, kteří se moc těší, až je budou moci pohlídat. Když se děti dostanou ke starému a velkému domu, který se rozhodně nenachází blízko civilizace, cítí se trošku rozpačitě. Ovšem May a Peter jsou nadšení, že mohou svá vnoučata konečně poznat a z jejich přítomnosti jsou nadšení.

Jenže cosi zde nesedí. Po domě jsou za nocích slyšet kroky a různé zvuky, po zahradě někdo chodí a po bouřce, která dům odřízne od telefonního spojení, se May začne chovat divně.

***

Na další knihu Darcy jsem se moc těšila. Jak jistě víte, vyšly od nás u ní už čtyři knihy a na všechny zde na blogu najdete mé hodnocení. Jedná se o Ducha domu Ashburnů, Tajemství sídla Craven Manor, Přízraky domu Carrowů a konečně, Duchy rodiny Folcorftů!

Dopředu jsem byla upozorňována na to, že toto je asi její nejslabší kniha, a tak jsem se snažila od ní moc nečekat. Přece jen, za tu dobu jsem si už zvykla, že její knihy nejsou psány primárně proto, aby vás nějak extra vyděsily, spíš aby navodily takovou mrazivou atmosféru, což se celkem vedlo. Nutno ale podotknout, že Přízraky mi úplně nezařídily klidné spaní, a tak nejvíce doporučuji právě její třetí knihu. No ale co Folcroftovi?

Možná jsem udělala dobře, že jsem do toho šla s hooodně malým očekáváním. Zdálo se mi, že Darcy měla buď nějakou slabší chvilku, ale stala se mi prostě taková vtipná věc, na kterou musím poukázat právě v této souvislosti. Na knize je to i napsáno, ale já jsem si toho nevšimla, protože jsem jí četla na cestách a měla na ní takový ten látkový obal, aby se neponičila. Každopádně jsem měla pocit, že čtu kopii filmu The visit. Pokud nevíte, o co jde, doporučuji vám se aspoň podívat na anotaci. Já ten horůrek viděla před lety, ale stále na něj vzpomínám a tak mi během čtení prostě přišlo, že čtu takový dost podobný přepis. No, hodila jsem to na instagram a přišla mi odpověď: ,,No, ono to je zezadu napsaný, že je to na motivy The visit 😀 „. Tak vidíte, sranda byla. Nechci ale, aby vyznělo, že to je něco, co kritizuji. To inspirování se tím filmem, mě bavilo a přišlo mi, že se autorce opravdu povedlo vytvořit skvělou atmosféru, která mě neskutečně bavila.

Spíš než horor bych tuto knihu ale nazvala mysteriózním, psychologickým a rodinným dramatem. Nebála jsem se vůbec, ale to prostředí a ty charaktery, to bylo něco úžasného.

Byla ale škoda, že kniha je tak moc krátká, postavy by si zasloužily větší hloubku a celkově bych to rozepsala.

Postupně vše gradovalo a přituhovalo, byla jsem zvědavá, jak to dopadne a konec byl opravdu překvapivý. Bohužel mě jen zamrzelo, že to bylo takové useklé. Už jsem takový konec jednou zažila u knihy Mýtné, kdy mi přišlo, že státním organizacím by tam časem určitě přišlo něco podivné a začaly by to řešit. No a tady je to to samé. Takže je to spíš takové nedomyšlené.

Každopádně z toho ale nejsem vůbec zklamaná. Čtení mě bavilo, užívala jsem si každou stránku a myslím si, že po tom mohou sáhnout i ti, kteří nečtou horory rádi, ale chtějí něco temnějšího.

Celkově si myslím, že horor to není vůbec. Kdyby to Darcy nevydala v té „sérii“, ale jako samostatnou psycho/thriller/rodiné drama knihu, udělala by lépe, protože ti duchové tam ve výsledku byli takoví zbyteční. Jasně, na konci to do sebe zapadlo hezky, ale tamto by možná bylo lepší. Pokud ale chcete něco takového, jako jsem popsala výše, tak budete maximálně spokojeni!

Moc děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

73 %, 7* / 10 *

7/10

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *