Jmenuji se Orel

Občas stojí za to zapřemýšlet, jak jisté věci v životě fungují. Víte, jak vypadá klecový chov? Víte, jak to mohou prožívat zvířata samotná? A víte, že i naprosto odlišná zvířata se spolu mohou přátelit? Nevěříte? Tak si pojďte přečíst knihu o jedné zachráněné slepičce!

Jmenuji se Orel - Romi Grey

Originální název:

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu:

Počet stran: 77

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Kniha.je

Příběh jedné zachráněné slepičky

Seznamte se s Orlíkem. Orel je slepička, která byla jednoho dne zachráněna z okovů klecového chovu. Dostává se do normálního domova, na dvorek, kde poznává kocourka Čipa, který miluje okurky místo myší, ale také další zvířátka, se kterými zažívá jedno dobrodružství za druhým. V této knize máme tedy možnost pozorovat, jak vypadají dny Orlíka a také pochopíme, jak silné může být přátelství, ať už se zrodí mezi sebezajímavějšími tvory.

***

Opravdu není žádnou novinku, že jsem docela hodně ulítlá na dětských knížkách. Proto opravdu není žádným překvapením, že i dnes vám zde přináším nějaký ten můj názor na další knihu pro děti. Ale pozor! Tato je něčím výjimečná! Ptáte se čím? Myslím, že vás překvapím. Kniha Jmenuji se Orel je totiž nominována na cenu Magnesia litera v kategorii objev roku. Super, že?

A teď mi tedy řekněte, pokud pracujete jako vychovatel, máte rádi dětské knihy a něco takového hezkého a poučného se vám dostane do rukou, odolali byste tomu?

No a právě proto jsme dnes tady 😀 .

Tahle ultra tenoučká knížečka byla opravdovým překvapením. Já ji tedy neměla přečtenou hned, protože jsem se snažila si ji vychutnávat, a právě proto i dávkovat. Což se mi celkem povedlo, protože jsem ji četla asi 5 dní, což je u mě na takový počet stránek celkem extrém.

Nicméně si myslím, že to bylo opravdu poučné. V knize zjišťujeme, jak fungují klecové chovy, je nám vysvětlen rozdíl mezi dalšími způsoby chovu, dokonce se dozvídáme, jak je to s číslováním vajíček! Věděli jste, že vajíčka, která mají ve svém kódu 0, jsou bio, ty, která mají 1, jsou od slepiček z výběhu, 2 od halových a 3 od klecových? Já jsem o tom kdysi někde slyšela, ale až tady jsem to pochytila se vším všudy.

Jak vidíte, knížka je prostě všestranně poučná. Děti se tedy nejen dozví, jak funguje hospodaření, ale také se pokochají krásnými ilustracemi. Ty se v knize nachází dost často a je opravdu zábava se do nich ponořit a hledat vše, co je na nich ukryté.

Na knize se mi asi nejvíce líbil ten motiv přátelství. Orlík je děsně miloučká postava a to, jak je zde popisováno její přátelství s Čipem a ostatními zvířátky, to je prostě boží. Myslím si, že v knihách pro děti je to jedna z velice podstatných částí. Ukázat, že přátelství nedělá rozdíly a může vykvést mezi kýmkoliv a nezáleží na tom, jak je kdo rozdílný.

Můžete říci, že se to autorce takhle hezky píše a vymýšlí, ale já vás vyvedu z omylu. Tento příběh není žádný výmysl, ale je to realita. Orlík skutečně žije a skutečně se kamarádí s kocourkem, který má rád okurky. Orlík je opravdu trošku polidštěná slepička, která se prostě jenom pokoušela létat a díky své nevšední povaze si získala srdce i lidí.

,,A tak bych nám všem ostatním z tabulky, kteří jsme jemné bytosti, když na to přijde, přála, aby se nám lidé koukli více do očí a prožili s námi více času. Třeba někoho přesvědčíme, že jsme mazlíci.

Přichází nový čas a já s ním, sním příběh o životě, kdy lidský hlas řekl: ,,Nemůžem ti, Orlíku, ublížit, ublížili bychom i sobě.“ 

A tak jsme jednoho dne uzavřeli spojenectví a dotekem navždy stvrdili přátelství mezi slepicí a člověkem.“ (Grey, 2019)

Myslím si, že tohle je přesně ta kniha, kterou (až tohle období skončí) vezmu dětem do školy a budu jim ji číst. Za mě naprosté doporučení a velké překvapení.

Děkuji nakladatelství Kniha.je a @bookbypatrik za výtisk! Knihu si můžete koupit zde!

U nakladatelství v současné době také běží super akce! Za vybranou knihu si v e-shopu sami vyberete, kolik chcete zaplatit! Při objednávce použijte kód KARANTENA . Ať se kniha líbí!

DOPORUČUJI

4 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *