Krvavý lístek

Young adult fantasy už na trhu máme tak moc nepřeberné množství, že těžko dokážeme najít něco, co se aspoň okrajově vymyká ohraným tématům. Krvavý lístek na pohled může působit neoriginálně, ale až se začtete, pochopíte, že je vše jinak…

Originální název: Bloodleaf

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 368

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Fragment

Kouzlení za pomoci krve!

Princezna Aurélie je čarodějkou, o své moci ví už od dětství, ale může se jí učit jen tajně. Její magie je ke všemu velice zajímavá, Aurélie umí kouzlit, pokud se řízne a používá svou vlastní krev. V jejím království je ale magie zakázána. O vše se stará Tribunál, který s žádnou čarodějnicí nemá trpělivost a její život ihned ukončuje na hranici. Aurélie poznává, že v její zemi pro ni není bezpečno, a tak s pomocí matky a svého strážce je donucena, aby utekla do sousedního království – Achlevy, kde se má provdat za prince a kde se má ukrýt do bezpečí.

Jenže cestou poznává, že není všechno takové, jaké se zdá, a tak do Achlevy utíká sama. Tam po lehkých komplikacích poznává Zana, se kterým se spřátelí. Jenže Achlev se začíná otřásat v základech a vypadá to, že ani zde není nikdo v bezpečí.

***

Neznám pomalu oblíbenější žánr, než fantasy young adult knihy. Autoři těchto děl mají ale jeden velký problém, tento žánr už je tak moc brutálně vypsaný, že je neskutečně těžké vymyslet něco nového, co čtenáře ohromí a zaujme. Crystal Smith se to vcelku povedlo, rozhodně věděla, čím začít. Například ta forma magie, která je v knize využívaná, je podle mě naprosto pecka! Jasně, zní to lehce sadisticky a jo, dejme tomu, že někdo hodně ovlivnitelný to třeba může zkoušet, ale podívejme se na to z pohledu nezávislého čtenáře. Kouzlení za přítomnosti vaší vlastní krve! No není to paráda? Za mě je to boží nápad, který se autorce povedl. Nutno podotknout, že něco takového jsem buď dlouho, nebo ještě vůbec nečetla. Takže bylo prostě načase, aby se mi tato kniha dostala do rukou.

V příběhu jsem si oblíbila i postavy, které mi sedly, bylo jich zde celkem dost, takže jsem také měla z čeho vybírat. Bohužel, některé vedlejší postavy mi přišly až moc naivní a já prostě nechápala, jak to, co měly přímo před očima, mohly nevidět.

Ještě si pamatujte to, co jsem před chvilkou napsala. A to to, že se zde nachází poměrně dost postav. Zde mi vadila další věc – autorka ty postavy docela solidně eliminovala. Jo, omlouvám se, docela spoiler, ale berte to jako varování pro ty, kteří prostě nemusí knihy, kde se to docela točí. Tady mi potom prostě vadilo to, že jsem to dokázala předvídat. Bylo mi jasné, koho si autorka „vyvolila“ a bohužel se tak stalo…

K tomu se váže můj názor na příběh samotný. Ten systém Achlevu, ta obranná zeď, ta drsná atmosféra, to se mi děsně moc líbilo. Bylo to skvěle vymyšlené, mělo to hlavu a patu, ale bohužel to bylo stejně jako smrt místy předvídatelné a takové lehce šablonovité. Myslím tím romantickou linku, která se zde objevila. Což o to, dvojice mi sedla, ale objevil se tam takový lehký zvrat, který se vyskytuje v poměrně dost knihách.

První polovina knihy se mi líbila, začetla jsem se, ale opravdu jsem nečekala, že druhá polovina mě chytne daleko víc! Ta byla nabitá opravdu spoustou akce, ale i přesto jsem se v ději dobře orientovala a neměla jsem s tím žádný problém. Všechno dobře odsýpalo, závěr byl zajímavý a pro milovníky stand alone knih mám dobrou zprávu. Toto je sice série, ale nebojte, můžete skončit tímto dílem. Kniha totiž končí uzavřeně, sice zůstanou nějaké otazníky a otevřené linky, ale dá se to!

Myslím si, že pokud jste protřelí čtenáři ya fantasy, tak vás tato kniha možná zklame, já jsem ale nadšená. S čarodějnicemi jsem poslední dobou nečetla nic a tohle mě v mnoha ohledech rozhodně překvapilo.

Děkuji Humbooku za výhru!

86 %, 8,5 * / 10 *

8.5/10

4 komentáře

  1. To je hodně originální, čarovat pomocí vlastní krve. Také jsem to nikde předtím neviděla, že by to v nějaké knize bylo. Je super, že autorka vymyslela něco tak originálního, protože jak říkáš, tyhle knihy jsou hodně ohrané a je těžké přijít s něčím novým.

  2. Když jsem na knihu narazila v přehledu nově vycházejících knih, zaujala mě. Ale tehdy jsem nakonec upřednostnila jinou knihu před touto. Bála jsem se, že to bude zase další YA zklamání 🙁 Ale z tvé recenze zní dost zajímavě a možná se přeci jen po ní ještě kouknu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *