Meta

Můžeme si myslet, že si žijeme svůj vlastní a spokojený život. Jenže taky nemusíme vědět, že pro někoho znamenáme víc, než můžeme tušit. Jak moc žijeme život, o kterém si myslíme, že ho máme pod kontrolou?

Meta - Pavel Bareš

Originální název:

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu:

Počet stran: 320

Vazba knihy: flexovazba

Vydalo: Host

(ne)superhrdinský příběh

Lenka žije ve světě, kde je normální potkávat superlidi. Takzvaní metajedinci mají zvláštní schopnosti – mohou mluvit se zvířaty, mají „ocelová těla“, dokážou rozkousat úplně všechno, na co si vzpomenete…

Lenka si v tomto světě žije svůj poklidný život. Občas své kamarádce vypomůže svými supertajnými schopnostmi, ale nestojí o slávu, která se dostává všem metám. Ale bohužel se zdá, že je tu jeden člověk, kterému nejde z hlavy.

***

Od Pavla Bareše jsem ještě nikdy nic nečetla. Ale první Humbook Fest Warm Up to změnil. Na besedu jsem dorazila spíše ze zvědavosti, protože tato kniha vypadala spíše pro mě než Projekt Kronos. Přiznejme si to, moc na to těžký fantasy, sci-fi apod. nejsem. No a nejen, že Pavel je neskutečný sympaťák, ale díky tomu mě také podvědomě donutil si knihu sehnat! Takže druhý den už jsem Metu držela v ruce a těšila se na to, čím mě překvapí.

Tímto bych také chtěla poděkovat Aničce, Jessie, Veru, Pétě, Terce a Hany za možnost účastnit se druhého společného čtení.

Kniha samotná pro mě byla vším možným, jen ne tím, co jsem si myslela, že bude. Jasně, na knize je napsáno, že to není příběh o superhrdinech, to jsem ani nečekala. Ale co jiného tak nějak budete očekávat, když ne superhrdiny? Vidíte? Nic, co? Nejde prostě nechat to být a unášet se slovy.

Jelikož toto byla má první zkušenost s autorem, nevěděla jsem, co od jeho stylu psaní očekávat. Byla jsem proto velmi překvapená, když se mi kniha četla opravdu dobře. Je tedy na místě podotknout, že styl Pavla Bareše je opravdu čtivý a chytlavý.

V průběhu čtení jsme s holkami probíraly třeba užívání anglicismů a „pražštinu“. Možná to o mně nevíte, ale já nemám ráda míchání češtiny a angličtiny. Na druhou stranu si myslím, že to do knihy krásně sedělo a nijak extra mě to nebilo do očí. To samé mohu říci o „pražštině“. To jsem pomalu ani neregistrovala, protože do Prahy už asi šestým rokem dojíždím za školou. Navíc bydlím v blízkosti Prahy, takže jsem k této mluvě přilnula tak moc, že mě její užívání nijak nezaráží. Na druhou stranu chápu třeba čtenáře z Moravy, pro které to muselo být zajímavé oživení.

Moc se mi líbilo prostředí, ve kterém se děj odehrává. Je to současnost a s novým systémem, který je společností už nějak přijat a chápán. Je to rozhodně zajímavější, než kdyby zde byl vykreslen svět takový, jak ho známe.

Za zmínku rozhodně stojí i postavy. Moc jsem si oblíbila jak Lenny a její humor a všechno, ale také její kamarádku a spolubydlící Debí. Co mě nadchlo dále, bylo vykreslení psychické stránky všech osob.

Jak již jsem zmínila, kniha se opravdu skvěle četla. Do strany 89 jsem myslela, že příběh bude úplně o něčem jiném. Tam ale došlo na obrovský zvrat a já nechápala, co se to vlastně děje. Kniha nabrala úplně jiný směr a jsem za to ráda. Autor přesně věděl, co má udělat, aby knihou čtenáře protáhl tak šikovně, aby by zážitek byl co nejsilnější.

Kniha ale nevypráví jen o lidech se superschopnostmi. Je to skvělý pohled na zoubek dnešní společnosti. V textu se vyskytují narážky na to, co se nás velice silně týká a vykresluje nás takové, jací ve skutečnosti jsme. Za autorovo filozofování obří palec nahoru. Mně se to moc líbilo. Navíc došlo i na silná témata, která zde byla podána opravdu nevšedně. Ať už mluvíme o stalkingu, znásilnění, rozvodu rodičů, lásce… Myslím si, že každý si tu najde něco, nad čím popřemýšlí.

Jak se mi kniha tenčila, přibývalo zvratů a napětí. No a ten konec? Někomu se líbí, někomu ne. Já patřím do té skupiny, která ho hodnotí kladně. Myslím si, že to bylo nečekané a dobře promyšlené.

Knihu vám mohu jednoznačně doporučit.

100 %, 10 * / 10 *

10/10

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *