Gump – pes, který naučil lidi žít

Všichni, kteří milujete zvířata, zbystřete! Dnes vám přináším recenzi na knihu, která vám ukáže, jak takový náš obyčejný život vnímá toulavý pes. Podíváme se tak do nitra jedné zlomené psí duše, která nám toho hodně předá.

Gump – pes, který naučil lidi žít – Filip Rožek

Originální název:

Rok vydání:

Rok vydání originálu: 2019

Počet stran: 136

Vazba knihy: pevná vazba

Vydalo: Kontrast

Vyprávění očima toulavého psa

Příběh začíná v popelnici. Malé štěně beze jména se probouzí, cítí teplo své sestry, ale bráška pod ním už jen nehybně leží. Neví, co se děje. Najednou se popelnice otevírá, a tak začíná Gumpovo dobrodružství. Dvou štěňat se ujímá bezdomovec Béďa, ségra se dostává do rukou náhodně kolemjdoucí dámy a štěně zůstává Béďovi, který se o něj s láskou stará, ačkoli sám má málo. Jenže to je teprve začátek Gumpova příběhu. Okolnosti ho vedou od jednoho majitele k druhému. Zjišťujeme, jací lidé dokáží být, co se děje za zavřenými dveřmi, ale poznáváme také dojemnou dobrotu. Jak to ale s Gumpem skončí?

***

Tahle kniha pro mě byla doslova srdeční záležitostí. Víte, nezachraňuji psy, ale kočky. Doma nemám jedinou koupenou kočku, všechno jsou to nalezenci. Nedokážu si představit, že bych jim, nebo vlastně kterémukoli jinému zvířeti nepomohla. A i když to mnohdy není hezké, zjišťuji, jak je osud nespravedlivý, pobrečím si a všechno kolem, neztrácím naději a věřím, že i třeba jen troškou pomůžu. Když jsem zjistila, že bude vycházet Gump a že bude mít i svůj křest, neváhala jsem ani chvilku a dorazila jsem. Samozřejmostí bylo také, abych si knihu koupila. Velké plus autorovi za to, že část z prodeje jde na pomoc toulavým a týraným psům. Byla a jsem velice ráda, že jsem si ji koupila. Navíc mě opravdu hřeje, když na první stránce vidím podpis Marty Kubišové, která knihu také křtila. Je opravdu úžasné, kolik lidí a jak se na tomto obřím projektu podíleli.

No, ačkoli už nějaký ten týden od koupi utekl, řekla jsem si, že si Gumpa prostě musím přečíst stůj co stůj. Nemusíte se vůbec bát. Knížka je opravu jednohubka, která vám zabere chviličku. Uvádí se nějakých 136 stránek, ale reálně je to nějakých 80 něco (příběh Gumpa) a zbytek příběhy ostatních pejsků, kteří v knize vystupovali + hromada ilustrací a fotek.

Musím říci, že se mi knížka četla dobře. Jak již jsem na začátku zmínila, je to vyprávěno pohledem samotného Gumpa. No a jelikož je to štěně, tak je používán jednoduchý a hovorový jazyk, takže se to čte opravdu dobře. Možná mi tam sem tam vadily lehké vulgarismy, nicméně se pohybujeme v určité skupině lidí, takže se to dá očekávat.

Psala jsem, že sledujeme Gumpovu cestu životem a sledujeme, které lidi potkává. Za tohle chci autorovi neskutečně poděkovat, protože témata, která se v knize vyskytují jsou tak moc aktuální, až to bolí, ale bohužel v reálném životě vidíme, jak to funguje s množírnami anebo tyrany. Jsem proto ráda, že Filip Rožek tímto otevřel oči dalším mnoha lidem a především dětem, které knihu čtou ve velkém. Přece děti jsou naše budoucnost.

Ačkoli je příběh svým způsobem jednoduchý, rozhodně nám má co předat. Hrozně mě to bavilo, bavilo mě Gumpovi držet palce a říkat si, že teď už to určitě musí dopadnout, bavily mě ty nádherné ilustrace, bavily mě ty další příběhy na konci. Při čtení jsem prožívala mnoho pocitů, usmívala jsem se, byla dojatá, ale také jsem pociťovala beznaděj a bylo mi úzko. Ono totiž není zas tak úplně lehké sledovat takové cizí, a ještě ke všemu zvířecí neštěstí.

Je celkem těžké tuto knihu hodnotit stejně, jako každou jinou, protože je prostě jiná. Nicméně, i tak zde šlo vidět, jak příběh graduje a zhruba jsme zde poznali i nějaké postavy, ale bohužel ne detailně, což by asi ani nebylo možné.

Myslím si, že tato kniha zaujme, poučí, otevře oči a dojme. Je to krásný příběh, který nám ukazuje, co je v životě důležité. I přesto, že jsem vytkla nějaké drobnosti, knize uděluji vysoké hodnocení.

Hodnotím ji tedy 97 % a 9,5 */ 10 *.

Na závěr vám sem ještě přidávám trailer, který se za mě hodně povedl, a především klip, který vznikl za pomoci slavných osobností, které knihu také křtily.

97 %, 9,5 */ 10 *

12 komentářů

 1. To muselo být krásné! Moc ráda vzpomínám na to, když jsem si četla Lassie.
  Je od tebe moc hezké, že zachraňuješ kočky ❤️
  Ps. Ta fotka na ig s touto knížkou a tvým pejskem je super 🤗🤩

 2. Písničku znám, mám poslechnutou, ale kniha se mi do ruky ještě nedostala. Tyhle příběhy jsou vždy hrozně dojemné.. Dělala jsem léta dobrovolnici v útulku pro opuštěné psy a kočky a musím říct, že bych si psa nekoupila, ale vždy jen zachránila. Zaslouží si to 🙂

 3. Tyjo, já ti nevím… Knížka na mě vyskakovala ze všech možných i nemožných míst, reklama byla obrovská, každý ji doporučoval a to mě dost odradilo. Na jednu stranu je křehký příběh psí (a v odrazu lidské) duše, na druhé straně (sta?)tisícová kampaň… Počkám, až to trochu slehne a třeba si k ní najdu cestu 🙂 Jo a taky jsem pro zachraňování kočiček! Ty pouliční (statkoví) zvrhlíci jsou nejlepší.

  1. Hele, je to takové jednodušší, tak je potřeba k tomu tak přistupovat, že to není slohově dokonalé. Ale já jsem ráda, že jsem si ji koupila, peníze někomu pomůžou a já zase poznala něco nového 🙂 . Zdraví statkový gang! 😂

 4. Popravdě, poté, co na mě tato kniha vyskakovala všude možně, jsem na ni ztratila chuť. Možná časem ji zkusím, až nebude tolik populární. Ale obávám se, že jak je ta nechuť, tak by mě nebavila. 🙂

 5. Konečně snad první knížka z tvých článků, u které mohu říct přečteno 😀 Písničku jsem znala, ale neviděla jsem klip až do Vánoc, kdy mi jej segra pustila. Kniha se mi líbila, ale také mi vadil ten extrémní boom okolo ní. Popravdě od té doby trošku jinak komunikuji s naším Denym, něco ve mně ten příběh zanechal 🙂

  1. Zdravím, příběh nemá vysloveně jednu hlavní postavu. Tou nejdůležitější je bezesporu Gump, ty další jsou všichni, kteří se Gumpa ujmou :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *