Rudá jako rubín

Cestování časem není v knihách v dnešní době žádnou novinkou. Ale co když se přeneseme do začátků young adult fantasy literatury? Do doby před cca 5 lety? Jak se vám četly takové starší kousky? A co kdybyste měli možnost si tuto knihu přečíst a psát si do ní své poznámky?

Rudá jako rubín - Kerstin Gier

Originální název: Rubinrot – Liebe geht durch alle Zeiten

Rok vydání: 2015

Rok vydání originálu: 2009

Počet stran: 336

Vazba knihy: paperback

Vydalo: CooBoo

Cestování časem ve formě tajemného dědictví...

Šestnáctiletá Gwendolyn vyrůstá v rodině, která je opředena nejedním tajemstvím. V této rodině se totiž dědí takzvaný gen, díky kterému onen vyvolený získá dar cestovat časem. Má se za to, že tou vyvolenou je Gwenina sestřenice Charlotte. Její narození vypočítal Newton, hvězdy byly v mimořádné konstelaci… od dětství je proto připravována na chvíli, kdy skočí časem do minulosti.

Jenže, jednoho dne se Gwen stane, že při cestě na nákup se jí zamotá hlava a probudí se ve stejné ulici, ale o mnoho a mnoho let dříve! Vypadá to, že to není Charlotte, ale Gwen, kdo onen gen zdědil…

***

Myslím si, že s knihami o cestování časem se jakoby roztrhl pytel. Dnes už takových příběhů známe kvanta… Mé sladké 16. století, Cizinka,… No a Rudá jako rubín. Abych ale byla upřímná, tato kniha není dnešní. Jak jste si mohli všimnout, originál byl vydán v roce 2009! To je opravdu neskutečně dlouhá doba! Přeložena byla kniha v roce 2015, což už je 5 let! Za tu dobu se literatura posunula o opravdu velký kus cesty, a tak je, myslím si, přirozené, že i nároky dnešního čtenáře jsou trochu jiné.

Musím se přiznat, že kdyby nebylo knižní štafety, asi bych po této knize nesáhla. Ano, stalo se to, že Humbook opět po roce pořádal knižní štafetu. Na výběr bylo mnoho zajímavých kousků, a co jsem ráda, byly to kousky starší. Takové ty knihy, které vyšly právě před cca 5 lety a teď už se stává méně, že by po nic někdo sahal. Co mě překvapilo, byla i přítomnost knihy Mé sladké 16. století. Toto je také kniha o cestování časem. Dokonce jsem ji i před mnoha lety četla a moc se mi líbila. No, otázka je, jak by se mi líbila dnes. Ale vzhledem k tomu, že tu knihu doma už mám, jsem se přihlásila právě k Rudá jako rubín. A byla vybrána! A jsem za to ráda, protože ta zkušenost byla opravdu parádní!

Přede mnou knihu četly Anička @ann_reads_books a Peťa @221b.ooks. Já knihu tedy četla jako třetí v pořadí a myslím si, že to byla nejlepší pozice! Příběhem mě totiž provázely poznámky a lepíky, které v knize při čtení holky zanechaly. Čtení pro mě tedy nabralo úplně jiný rozměr a já si to užívala úplně jinak, než kdybych četla „holou“ knihu. Za tuto zkušenost bych tedy ještě jednou ráda poděkovala Míše @radsi_knihu a Humbooku.

No a jaké byly mé pocity při čtení?

Řekla bych, že v době vydání to musel být obrovský hit, který nenechal mnoho lidí chladných. Jak už jsem ale zmiňovala, dnešní nároky jsou trošku jiné, já sama jsem už celkem mimo věkovou skupinu cílových čtenářů, a tak mi příběh a kniha samotné zas tak originální nepřišly. A bohužel, nedalo mi to nic, co bych ještě nikdy nečetla. Každopádně jsem si řekla, že se budu snažit na to pohlížet tak, abych do toho tyto dvě věci netahala. Věděla jsem, co čeho jdu.

Hlavní hrdinkou je Gwen. Ta mi po většinu času byla sympatická, ale stejně se našlo pár okamžiků, kdy mě vytáčela. Její chování bylo hodně předvídatelné a možná to byl také důvod, proč jsem se s tím nedokázala tak sžít.

Hodně mě ale mrzelo, jak byl příběh vystavěn. Zbývalo mi 100 stran do konce a přišlo mi, že se tam ještě nic extra nestalo. A bylo to tak. Kniha mi připadala jako sice dobře propracovaný, ale pro mě docela nudný úvod do celé série. Jasně, je jedině dobře, když si to autor takhle rozvrhne, ale problém je, že jsem hodně vytížená, a tak se ke zbytku série nejspíše nedostanu. V tom případě mi tato kniha opravdu nic moc nepředala.

Myslím si, že to nebude spoiler, když vám prozradím, že i zde vás bude čekat nějaké ta romantická linka. Ale opět. Nezaregistrovala jsem žádný pořádný vývoj vztahu mezi postavami, a tak jsem byla opravdu překvapená, když tam došlo na první polibek. Říkala jsem si: a z čeho to jako vzniklo?

Myslím si, že je to hodně odpočinkové čtivo, které nikoho neurazí, ale také moc nenadchne. Pro mladší čtenářky, které teprve začínají s young adult fantasy to bude perfektní start, ale pro mě to bylo něco, co už jsem několikrát četla a viděla. Knize se ale musí nechat, že jsem si při jejím čtení aspoň odpočinula a díky štafetě i skvěle pobavila!

Myslím si ale, že takovou srdcovkou pro mě stále zůstane Mé sladké 16. století.

Tímto děkuji Humbooku a Míše za výtisk v rámci knižní štafety.

81 %, 8 * / 10 *

8/10

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *