Naprosto pozoruhodná věc

Všichni jistě znáte Johna Greena, světoznámého autora young adult knih, které ve většině případech čtenářům lámou srdce. Ale věděli jste, že John má bratra Hanka, který také napsal a vydal svou knihu? Ta je opravdu neobvyklá a hlavně naprosto pozoruhodná.

Naprosto pozoruhodná věc - Hank Green

Originální název: An absolutely remerkable thing

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 328

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fobos

Jak nás může ovlivnit sláva?

Třiadvacetiletá April Mayová se ve tři hodiny ráno vrací z práce domů. Na ulici se ale zarazí u obrovské, třímetrové sochy, která tam určitě nikdy dřív nestála. Ihned volá svému kamarádovi Andymu, aby přinesl kameru. Společně pak natočí video právě o soše, kterou pojmenují Carl, a umístí ho na youtube. Druhý den se strhne mediální bouře a April je slavná. Zjišťuje se, že Carlové se bez vysvětlení objevili ve všech velkých městech světa a že mají podivné vlastnosti. Je jasné, že lidská civilizace s těmito sochami nemá nic společného a April má nejspíše nejblíže k tvůrcům…

***

Tak jo, hodnotit a vůbec recenzovat něco takového, je nesmírně těžká věc. Musím se přiznat, že kdyby bylo na mě, tuhle knížku si asi nepořídím, anotace na mě totiž působila hodně kombinovaně a takové ty sci-fi příběhy moc nemusím. Teď ale opravdu děkuji Knihám Dobrovský, protože v rámci Knihománie mi od nich Naprosto pozoruhodná věc přišla jako recenzní výtisk. Já bych přišla o tuhle komplikovanou, ale přesto hustou bombu!

Proč komplikovanou? To je první zádrhel. Skoro nikdo přesně neví, pod jaký konkrétní žánr tuto knihu zařadit. Je to young adult, je to sci-fi, je to vtipné, ale poučné, je to pravdivé, ale prostě zvláštní a nereálné. Co to vlastně je?

Kniha vypráví příběh April, kterou poznáváme, zjišťujeme, jaký vede normální život, dostáváme se z ní k momentu, kdy se jí totálně otočí svět a život vzhůru nohama a sledujeme, jak se díky tomu všemu mění. Ano, tahle kniha vám ukáže, co všechno může způsobit závislost na sociálních sítích, jak vás může veřejné mínění ovlivnit, jak se vám přehází priority. Tohle za mě získalo obrovský počet plusových bodů. Myslím si, že v dnešním světe, kdy se téměř nikdo od mobilu nemůže odlepit, je tahle kniha opravdu vhodná. Haha, od blogerky, která působí právě na sítích, to sedí, že? A možná právě proto jsem se s April tak ztotožnila.

Víte, tohle byla tak zajímavá postava. Trhlá, sarkastická, chytrá, vtipná, ale přesto mě dokázalo její chování vytočit. Díky ostatním postavám jsem mohla sledovat, jak vnímá okolí tak náhlou změnu osobnosti svého blízkého člověka a docela mi to otevřelo oči. Přiznejme si, nikdo nedokážeme sledovat svůj vlastní vývoj a naše jednání. Ale i tak jsem tam možná chtěla méně April a více ostatních, abych to lépe viděla ze všech pohledů.

Řekla bych, že se autorovi skvěle povedlo upoutat pozornost. Geny se nezapřou, jeho styl psaní byl velmi chytlavý. Ale přesto, kniha nepatří mezi ty nejtenčí a místy tam nějaké to hluché místo bylo, takže osekat to o pár stránek by tomu podle mě úplně neuškodilo. Nicméně, opravdu mě bavilo to, jak i přesto, že jsem ze začátku byla úplně zmatená, se Hankovi povedlo celý příběh vykreslovat, rozvíjet a vést ho tím správným směrem. Bylo to nadpozemské, opravdu nereálné, naprosto jiné, než na co jsem zvyklá a stálo to za to. Věci do sebe postupně a pomalu zapadaly, všechno i v tak chaotickém světě mělo svůj smysl a řád. Příběh postupně gradoval, všechno bylo složité, ale přesto jasné. Ten konec jsem nečekala a také jsem byla dost zmatená. Až do poslední stránky jsem tedy byla zaskočená a smiřovala se s tím, jak to tedy dopadlo, ale ty poslední řádky? Co to jako bylo? 😀

Jo, tohle bylo fakt zajímavé, originální a neotřelé dílko, které rozhodně stojí za pozornost.

Jak jste si mohli všimnout, mně se kniha i přes maličké nedostatky líbila. Navíc je to autorova prvotina, nedokážu si představit, jaké to bude, až se vypíše. Ale zpět k tématu. I přesto, že mi to sedlo, si jsem vědoma toho, že ne všem se kniha bude tak líbit. Je důležité, abyste to pochopili. Abyste do toho šli s tím, že tohle je prostě jiná četba, že bude trošku těžší číst mezi řádky. Ale jestli se vám to povede, nebudete ošizeni.

Hodnotím ji tedy 89 % a 9,0 */ 10 *.

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Knihy Dobrovský. Zde si knihu můžete koupit.

89 %

9/10

4 komentáře

  1. Takže taková metoda ledovce, dá se to tak říct? 🙂
    Vypadá to opravdu hodně zajímavě. Je super, že píše o něčem, co je v dnešním světě tak závažné – závislosti na soc. sítích.
    Je skvělé, jak Knihy Dobrovský dělají k dílům videa. Fakt super 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *