Nedotýkej se mě

Občas se mi do rukou dostane kniha, která mě neskutečně láká už jen proto, že je mi velice blízká žánrově, ale i proto, že je přirovnávaná k mé oblíbené autorce. Jenže, i když se snažím očekávat naprosté minimum, stává se, že jsem po dočtení zklamaná. Je tedy i tato kniha právě ten případ?

Nedotýkej se mě - Laura Kneidl

Originální název: Berühre mich. Nicht

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 406

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Red

Útěky přece nic neřeší

Osmnáctiletá Sage utíká co nejdále z domova. Ví, že tam už zůstat nemůže, a tak hledá útočiště v jiném státě na univerzitě. Jenže nic není takové, jaké si to představovala. Její minulost ji pronásleduje a ona každou chvíli zažívá panické ataky, protože přichází do kontaktu s těmi, kterých se nejvíce bojí. S muži.

Jednoho dne ale potká Lucu. Luca ztělesňuje všechny její nejhorší představy, ale díky nově nalezené kamarádce April Sage nezbyde nic jiného než si k němu najít cestu. A vlastně, on Luca třeba vážně není takový, jaký se zdá…

***

Není žádným tajemstvím, že mám ráda a mám hodně načtenou Monu Kasten. A tak když se rozkřiklo, že vychází kniha od další německé autorky, která je k Moně hodně přirovnávaná a dokonce by se údajně právě spolu měly o svých knihách bavit, byla jsem hodně natěšená. Jenže jak se říká – nikdy od knihy nic neočekávej. Možná jsem se toho aspoň trošku měla držet.

Do knihy jsem se pustila proto, že jsme si ji s holkami vzaly na společné čtení, i tak mi ale trvalo celkem dlouho, než jsem se začetla, protože kniha nepatří k těm, co se čtou jedním dechem. Aspoň u mě to tak nebylo. Připadalo mi to hodně zdlouhavé a takové nafouklé. I té školy tam bylo hodně málo na to, že to měla být docela podstatná kulisa. To pro mě ovšem stále nebyl ten největší problém.

To, co mi vadilo nejvíce, bylo chování Sage. Já chápu, že se jí stalo něco hrozného a že to opravdu je problém a taky chápu, že každý reaguje jinak, ale na můj vkus šíleně přeháněla. Automaticky všechno, co se jí nelíbilo, vztahovala na celou tu situaci (bože, to se tak blbě hodnotí, když vám to nemůžu říct na plno 😀 ) a skupinu, její reakce byly mnohdy opravdu přehnané, viz. radši hodím propisku na stůl, než abych jí podala do rukou.

Další věc, která mě pomalu, ale jistě vytáčí u Mony, ale tady to bylo zase takové vyhrocené, je opět ta komunikace. Nebo spíš nekomunikace s vrstevníky. Sage by mohla být neskutečně šťastná, že se tam objevil někdo, kdo jí doslova zachrání zadek a ona stejně ani těm, kteří jsou pro ní v tu chvíli nejbližší, neřekne absolutně nic. Situace se postupně samozřejmě nabaluje, ona se do všeho začne zamotávat, ale okolí o ničem stále neví, takže její chování je opět úplně mimo.

Ale abych se nezastavovala jen u jednoho charakteru. Myslím si, že další postavy zde byly vykresleny moc hezky. To, že je důležité pomoci kamarádovi v nouzi a jak je hezké, když se k sobě chováme hezky, to jsou věci, které by si měl každý zapamatovat. Takže za April a Lucu obří palec nahoru.

Musím říci, že mě kniha začala pořádně bavit až tak od druhé poloviny. Příběh postupně nabíral na obrátkách a mě to čtení opravdu chytlo. Jenže co by to bylo za zážitek, kdybych se obrovsky nenaštvala u konce? Ta situace, ke které tam došlo, mi připadala neskutečně profláklá a neuvěřitelná. A já si myslela, že to odešlo někdy v roce 2015 s prvními romanticko-dramatickými knihami.

Myslím si, že můj hlavní problém byl ten, že jsem od knihy čekala další Monu Kasten, k čemuž tedy nedošlo. Mona je zkrátka jen jedna a jen tak nikdo jí nenahradí. I tak si ale další díl přečtu, protože z toho konce fakt nemůžu a jsem zvědavá, jak se to celé nakonec rozplete.

Na příběhu ale oceňuji to, že v sobě skrývá poselství. Jak je důležité s lidmi mluvit, jak je důležité se umět otevřít, protože útěkem se rozhodně nikdy nic nevyřeší. A taky to, že život nikdy není peříčko.  

Dám vám ještě malou radu na závěr, pokud máte doma nějaké knihy od Mony a nebo se chystáte si je pořídit, ale zároveň koukáte i na Lauru, tak nejprve sáhněte po Lauře, protože pak nebudete zklamáni.

Moc děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk. Knihu si můžete pořídit ZDE.

74 %, 7, 5 * / 10 *

7.5/10

2 komentáře

  1. Škoda, že se hlavní hrdinka chovala tak divně, ale ještě, že to aspoň zlepšily ostatní postavy.
    Někdy je možná horší než lepší přirovnávat dvě autorky a očekávat, že budou obě dobré :/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *