Hlídka v Bezčasí

Na světě existuje místo mezi životem a smrtí. Dostanou se tam jen ti lidé, kteří mají jakési štěstí. Možná by se zdálo, že oni jsou vyvolení. Mají privilegium se rozhodnout, jestli mohou žít dál anebo zemřít. Jenže, je to opravdu tak dobré, nebo to zní spíš jako za trest?

Hlídka v Bezčasí - Marisha Pesslová

Originální název: Neverworld Wake

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 272

Vazba knihy: flexovazba

Vydalo: Argo

Rozhodněte se, zda chcete žít či zemřít

Beatrice, zkráceně Bee tráví svůj čas v rodinné restauraci a snaží se přetrpět každý další den. Po smrti jejího přítele Jima se prostě nemůže jen tak oklepat a žít dál. Člověk by se s tím možná i smířil, jenže Jimova smrt nebyla nikdy objasněna. Byl nalezen v lomu. Příčina smrti bylo utopení, ale měl na sobě i zranění, která nemusela být nutně způsobena pádem do vody…

Bee, Jim a další 4 kamarádi, to na privátní škole kdysi bývala nerozlučná parta, jenže po Jimově smrti se Bee trhla a parta se rozpadla, ale ne tak úplně.

Uplyne nějaký čas a Bee se dokope k tomu se s kamarády zase vidět. Společně jedou na party, domů se vrací až pozdě v noci a značně opilí. Venku prší, je chladno, silnice je nepřehledná a oni se málem vybourají. Nakonec dorazí domů, ale na odpočinek není čas, za chvíli někdo zazvoní na zvonek za dveřmi. Tam stojí starý pán, který se představí jako Strážce. Sdělí jim, že se všichni momentálně nachází v časové smyčce, v takzvaném Bezčasí. K autonehodě totiž opravdu došlo, a právě teď jsou všichni mrtví. Jenže čas se zastavil a oni budou žít ten samý den znova a znova. Musí držet jakousi hlídku a v posledních 3 minutách musí pokaždé hlasovat, kdo má přežít. Jenže přežít chtějí všichni. A do tohoto problému vyvstává i otázka Jimovy smrti.

***

Tak tohle, to se mi snad ještě nestalo. Knížka, která vypadá na první pohled tak moc nenápadně a takhle mě překvapit a dostat…

Jasně, on si vás tak z 80 % získá už jen ten samotný popis děje. Zní to totiž opravdu originálně a nevšedně, ale věřte mi, že absolutně nebudete čekat to, čeho se vám při čtení dostane.

Docela mě teď mrzí, že kniha během svého vydání byla tak moc málo vidět. Vzhledem ke své kvalitě by si zasloužila daleko větší povědomí. Doufám tedy, že vás aspoň malinko přesvědčím, abyste po Hlídce v Bezčasí sáhli.

Já takhle po dočtení mohu směle říct, že tato kniha v sobě kombinuje tak moc prvků, u kterých bych si normálně řekla, že to bude slátanina. Ale ANI NÁHODOU! Najdete tady young adult, sci-fi lomeno fantasy a také něco málo z psychologie. Ale opravdu se nemusíte bát, autorka moc dobře věděla, s čím si jak pohrát, aby to nepůsobilo nepatřičně a sedělo to tak akorát.

Už když se začtete, bude na vás sálat ta tajemná a podivuhodná atmosféra, která postupem času houstne tak moc, jako samotný déšť. Nebude možné vidět skrz, budete jen hádat, ale stejně nakonec zjistíte, že jste byli vedle.

Abych řekla pravdu, autorka mě vyvedla z míry tím, že nám v podstatě nakombinovala jakési dvě dějové linky. V první polovině knihy se totiž zaměříte jen na samotné hlavní postavy. Zjišťujete, jací jsou, co dělají, jak strávili to, že jen jeden z nich přežije a hlavně, co plánují. Ovšem v druhé polovině nám najednou vychází detektivní zápletka, kdy zjistíte, jak to doopravdy bylo s Jimovou smrtí a co se tehdy stalo.

Kniha vás tedy udržuje v permanentním napětí, protože prostě budete chtít vědět, co se stalo a jak to dopadlo.

Vyskytuje se nám zde i možnost jaksi cestovat časem, takže jsem chvíli měl apocit, jako bych četla jinadší verzi Počátku, což bylo hustý 😀 . Tu část s řešením smrti Jima jsem si zase spojovala s jedním psycho thrillerem, který jsem kdysi viděla – Opuštěná. Takže jsem to měla hodně interaktivní, jak můžete vidět, no 😀 .

Neskutečně moc chci a potřebuji vyzdvihnout celkové vykreslení a fungování samotného Bezčasí. To, jak byl ten svět uspořádaný a jaká v něm platila pravidla, to bylo tak moc reálné, až mě z toho mrazilo. Každý z hlavních postav do Bezčasí přenesl něco svého, díky čemu se pak Bezčasí chovalo přesně podle nich, délka a zkracování samotných hlídek, cestování, vymyšlené kniha, která v příběhu zaujímá dost významné místo,… to muselo dát opravdu moc práce, ale neskutečně dobře to vypadá a hlavně funguje!

Ke konci jsem byla už celkem vyšťavená, příběh stále nabýval na obrátkách, co jste dosud věděli, se měnilo, napětí se stupňovalo, už nezbýval čas, postavy dospěly k rozhodnutím, která měla změnit život těch jiných… bylo to jako rozjíždějící se expres, který nikde nezastavuje a najednou, z ničeho nic prudké zabrždění, které vám řeklo: tak, je tu konec.

Podle mě byl závěr skvěle napsaný, sama bych nevěděla, komu bych dala to privilegium přežít. Všechny postavy jsem si oblíbila jinak, pochopila jsem je a těch ostatních mi bylo prostě děsně líto.

Knihu vám jednoznačně doporučuji. I když to mělo pár pidi mušek, například ze začátku čtivost, nebo ten twist příběhů v půlce (lehce to působilo, jako by si autorka chtěla nahnat popsané stránky), nic to ale nemění na tom, že tuhle knihu si prostě musíte přečíst, protože je úplně jiná než kterékoliv ostatní!

Tímto děkuji obchodu Kosmasu za zaslání recenzního výtisku. Knihu si můžete pořídit ZDE.

92 %, 9 * / 10 *

9/10

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *