Všechny hvězdy na nebi

Kdo z vás má rád knihy, kde sledujeme dvě časové roviny – minulost a současnost? Ideálně tak, že v minulosti se něco stalo a ty následky sahají právě do současnosti a my právě pomalu všechno poodkrýváme? Já! Proto jsem neodolala právě této knize.

Všechny hvězdy na nebi - Kit Frick

Originální název: See All the Stars

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 296

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

Dvě cesty se dělily v háji...

Třeťák, před rokem. Ellory, Bex, Ret a Jenni jsou nerozlučné kamarádky. Dohromady tvoří svou vlastní soustavu planet a hvězd, kde každá z nich zaujímá určité místo. I když středobod celé soustavy tvoří právě svéhlavá vůdkyně Ret. V partě kamarádek to sice vře, panují neshody, ale zdá se, že by je nic nemohlo rozhádat. Jenže jednoho dne chce Ret od Ellory odvézt na párty. Tam Ellory pozná Matthiase, se kterým si padnou do noty a začnou spolu chodit. Všechno vypadá růžově…

Čtvrťák, teď. Ellory přerušila studium a nyní se vrací, aby odmaturovala, dostala se na vysněnou vysokou školu, odjela a svou minulost nechala na pinebrookské střední. Nemá ani přítele, ani kamarádky. Jenže minulost ji pronásleduje na každém kroku. Co se vlastně během jarních prázdnin ve třeťáku stalo?

***

Na tuto knihu jsem se tak moc těšila a ona mě tak málo překvapila! 🙁 No nemysleli byste si, že kniha s tak nádhernou obálkou vás může zklamat? Já ne. Bohužel…

Miluju knihy, které se odehrávají ve dvou časových rovinách a my musíme zjistit, co se (většinou) v minulosti stalo. Pravda je, že tyto knihy nejsou moc originální. Přesto jsem doufala, že mě něčím překvapí.

No, kniha mě překvapila, ale bohužel ne v tom příliš pozitivním smyslu. První věc, kterou bych chtěla zmínit, jsou postavy. Hrozně těžce jsem si zvykala na každou jednu z nich a zkrátka mi ani jedna nebyla nijak sympatická. Všichni na mě působili jako banda nedospělých puberťáků, která nezná lepší krácení času než courání po pařbách za drogami a popíjení alkoholu, který ukradli rodičům z domácích zásob.

Ellory byla hrozně naivní, slepá, ze začátku docela stíhačka, která svému novému příteli nenechala prostor… ostatní na mě působili zase moc šablonovitě a stejně. Kluci na tom byli podobně, Matthiasovi jsem nevěřila a ani on nebyl můj oblíbenec.

Další, co jsem horko těžko přenášela přes srdce, byly právě ústřední motivy. Upřímně, vůbec nechápu, proč mají autoři pocit, že tohle musí do ya románů cpát? Mně teda mládež, která rozhodně není plnoletá, popíjí, zajímá se o drogy a většinou řídí pod vlivem, docela dost irituje. Pokud si vzpomínáte, tak přesně tohle mě štvalo v knize Aura: Dar. A právě Všechny hvězdy na nebi tomu byly dost podobné, což mě trošku děsí. I když, tady těm postavám aspoň nebylo 16 a narovinu, i já si ve čtvrťáku ráda udělala volnou chvilku se dvojkou bílýho u televize.

Styl psaní je ale naopak něco, co v porovnání s tím, co mi vadilo, musím vyzdvihnout. Kniha byla čtivá, kapitoly relativně krátké, takže mi to všechno ubývalo docela rychle. Navíc, některé pasáže byly psány docela procítěně, až lehce poeticky, což jsem ocenila.

Jen jedna věc, co mě několikrát zarazila. Můžou praskat vnitřnosti? Ellory totiž často pociťuje stavy nevolnosti, které popisuje tak, že z vnitřku svého těla slýchá lup, křup… zkrátka, že to v ní praská :D.

Když ale zmiňuji čtivost, musím zmínit i efektivitu příběhu samotného. A to už také slavné není. Hlavní zápletku jsem bohužel odhadla asi tak v polovině knihy. Ne přímo, abych knize nekřivdila, ale tak nějak jsem si řekla: ,,Tse, to je nějaký divný, haha, to by byla sranda, kdyby se tam v návaznosti na tohle stalo to a to…“. No a ono se to stalo. Meh.

Jinak mě mrzelo, že se v knize téměř nic nedělo. Jasně, zajímalo mě, co se stalo a proč se ostatní postavy chovají tak a tak, ale stejně tak jsem si mohla prostě přečíst závěr a o nic moc bych nepřišla.

Řekla jsem si, že konec to ale určitě vylepší. Lidé mi psali, že je fakt nečekaný a že budu překvapená. To jsem taky byla, ale asi vteřinu, než jsem si uvědomila, že přesně tohle už jsem ale četla přímo před rokem v jiné ya knize!

Takže ach jo, zase nic.

Myslím si, že se kniha může líbit čtenářům, kteří jsou nenároční a tuto literaturu nemají tolik načtenou, nebo pokud mají rádi hodně lehká dramata ze středoškolského prostředí. Myslím, že i ten konec vás překvapí, pokud neznáte tu knihu, kterou jsem znala já.

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk! Knihu si můžete koupit zde!

67 %, 6 */10 *

6/10

6 komentářů

 1. No teda Májo, ty jsi vostra 😂 mraciciho se smajlika už jsem u tvých recenzi dlouho neviděla 😀
  Křupat vnitřnosti? Lol 😂
  Prostě ses hrozně moc sečtělá. Máš přečteno hrozně moc knížek a některé jsem prostě podobné 😂. Kamo, samozřejmě si z toho dělám srandu 😀
  Podle mě je fakt špatný, že v ya knížkách vystupují drogy, kdy je hl. hrdinky používají. To je fakt bad…

  1. Díky, díky 😀
   Tady úplně ty drogy neužívaly, ale byly tam dialogy typu: ,,Hele, musíš mě na tu party odvézt, říká se, že když olízneš stěnu v pokoji toho týpka, normálně se zfetuješ!“ 😀

 2. Obálka vypadá opravdu krásně. Už jen kvůli ní bych do knihy šla. Ale po tvé recenzy kniha pro mě opravdu není. Též nemusím mladistvé, kteří popíjí a kouří. Nic pro mě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *