Harry Potter a Kámen mudrců

Připadá mi, že jsem byla tak jediný člověk na planetě, který ještě nikdy nečetl Harryho Pottera. Když jsem byla dítě, nějak mě to minulo. Když jsem dospívala, říkala jsem si, že je to pro děti. Ale teď mě začal čas nahlodávat, a tak jsem si k Vánocům přála první dvě ilustrovaná vydání. A po další době jsem se do prvního dílu konečně pustila.

Harry Potter a Kámen mudrců - J. K. Rowlingová

Originální název: Harry Potter and the Philosopher’s Stone

Rok vydání: 2015 (ilustrované), 2000 (originál)

Rok vydání originálu: 1997

Počet stran: 256

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Albatros

Chlapec, který přežil...

Harry Potter vyrůstá už od dětství bez rodičů. Ujali se ho „dobrosrdeční“ příbuzní Dursleyovi, kteří mu svou lásku dávají denně najevo. Harry bydlí v přístěnku pod schody, ustavičně je šikanován svým bratrancem a jeho strýc a teta mu nedopřejí volnou chvilku.

Vše se ale změní v momentě, kdy začnou chodit podivné dopisy. Harry si je vědom, že se za celý život stal středem všelijakých zvláštních událostí, ale že by mu přišla pozvánka, aby nastoupil do školy čar a kouzel v Bradavicích, to tu ještě nebylo. Strýc a teta se snaží, co mohou, aby před dopisy utekli, ale nikde není možné se schovat. V den Harryho narozenin se rozrazí dveře a v nich stojí klíčník z Bradavic, který si pro něj přijel.

A tak začíná nová etapa Harryho života. Objevuje taje kouzelnického světa, o kterých neměl ani tušení a samozřejmě míří do Bradavic. Tam ho čekají přátelé a nepřátelé, ale také minulost, která ho dohání.

***

Tak tohle bylo trapný. Že jsem si nechala takhle „ukrást“ dětství, to jsem tedy opravdu netušila. Už na začátku jsem psala, že jako dítě jsem k této sérii nijak netíhla. Jistě, znala jsem filmy, ale tak nějak jsem to číst asi nechtěla. Možná právě kvůli tomu, že jsem děj znala z těch filmů. Když jsem dospívala, říkala jsem si, že to je spíš takové pro děti, takže pro mě už ne.

No a takhle nějak ve stručnosti jsem se tak moc ošidila, že toho teď opravdu hodně lituji. Ale blížilo se výročí vydání, tak jsem si řekla, že vhodnější doba na čtení prvního dílu už určitě nebude. Takže jsem to náležitě využila

Říkat dnes o knize, že je originální, je docela hloupost. Nicméně, já jsem to vztáhla k roku vydání originálu a řeknu vám, že si nedokážu představit, co před rokem 2000 mohlo být originálnější. Ten nápad je prostě dokonalý! Vymyslet tak skvělé prostředí, kde má všechno svůj účel a své místo, všechno se jmenuje fakticky originálně a má to své originální využití… naprostá bomba.

Kapitola sama o sobě je ono grafické zpracování. Troufám si říci, že jsem takhle krásně zpracovanou knihu viděla jen několikrát. Nádherné kresby najdete téměř na každé stránce a já se opravdu těšila, až tam na mě nějaká bude opět čekat.

Moc se mi líbily i postavy. Autorka každému vytvořila jeho vlastní osobnost, každý byl zajímavý něčím jiným, no a prostě i ty záporáky si oblíbíte, ne, že ne. Harry je sice takový Gary Stu, ale myslím si, že to k tomu možná i trochu patří. A spolu s Hermionou a Ronem podle mě tvoří tak zažitou patru, že už si pomalu nikoho jiného nevybavíme.

Myslím si, že je ode mě hrozně vtipné, když narazím na zvraty. Jasně, vy, kteří příběh znáte, se asi teď chytáte za hlavu, ale já až teď v knize poznala, jak krásně to Rowlingová má celé vystavěné a co mě jako čtenáře bude asi v dalších dílech čekat. Protože ty linky jsou tam docela zajímavě zapletené.

Když už jsme u té originality a všeho, myslím, že na našem kvalitním českém vydání má obrovský podíl také pan Medek. Takhle si s tím vším vyhrát, to je opravdu umění.

Myslím si, že více netřeba dodávat. Určitě máte téměř každý už svůj vlastní názor dávno utvořený, jen ten můj se trošku zabrzdil. Ale pokud i tak patříte mezi ty, kteří Harryho ještě nečetli, dejte tedy na mě a jděte do toho :).

100 %, 10 */10 *

10/10

6 komentářů

  1. Kámo, no neee! Přečetla jsi HP :D! Neboj, já ho taky nečetla 😀
    ,,Tak tohle bylo trapný“ – chcípám :DD
    Jsem ráda, že se ti to moc líbilo 🙂 takže se chystáš na další díly? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *