Zloděj čísel

Chodíte do cirkusů? A víte, že v blízké budoucnosti v Anglii cirkusy pro skupinu odvrhnutých obyvatel – Dreky, představují neskutečné utrpení, při kterém mnohdy umírají a tím se baví Čistí? Ponořte se se mnou do hlubin tohoto mrazivého příběhu…

Zloděj čísel - Hayley Barker

Originální název: Show Stealer

Rok vydání: 2020

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 472

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: King Cool

Cirkus je ještě vražednější než kdy dřív

Hošiko, Ben, Greta, Jack a Bodžo jsou téměř rok na útěku před cirkusem, který vyhodili do povětří. Jenže jejich „svoboda“ se chýlí ke konci. Jsou chyceni policií a jen díky chytrému Benovu vyjednávacímu triku se Hošiko, Greta, Jack a Bodžo dostávají zpět na ulici, zatímco Ben je odvezen zpět za matkou. Tam ale zjišťuje, že cirkus, zdá se, povstal z popela a je ještě děsivější než kdy dřív. Mezitím se Hoši s Gretou, Jackem a Bodžem schovávají v ghettu, kde hledají pomoc u samozvaného velitele. Ale i je tlačí čas, protože Benova matka má v plánu Dreky zničit ještě drsněji…

***

Tak nějak před rokem jsem měla možnost si přečíst naprosto skvělou knihu, která nejen mě hodně zaujala. Poslední číslo se zkrátka povedlo, a tak jsem byla nemálo zvědavá, jak moc dobrý bude Zloděj čísel.

I zde se nám objevuje jakýsi roční odstup a vše je čtenáři ve zkratce zopakováno, takže jsem byla ráda, že jsem se nemusela vracet k první knize, protože (logicky), spoustu věcí jsem si už nepamatovala.

Autorce se povedlo na první díl skvěle navázat, příběh se už od začátku slibně rozjížděl a té akce zde opravdu nebylo málo. Tohle bylo z jedné strany super, ale z té druhé mi to už trochu vadilo. Víte, mám ráda, když si mě kniha udržuje ve střehu, ale čeho je moc… šlo o to, že autorka knihu opět psala jak z pohledu Bena, tak z pohledu Hošiko, jenže každou tu kapitolu zakončila v „tom nejlepším“ a nechala ji otevřenou, tudíž jsem musela přečíst tu další kapitolu, abych se konečně vrátila k tomu, co mě zajímá. A tak dokola. Tohle už bylo spíš takové stresující.

Další věc, co mi vadila, se objevovala tak do poloviny knihy. Šlo o to, že se zde vyskytovalo určité množství slov, mezi kterými chyběla mezera. Jasně, není to zločin, ale ono to při tom čtení bije do očí. Naštěstí za druhou polovinou jsem už nic takového neregistrovala.

Ale abych nekritizovala. Líbilo se mi, že si to stále drželo tu temnou a drsnou atmosféru. Občas se mi to dokonce nečetlo úplně dobře a ta hrůza na mě dost dosedala. To je podle mě znak dobré knihy. Když něco čtete a takhle to s postavami prožíváte- tak to má vypadat.

Další věc, ke které bych se chtěla vyjádřit, je ta romantická linka. V prvním díle to sice bylo takové zajímavější, naopak tady mi přišlo, že to bylo uvěřitelnější. Četla jsem, co se postavám honilo hlavou, jak o tom druhým smýšleli, a to bylo fajn, vytvořila jsem si zkrátka takový dobrý obrázek o tom všem.

Obrázek jsem si také vytvořila o všech dalších postavách. Ty záporáky jsem totálně nenáviděla a fakt jsem se těšila na nějaké zadostiučinění. Další postavy jsem si naopak oblíbila. charakterům podle mě nic nechybělo, protože je autorka vykreslila zdařile.

Konec mě docela překvapil. Na to, že by tohle snad měl být poslední díl, tak ten epilog se mi nějak nezdál. Na druhou stranu si myslím, že pokud si vyvodíme, na jakou historickou událost kniha odkazuje a vezmeme v potaz ten epilog, je zcela zjevné, že určitá skupina lidí v minulosti si nejspíše myslela to samé. Ale to pochopíte, až si to přečtete.

Jsem moc ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst. To poselství je velice vážné, obzvláště dnes, kdy se ve společnosti ve velkém rozjíždí předsudky vůči různým etnickým skupinám. Je důležité si uvědomit, že všichni jsme lidi a všichni jsme stejní.

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Knihy Dobrovský. Zde si knihu můžete koupit.

84 %, 8,0 * / 10 *

8/10

6 komentářů

  1. Poslední číslo mě velmi zaujalo, ale neměla jsem možnost k němu se dostat. Ale zase to má plus v tom, že nebudu muset čekat na pokračování. 🙂 Tak snad jednou se k tomu dostanu.

    1. Ty jo, to je docela složité :D. Žánrově je to něco mezi young adult a teď co k tomu 😀 . Možná trochu dystopie, protože tam je ten nový svět, ale taky je tam ten motiv vyhlazování určité skupiny lidí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *