Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

A cenu za snad nejkomplikovanější knihu na světě získává… Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové! Myslím si, že na tuto knihu existují jen dva názory. Buď ji milujete anebo nenávidíte. Nic mezi tím. No a jaké je tedy mé stanovisko?

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové - Stuart Turton

Originální název: The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 470

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Vendeta

Osm dnů, osm hostitelů, jedna vražda

Před mnoha lety došlo na panství Blackheath k obrovské tragédii, která rodinu Hardcastle stále pronásleduje. Nyní se ale sjíždí početní hosté k jakési „oslavě“ na upomínku této tragédie. Jenže během ohňostroje zemře Evelyn Hardcastlová. Její smrt se na první pohled zdá jako sebevražda, ale není tomu tak.

Tento den sledujeme z pohledu mladíka, který se ráno probudí po jakési rvačce v lese. A co hůř, on ztratil paměť. Je svědkem jakéhosi přepadení a na panství Blackheath doklopýtá jen taktak. Tam ho ale navštíví tajemný muž v obleku Morového doktora, který mu řekne, že ve skutečnosti mladík není ten, jako kdo vypadá. Jeho jméno je Aiden Bishop a v těle mladíka se probudil proto, že se na Blackheathu nachází v časové smyčce. Právě teď se nachází ve svém prvním hostiteli a má k dispozici dalších sedm. Dohromady má tedy osm hostitelů na osm dnů a s jejich pomocí a za tu dobu musí vyřešit vraždu Evelyn Hardcastlové, jinak se ze smyčky nedostane. Jenže na panství není uvězněný sám. Vraždu mají za úkol vyřešit ještě dva lidé a jen jeden se může vrátit do normálního života. Jenže ti ostatní jsou ochotni pro to udělat vše.

***

Na tuto knihu jsem se na podzim minulý rok neskutečně těšila. Jenže, znáte mě, já, abych se k něčemu dokopala, to je děs. Takže to nakonec dopadlo tak, že jsem Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové přečetla až teď. Řekla jsem si, že už je fakt neskutečné, jak dokáži prokrastinovat a že bych s sebou měla něco dělat. No, tak se tak stalo.

Jako první mě samozřejmě zaujal ten nápad a provázanost s Agathou Christie. Tato kniha mi totiž neskutečně připomínala poirotovské detektivky, které jsou už od mého dětství moc oblíbené. A autor nezahálel.

Povedlo se mu vykreslit prostředí, tak dokonale tajemné a neznámé, které mě velice rychle ke knize připoutalo a já to chtěla číst už jen z toho důvodu, abych na Blackheathu mohla být co nejdéle. Zamyslete se, nechtěli byste sami na chvíli zůstat na odlehlém a rozlehlém panství, které skrývá nejedno smutné tajemství?

Ruku v ruce s mými pocity z prostředí jdou i pocity ze čtení. Už na začátku vám bude jasné, že tenhle příběh bude pořádně zamotaný. Bohužel na to přijdete až sami v průběhu čtení. Budete si myslet, že už se jakžtakž orientujete, ale najednou bum! A začínáte od znova, protože se to zamotá tak, že si budete muset dávat neskutečný pozor na to, co čtete. Mně se po celou dobu čtení zdála orientace v textu neskutečně složitá, ale paradoxně jsem si to opravdu užívala. A pokud se budete snažit, tak to půjde, uvidíte.

Moc se mi líbilo, jak to bylo originální. Jasně, nedávno jsem četla Hlídku v Bezčasí, a právě při čtení Evelyn jsem si říkala, že se tyto dvě knihy dost podobají, ale je potřeba na ně pohlížet jinak.

Až budete spět ke konci, určitě si budete říkat, že jste ten závěr čekali. Ale pozor, moje překvapení při samotném rozpletení těch komplikovaných vazeb, bylo opravdu neskutečné. Dokonce jsem si musela vzít papír a rozepsat si tam do detailu, co se jak stalo a kdo měl v čem jaký význam. A věřte mi, že jsem tomu nechtěla uvěřit ani potom, co jsem to měla hezky rozepsané přímo před sebou.

Tohle je ten typ knihy, který vás strhne s sebou a ačkoli vás dost zmate, vy si její čtení budete opravdu užívat.

Na to, kolik postav se zde vyskytovalo, jsem si je téměř všechny oblíbila. Trošku mě mrzelo, že až do konce nezjistíte, jak vypadá hlavní hrdina, ale na vzhledu přece nezáleží, že ano. Hlavní bylo to, jak všichni vystupovali a čím si mě „získali“.

Tuto knihu bych doporučila převážně náročným čtenářům, kteří se dobře orientují v textu a nedělá jim problém číst něco komplikovanějšího. Uděláte dobře, pokud si na Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové uděláte čas a třeba si ji rozložíte do několika dnů. Já tuto knihu četla dlouho a vůbec mi to nevadilo. Moc jsem si to užila a ke knize se určitě ještě vrátím.

Tímto děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk.

Knihu si můžete pořídit ZDE.

91 %, 9 * / 10 *

9/10

2 komentáře

  1. Ty jo, už jak jsem četla o osmi hostitelích tak jsem si říkala, že to bude určitě dost náročné čtení na orientaci. Je dobře, že i tak sis to užila 🙂 u složitých knížek si také píšu vysvětlivky, kdo je kdo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *