Krásky

Žijeme ve světě, kdy si nemůžeme vybrat, jak se narodíme. Jistě, pokud se nám na nás něco nelíbí, jde s tím něco udělat, ale většinou se s naším vzhledem musíme smířit. To ovšem neplatí v Orléans. Zde se lidé rodí šedí a měnit svou podobu mohou kdykoliv, pokud mají peníze… 

Krásky - Dhonielle Claytonová

Originální název: The Belles 

Rok vydání: 2020 

Rok vydání originálu: 2018 

Počet stran: 448 

Vazba knihy: paperback 

Vydalo: Fragment 

Krása není všechno

V Orléans se rodí šedí lidé. Jen ti bohatí anebo spíše ti, co si to mohou dovolit, mohou u takzvaných Krásek podstupovat procedury, při nichž je možné jim změnit cokoliv na jejich těle. Ať jde třeba o barvu pleti, druh vlasů, tvar nosu, výšku, svaly… Krásky jsou téměř božské bytosti, které jsou “cvičeny”, aby ovládaly toto prastaré a přísně tajné řemeslo. 

Kráska Camellie chce být jako její matka. Chce se stát vyvolenou – kráskou na královském dvoře. Jenže její sestry jsou stejně talentované a jak se zdá, dvůr obestírá nejedno tajemství a nikdo není upřímný. 

***

Knížka mě zaujala už před svým vydáním. Bylo tomu na minulém HumbookFestu, kdy se konala jedna přednáška, na které se hodnotily zahraniční obálky. Abych byla upřímná, moc nemusím obálky, na kterých jsou vyfoceni lidé, ale tahle si mě postupem času pomalu, ale jistě získala. Anotace zněla vskutku originálně a zajímavě, no řekněte, příběh, ve kterém hraje krása a vzhled hlavní roli? To se v lecčems podobá i na dnešní dobu! A jedná se o vcelku aktuální téma. 

Dala jsem si výzvu, že do konce měsíce tuto celkem bichličku přečtu. Zbývaly mi tři dny a já se opravdu kousla a chtěla to přečíst za každou cenu. První den se mi moc nedařilo, ale za další dva dny jsem byla schopná knihu přelouskat na pár zátahů! Příběh byl velice zajímavý a čtivý, takže stránky mi postupem času doslova utíkaly pod rukama.  

Ale jak jsem tak četla, objevila se jedna věc, která mi začala mírně vadit. Jednalo se o jedno slovíčko, které bylo používáno jako přídavné jméno – krásčí. Takže jsem téměř pořád narážela na slova krásčí pudr, krásčí komnaty, krásčí kufřík… Nešlo mi to “přes pusu” a celkem mě to bilo do očí, ale zase to nebylo něco, kvůli čemu bych na knihu zanevřela. 

Další věc mi nevadila, ale dovedu si představit, že pár čtenářům může. Jednalo se o obsáhlé popisování procedur a různých přirovnání. Mně se celkem líbilo, že bylo vše tak květnatě popisováno, ale myslím si, že se asi najde někdo, na koho to bylo trošku zdlouhavé a přišlo mu to takové dokola. 

Moc se mi ale líbil ten svět, ve kterém se příběh odehrával. Město Orléans bylo prostě krásné a tajemné. Taková tajemná zápletka nám zde také vyvstává, takže to není jen o kráse. To nejlepší na tom byla ale ta magie. O něčem takovém jsem četla asi poprvé v životě a moc se mi to líbilo.  

Hlavní postavou je zde Camellia, které jsem ale bohužel nemohla nějak extra přijít na chuť. Její chování mi přišlo hodně dětinské a trošku naivní. Byla hodně cílevědomá a trošku sobecká, a to mi trošku vadilo. Bylo ovšem velmi zajímavé sledovat, jak se v průběhu příběhu měnila. Další postavy mi ale také bohužel nebyly moc sympatické a já nechápala, proč už někdo nemůže zasáhnout a nějak je všechny usměrnit. 

Největší zklamání pro mě ale bylo to, že jsem pár věcí odhadla. To mě bohužel zamrzelo, doufala jsem, že to bude trošku originálnější. Vše naštěstí zachránil konec, který byl velmi zajímavý a fungoval i jako celkem uzavřená záležitost. Trošku mě zarazilo, že tato kniha je první díl ze série, ale musím říci, že se opravdu těším na pokračování. V Kráskách bylo vše – přátelství, lehká a pomalu naznačená romantická linka, intriky, surovost a ponaučení. Myslím si, že pokud vás zajímá svět krásy a módy a rádi si to zpestříte něčím drsnějším, budete nadšeni! 

Děkuji obchodu Knihcentrum za zaslání výtisku k recenzi. Knihu můžete zakoupit ZDE

87 %, 8,5 * / 10 *

8.5/10

4 komentáře

  1. Hodně zajímavé téma, nikdy jsem o kráse v hlavní roli nečetla.
    Krásčí by mě taky bilo do očí 😀 proč překladatelka nepoužila třeba slovo krásnější? 🤔

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *