Stranger Things: Temnota na okraji města

Téměř rok už utekl a my tu můžeme přivítat druhou knihu Stranger Things! Pokud patříte mezi fanoušky tohoto slavného seriálu, jistě vás nemohla minout první kniha, která vyprávěla o matce Eleven. No a netrvalo dlouho a my tu máme druhou knihu! Ne však ledajakou. Tato kniha nám přibližuje minulost Hoppera!

Stranger Things: Temnota na okraji města - Adam Christopher

Originální název: Darkness on the Edge of Town

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 408

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fobos

Poznejte minulost Jima Hoppera

Jsou Vánoce a Hopper je tráví ve své chatě spolu se svou adoptovanou dcerou Eleven. El se ale nudí a tak ze sklepa vytáhne jednu zaprášenou krabici s nápisem „New York“. Je to krabice, v níž je schována Hopperova minulost, protože před tím, než dělal v Hawkinsu, pracoval jako detektiv v New Yorku. Krabice ale skrývá spoustu otázek a Hopperovi nezbývá nic jiného, než El vyprávět tajemný případ rituálních vražd, který musel řešit jednoho parného léta.

***

Já a Stranger Things, no, to je velice zajímavá historie. Ačkoli ten seriál opravdu miluju, nemůžu se dokopat k tomu, abych konečně dokoukala druhou sérii a vrhla se na třetí. Těžko říct, čím to je, asi jsem si prostě nemohla najít čas, nicméně teď si myslím, že mám po „výmluvách“. Zkouškové je skoro za mnou a i když nastupuju jako učitelka/vychovatelka na červen na plný úvazek, čas si určitě najdu, že ano. No, právě teď, když píšu tento článek, jsem se hecla a řekla si, že se prostě chytnu nějakého dílu, u kterého jsem pravděpodobně skončila a tu druhou sérii dokoukám. To je pokrok, ne? A hádejte, kolem koho se to teď hodně točí? Správně, kolem Hoppera. No a když už jsme u něj, dovolte mi, abych vám něco sepsala právě o knize, která je celá o něm.

Kniha nás zavádí do srdce New Yorku, v Brooklynu tam bydlí detektiv Hopper se svou manželkou Diane a dcerou Sárou. Máme možnost poznat vztahy, jaké mezi sebou mají, ale také to, jak to funguje právě u policie. Právě tam nám vyvstává nový charakter – detektiv Delgadová, nová parťačka Hoppera, se kterým mají za úkol vyřešit takzvané karetní vraždy. Dostává se nám tedy takové detektivky, takže nadpřirozeno jako v seriálu zde opravdu nečekejte. Já do toho s tím ani nešla, chtěla jsem od toho jen aby mi kniha ukázala, co bylo před Hawkinsem. A svůj účel to splnilo. Detektivní zápletka byla zajímavá a napínavá. Bohužel, kniha vychytala moje zkouškové, takže mi její čtení zabralo nějakou chvíli, nicméně i tak jsem si to užila.

Ačkoli v současné době není cestování možné a cestování časem už vůbec ne, tato kniha mi dovolila aspoň na chvilku odcestovat do sedmdesátých let jak do Brooklynu, tak třeba do Bronxu. Každé místo zde má svůj význam a věřte mi, že si budete užívat každou chvilku a budete zvědaví, jak to všechno dopadne.

Myslím, si, že ačkoliv se první a druhá kniha naprosto liší, nevyhneme se jistému srovnání. Příběh Terry byl se samotným seriálem přecejen propojen trochu více, lépe jsme si to propojili právě díky zvrhlému experimentu a byla z toho cítit ta atmosféra Stranger Things. Tady Temnota na okraji města je něco jiného, ale zapadá sem.

Pokud seriál sledujete a máte ho rádi, tohle je pro vás nutnost. Sice se říká, že je jedno, v jakém pořadí knihy čtete a že nemusíte znát seriál, ale já si myslím, že nejprve byste měli vidět minimálně první sérii. Pak si třeba přečíst první knihu a pak zase sledovat a pustit se právě do Temnoty. Jak říkám, já sama teprve dokoukávám druhou sérii a všemu chápu, ale těžko říci, jak bych na tom byla, kdybych neznala nic.

Například teď POZOR, SPOILER: v této knize je Hopper adoptivním otcem El. Sama nevím, jak k tomu došlo, třeba se to dozvím na konci té druhé série a nebo dokonce ve třetí, ale vidíte, už je to něco, k čemu je potřeba znát podrobnosti.

Jinak – knihu a vlastně obě knihy vám moc moc doporučuji.

Tímto děkuji obchodu Knihy Dobrovský za zaslání recenzního výtisku. Knihu si můžete koupit ZDE.

93 %, 9 * / 10 *

9/10

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *