Smrt si nevybírá

Také máte tak rádi takové to temné a tajemné prostředí viktoriánské Anglie? A co takhle Edinburgh? Myslím si, že tyto detektivky snad nikdy nikoho nezklamou, protože vždy přinesou něco nového…

Smrt si nevybírá - Ambrose Parry

Originální název: The Way of All Flash

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 370

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Vendeta

Záhadné vraždy chudých žen

Will Raven nachází svou kamarádku mrtvou. Vše by se určitě hned začalo řešit, kdyby Evie nebyla prostitutka a kdyby si Will potřeboval udržet jméno. Nastupuje totiž do služby k věhlasnému doktoru Simpsonovi, který je hvězdou svého oboru v porodnictví a gynekologii.

U doktora Simpsona Raven poznává služebnou Sarah, která má svou hlavu, ale je velice inteligentní. Ti dva si ihned nesednou, ale mrtvých žen nižšího původu přibývá a oni musí spojit své síly, aby vraha našli.

***

Ačkoli kniha není úplně nejoriginálnější (schválně, kolik znáte detektivek z viktoriánské Anglie, kde se vraždí prostitutky?), nabízí mnoho možností, kterými dokáže čtenáře zaujmout a získat si ho.

U mě vedlo právě prostředí, protože to tady pro změnu bylo Skotsko, což bylo moc fajn, ale také třeba postavy, které mi skvěle sedly a dobře se doplňovaly. Raven je klasická mužské postava, která se zoufale potřebuje dostat do jiných kruhů, protože ve svém starém životě ho ke dnu dost táhne jeho minulost, o a Sarah je zase pěkný obraz lehce feministické a tvrdohlavé služky, která ví, že díky své sečtělosti a inteligenci má navíc. Jenže poznáváme, že v té době prostě záleželo na tom, kam jste se jako žena narodila. Ona i ta bohatá vrstva nabízela jen výhodný sňatek (většinou bez lásky). No a pokud jste se narodily do té chudé vrstvy? Tak jste si buď našly dobrou práci služky, nebo jste skončily jako prostitutka. A ty to tady v knize neměly zrovna růžové.

Takovou třešničkou na dortu prvků, které kniha kombinuje, je bezesporu  lékařské prostředí. Na to jsem ještě takhle v historické detektivce nenarazila. Máme možnost prozkoumat, jak fungovala chirurgie (a že to byl teda mazec), porodnictví a také gynekologie. Sledujeme, jak si svou cestu hledaly uspávací látky, které měly pacientům aspoň trošku ulehčit zákrok – zde se vyskytuje éter a chloroform, tyto látky s sebou ale nesly značná rizika a lidé se jich mnohdy kvůli své víře i zdráhali používat.

Knížka měla velice zajímavý rozjezd. Ze začátku to bylo poutavé, ale trošku mi trvalo, než jsem se dostala do děje. Prostředek tam malinko stagnoval, ale i tak jsem s napětím sledovala, kam všechny stopy vedou a co se z toho vyklube. A konec, ten byl naopak dobře čtivý, napínavý a ten zvrat mě opravdu překvapil. Mohu říct, že jsem něco málo tušila, ale bylo tam docela dost věcí, které mi unikly.

Líbilo se mi, že na vraha jsem mohla přijít dvěma způsoby. Ten první byl podle Ravena. Vrahovy stopy nacházel právě v lékařském prostředí, které pomalu poodhalovalo, kam vše směřuje. Naopak druhá cesta mě vedla podle Sarah, ta vrahovi přicházela na kloub pomocí své intuice. To se tedy ke konci spojilo a já byla docela dost překvapená.

Takhle kniha, ačkoli mezi ostatními téměř vůbec nevyčnívá, si určitě zaslouží Vaši pozornost. Není to žádný krvák, naopak Vás pohltí tajemná atmosféra a vy se necháte unášet starým Skotskem…

Děkuji obchodu Knihy Dobrovský za výtisk! Knihu si můžete koupit zde!

80 %, 8 * / 10 *

8/10

4 komentáře

  1. Jeee, Skotsko, to musí být super 🙂
    Hodně zajímavé, aby v detektivce bylo lékařské prostředí.🤔 Je super, že vždy přijdou s něčím novým, originálním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *