Devět dní

Dnes pro vás mám recenzi na knihu, kterou už jsem jednou četla, ale nedočetla ji. Docela zvláštní, že? Ale on je docela rozdíl, když čtete ve formátu EPUB a když čtete klasickou knihu. Ta se mi do rukou ale dostala shodou okolností znovu, takže teď už jsem čtení neodolala…

Devět dní - Zuzana Strachotová

Originální název:

Rok vydání:

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 320

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fantom Print

Lze přežít devět dní v uzavřené jeskyni s nepřítelem?

Lee Parker a Sera Trantorová nemohou být více odlišní. Sera je členka Povstalců a Lee zase kapitán Jestřábů, elitní jednotky, která brání kněží a novou vládu, která je ve světě nastolena. Tihle dva by se za normálních okolností zabili navzájem, jenže Sera má svůj úkol a Lee zase svůj. Když se skupině Povstalců nepovede mise, na níž se Sera podílí, jsou Jestřábové připraveni pochytat všechny ženy, aby našly jednu hledanou, Seře se podaří utéct, ale Lee je jí v patách. Nepomůže jí ani útěk do protolesa, do kterého by žádná jednotka (kromě Jestřábů) nikdy nešla. Jenže se blíží Růžová bouře, bouře, která ničí vše živé a ti dva jsou nuceni spolu devět dní vydržet v uzavřené jeskyni, aby vůbec přežili…

***

Je doslova zjevné, že se pachatel vrací na místo činu. Jo, tuhle knihu už jsem jednou v ruce držela. Ale ne tak úplně. V roce 2018 byla na Humbooku tombola od e-readingu, já jsem si vytáhla lístek s kódem právě na knihu Devět dní. Nedočkavě jsem si knihu tedy pořídila ve formátu EPUB a začala číst. Řekla bych, že hlavní problém byl ten, že jsem to četla na mobilu, protože nemám čtečku. A já prostě nedokážu číst e-knihu. Bavilo mě to, ale dostala jsem se k na konec první části (cca strana 112) a pak už jsem prostě nenašla vůli pokračovat. A to byl, zdá se, konec. Ale ne tak docela. Díky Fantom Printu se mi kniha dostala do rukou jako fyzický recenzní výtisk a já ji konečně mohla dočíst!

Dobré bylo, že už jsem věděla, co mám čekat. I tak jsem se ale místy cítila, jako bych to četla poprvé. Moc se mi líbil svět, který autorka vytvořila. Líbilo se mi rozdělení moci, skupiny, které proti sobě stály, ale hlavně ona jemná a nenápadná romantická linka. Co vás v knihách nejvíce baví za romantiku? Já miluji sbližování lidí, kteří se nejdříve nesnáší. A přesně to mě čekalo zde. Bylo tedy jasné, že tohle nějaké plusové body nažene. Sbližování hlavních hrdinů jsem si tedy hodně užívala.

Stejně tak se mi líbila i akce. V knize totiž téměř nenajdete žádnou hluchou část. Autorka opravdu nelenila a o akci zde nebyla nouze. Kniha mě držela ve střehu a já měla téměř nutkání číst dál a dál.

Ovšem, i nějaká ta chybka by se našla. Ze začátku mi dost vadila Sera, což je celkem na nic, když je to hlavní postava. V průběhu knihy jsem si na ni ale zvykla a docela s ní i soucítila. Ačkoli už jsem s nikým jiným nijak výrazný problém neměla, tak v polovině knihy jsem měla problém postavám věřit jejich emoce. Udála se tam totiž jedna věc, kterou nebudu spoilerovat, ale řekla bych, že jak Sera, tak Lee se s tím vypořádali až moc lehce, na to, co přesně se stalo…

Další problém, který jsem ale s knihu měla, byla čtivost zhruba od půlky do poslední třetiny knihy. To bylo takové vláčné, nicméně stále dobré. Konec byl opět hodně akční, ale problém nastal přímo v závěru, který mě lehce zklamal. Byl takový hodně neurčitý a já úplně nevěděla, co si o tom všem mám myslet. Jasně, máme i druhý díl, který bych si také ráda přečetla, ale já prostě ty neukončené knihy nepreferuji.

Jsem ale moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Zjišťuji, že čeští spisovatelé se v tomto žánru více a více zlepšují. Jsem si téměř jistá, že českým autorům začnu více důvěřovat, abych se nevědomky neochudila o zajímavou knihu.

Devět dní určitě doporučuji, myslím, že kniha se bude líbit těm, kteří mají rádi dystopii a chtějí si trošku odpočinout od těžkých fantasy knih.

Děkuji nakladatelství Fantom Print za poskytnutí knihy. Zde si ji můžete koupit.

 

81 %, 8 * / 10 *

8/10

6 komentářů

  1. Já jsem nedočetla asi 3 knížky. Prostě mě nechytly. Jsem zvědavá, jestli se k nim někdy vrátím 😀
    Je super, že Češi píšou stále kvalitnější knihy 🙂

  2. Řekla bych, že jsem na tom stejně. Miluji teda knihy i ve čtečce, ale v ní se občas hůře dostávám do čtení. Nějak mi to trvá. Ale ne vždy.

    Přesně tuhle knihu vím, že jsem také nedočetla, ale určitě bych ji v pevné vazbě dočetla 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *