iPohádka

Dostala se i ke mně! Kniha, která obletěla celý Instagram a celou bloggerskou komunitu. Kniha, jejíhož autora zná snad každý s médii vyrůstající člověk. Co tedy vznikne, když se Kovy rozhodne sepsat pohádku o království které se připojí na internet?

iPohádka - Karel Kovy Kovář

Originální název:

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 184

Vazba knihy: pevná

Vydalo: BizBooks

Pohádkové království a internet!

Za devatero horami, devatero řekami znečištěnými plastem a jedním vysílačem se nachází království, ve kterém vládne Bořivoj III. Připojený a jeho choť Ljuba IV. kněžna ze Swajprajtova. Jejich dcera Amálka je trochu nezbedné kvítko, obklopuje se kamarádkami, které vládnou všem možným i nemožným účtům na sociálních sítích, život jim plyne vcelku dobře, až do doby, než se královští rodiče za podivných okolností vypaří a nad královstvím začne létat obrovský tříhlavý drak…

***

Jak už jsem říkala, tahle kniha opravdu obletěla snad celý Instagram a celou bloggerskou komunitu, viděla jsem ji všude, všude se o ní mluvilo, každý ji znal. Víte, Kovyho mám ráda. Jeho tvorbu sleduji už několik let, samozřejmě jsem si všimla, že poslední dobou se angažuje v opravdu různorodých sférách, a tak mi přišlo hodně zajímavé, že se ještě ke všemu rozhodl napsat knihu, podle jeho slov, pro děti i dospělé. Takže jsem si řekla: ,,A proč ne?“

Knížku jsem si vybrala záměrně během učení na zkoušky, protože při tom čtení o psychologii jsem občas prostě potřebovala přepnout na nějaké to odlehčenější čtivo. Do toho všeho jsem si ještě pustila Kovyho video, kde o knize mluví, takže jsem získala i poměrně dobrou představu o tom, jak co myslel a jaký má prostě sám autor pohled na své dílo.

Kovy ve videu jasně říkal, že chtěl napsat pohádku, která ale bude opravdu originální a jiná, než na které jsme zvyklí.

S tímhle tvrzením musím bezesporu souhlasit. O originalitu v jeho (prvotině ne, jeho první kniha je autobiografie Ovšem) první knize s příběhem opravdu není nouze. Vymyslel nespočet různých odkazů, pojmenování, narážek, pohrál si s dnešními názvy všech možných služeb a převedl to do své knihy. Rodiče hledají partie pro své potomky na Rodičinderu, vše se zjišťuje na Králopedii, ve velkém se sleduje Čáryflix… Jo, tohle mě opravdu bavilo, ale musím říci, že být dítětem, tak většinu těch odkazů asi nejspíše nepochopím. Řekla bych, že knížka měla hodně dobrý náběh a potenciál, ale nebylo to dostatečně využito.

Příběh je hodně jednoduchý, ale paradoxně, myslím si, že ty děti to prostě nepochopí.

Dále bych kromě nenaplnění svého očekávání zmínila i něco o postavách. Bylo jich zde celkem dost, ale opět mi přišly moc ploché, k nikomu jsem si nedokázala vytvořit pořádný vztah, protože jsem k nikomu nijak nepřilnula. To mě zamrzelo, protože jsem čekala, co všechno si ten Kovy nevymyslí.

Ale abych se na chvíli od té kritiky odvrátila. Musím pochválit čtivý, lehký a vtipný styl psaní. Knížka nemá mnoho stran, a tak ji bez většího úsilí a s potěšením dáte za pár dnů. Příběhem vás navíc provází i pár zajímavých ilustrací, což je rozhodně plus.

Nemyslím si, že je to špatná kniha, jen byla opravdu hodně „přehajpovaná“. Měla jsem neskutečně vysoká očekávání. Jistě, trochu jsem se toho motivu se současností a moderními technologiemi bála, ale byla jsem nesmírně zvědavá. Bohužel, je asi jasné, že ta má očekávání nemohla být v žádném případě naplněna. A proto to radím i vám, do knížky klidně jděte, skvěle u ní vypnete, zasmějete se, smeknete klobouk za tvořivost, ale možná budete trochu zklamaní, protože jste čekali něco víc, než vám bylo dáno. Proto – bez očekávání!

Myslím si, že sama se k ní ještě vrátím a budu hledat, jestli mi nějaký odkaz třeba neunikl, protože to byla fakt zábava, ale věřím, že po dočtení ve mně zbyde kousek prázdného místa.

Hodnotím 81 % a 8,0 * / 10 *

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Knihcentrum. Zde si knihu můžete koupit.

81 %, 8,0 */ 10 *

6 komentářů

  1. Kamo, já jsem mimo, o téhle knížce jsem neslyšela 😀 říkala jsem si, co to je? Nějaká pohádka na netu? A on Kovy 😀
    Ty výrazy jsou zajímavý, ale také pochybuji, že by je děti pochopily. Ne všechny chápu já 😀 ale někteří děti jsou určitě hodně internetove zbehli, tak by to asi daly. Ale internetoví mágové zase nečtou knížky, že jo 😀 začarovaný kruh.

  2. Přestože se pohybují ve světě blogerů a internetů tak youtubery nemám ráda 😀 Navíc Kovy vím, kdo je, četla jsem někde něco o něm, ale že by to byl někdo, kdo by si mě získal nemůžu říci.

    Navíc tento žánr pohádek jde úplně mimo mě. Jsem starý klasik, protože stále zastávám staromodní názor, že internet, sociální sítě a moderní technologie do pohádek pro malé děti prostě nepatří 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *