Strážce ztracených měst – Exillium

A máme zde další díl Strážce ztracených měst! Jak si možná pamatujete, tak minulé léto jsem měla možnost přečíst si první díl této skvěle začínající série a byla jsem nadšená! No a konečně k nám doputoval i díl druhý! Jak se mi tedy líbil?

Strážce ztracených měst - Exillium - Shannon Messenger

Originální název: Keeper of the lost cities: Exile

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2013

Počet stran: 480

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Ocelot

V textu se mohou objevovat spoilery

Exillium je zapovězené, ale také nesmírně důležité

Sophie se pomalu zotavuje z útoku, který byl spáchán na ní na jejího kamaráda Dexe. Zjišťuje ale, že od té události má zvláštní zdravotní komplikace, jako kdyby byla „poškozená“.

Do toho všeho se jí podaří myšlenkami zachytit samičku křídlorožce Silveny a ta je přemístěna na Havenfield, kde jí Sophie má za úkol nechat přivyknout, aby mohla být umístěna do rezervace. Jenže Silveny je neskutečně paličatá a Radě začíná docházet trpělivost.

Jenže je tu také Exilium. Místo, kam se téměř nikdo nedostane. Místo, kde se nachází ti nejhorší. Ti, kteří mají rozpojenou mysl. Má to spojitost s Černou labutí, která Sophii zachránila, ale pravděpodobně i vytvořila a zvláštně jí poškodila?

***

Konečně po roce a něco držím v rukou druhý díl middle grade fantasy série, která je opravdu skvělá! Pokud si pamatujete, tak z prvního dílu jsem byla nadšená a není tomu jinak ani u dílu druhého.

Ten navazuje na příběh přesně tam, kde první díl skončil. Jelikož jsem měla mezi knihami velký časový rozdíl, trochu jsem se bála, že se v příběhu nebudu orientovat, ale mé obavy byly naštěstí vcelku plané. Jasně, sem tam jsem se sice zadrhla, ale nepředstavovalo to pro mě žádný problém.

Je vidět, že postavy jsou zase o rok starší. Konkrétně Sophie mi opravdu sedla, protože její jednání jejích 13 let daleko přesahovalo. Je fajn zase po delší době číst o hrdince, která se nezajímá jen o kluky a módu.

Docela jsem se děsila délky knihy. Nemusíte se zas tolik bát, kniha má široké okraje a text není velký, takže stránku budete mít přečtenou celkem brzy. Spíš mi později přišlo, že se tam ne přímo dělo to samé, ale spíš to trošičku stálo na místě, takže bych si knihu s klidem představila o 70 stránek méně. Přesně o tolik totiž přesahuje díl první.

Kromě této drobnosti vytknu ještě jednu. Bylo to v prvním díle, bylo to i tady, jedná se o jakousi lehkou šablonovitost. Jasně, víme, že Sophie je výjimečná, ale je to na můj vkus až moc často zdůrazňováno. Známe to z tisíce jiných příběhů, no, zkrátka jedna dívka, či jeden chlapec, žijící zdánlivě své normální životy, vůbec neví, že ve skutečnosti jsou obdařeni magickými schopnostmi a jejich svět je úplně jinde, a právě oni jsou ti nejvýjimečnější z výjimečných. Vidíte to tam taky? Bylo ale fajn, že se tady ukázalo, že ani Sophie není po všech stránkách dokonalá.

Celkově si myslím, že ačkoli se jedná asi o šesti dílnou sérii, což je dle mého názoru opravdu veliké číslo, tak dvojka se ani náhodou nedá považovat za vycpávkový díl. Najdete tu akci, najdete tu napětí, smutek, ale i vtip. Hodně vtipu. Autorce tímto děkuji za Keefeho, který tam ze sebe sypal jeden vtip za druhým a mně to čtení opravdu zpříjemnilo.

Jsem zvědavá, s čím autorka přijde příště, trošku se bojím, aby to nesklouzlo z takovému tomu kolotoči všech věcí, co už známe, ale myslím si, že nejlepší bude, když se necháme překvapit.

Pokud tuto sérii ještě neznáte, tak vám směle doporučuji si Strážce ztracených měst přečíst, protože je to opravdu skvělá série.

Moc děkuji obchodu Megaknihy za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

82 %, 8 * / 10 *

8/10

2 komentáře

  1. To bych se taky bála, že se budu v knize ztrácet, když bych první díl četla před více než rokem, ale je fajn, že to tak nebylo :). Dnes jsem zjistila, že kniha od mé nejoblíbenější autorky byla před 5 dny přeložena do češtiny, takže si ji půjdu hned objednat a moc se na ni s mamkou těšíme 🙂 (Mlčící fontány).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *