Starý jako čas sám

Také máte tak rádi příběh Krásky a zvířete? Já ho miluju a proto, když se mi naskytla možnost, abych si knihu přečetla, neváhala jsem ani chvilku a řekla jsem si, že ji prostě musím mít. No a jak to dopadlo? To si přečtete dneska v recenzi.

Starý jako čas sám - Liz Braswell

Originální název: As Old as Time

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 408

Vazba knihy: paperback

Vydalo: Egmont

Co kdyby na Zvíře uvrhla kletbu Bellina matka?

Mladá Belle žije sama se svým otcem v malém francouzském městečku, kde každý zná každého. Tráví celý život bez přátel, pouze ve společnosti knih. Když se ale jednoho dne vrátí rodinný kůň domů bez otce, neváhá ani chvilku a otce se vydává hledat. Dostane se až na tajemný a zapomenutý hrad, kde otce nachází ve vězeňské cele. Tam také potkává Zvíře a vyměňuje svůj život za otcův. Ještě ten den se ale dotkne růže v zakázané komnatě a v mysli jí probíhají vzpomínky na matku, kterou jako malá ztratila. Zjišťuje, že právě ona kdysi Zvíře a celé království proklela. Oba se proto snaží přijít na to, jak kletbu zlomit.

***

Myslím, že už jste to ode mě četli už tak tisíckrát, ale jestli čirou náhodou ne, tak vám to řeknu ještě jednou. Miluju příběh krásky a zvířete, ráda si přečtu všechno, co je na motivy této pohádky napsáno. To byl také důvod, proč jsem okamžitě sahala právě po této knize a ani na vteřinu jsem neváhala.

Už od začátku bylo jasné, že tahle kniha se celkem dost odklání od originálního příběhu, ale přesto zůstává v zajetých kolejích. Střídá se zde pohled vícero postav, takže jsem chvilku byla celkem zmatená, nicméně po nějakém čase jsem se zorientovala a zjistila jsem, kdo je kdo. Bylo to příjemné zjištění, protože v originále se takhle do hloubky nikdy nešlo (aspoň co se filmu týče, ke knize jsem se ještě nedostala 🙂 ) .

Při čtení jsem tedy zjistila něco o té historii, něco o Bellině matce, otci a o městečku. Jejich život se zajímavě vyvíjel a já jsem byla opravdu napjatá. Dost se mi to také líbilo, protože to mělo temnější a tajemnější atmosféru. Nebyla to jen světlem zalitá pohádka, která je ve všech směrech dokonale čistá, tohle bylo takové drsné a napínavé.

To, že se zde střídal pohled vícero postav znamenalo, že se také o těch postavách něco dozvíme. Byla jsem proto ráda, že se ten příběh netočil jen v „současnosti“ kolem Belle a zvířete, ale že jsem prožívala i příběhy ostatních lidí.

Čtení mi utíkalo rychle, autorka má zajímavý styl psaní, který rozhodně zaujme, i když bych řekla, že k oné dokonalosti mi něco lehce chybělo. Moc se mi také líbil vývoj vztahu mezi Belle a Zvířetem, což si myslím, že je pro tuto knihu více než žádoucí. Co bylo ale rozhodně dokonalé, je obálka. Teď se omlouvám, ale nevím, zda máme originální, nebo naší, každopádně ta práce se musí ocenit. Grafická stránka je tedy na jedničku. Co ale nakladatelství nedopustím, je ten neskutečný přehršel chyb a překlepů. Jak tohle, probůh, může procházet? Bohužel jsem si ale všimla, že u této produkce se dnes jedná spíše o pravidlo, a tak my, obyčejní čtenáři s tím nejspíše nic neuděláme.

Další věc, co knize (a teď už i autorce) neodpustím, je ten konec! Víte, jak jsem si u Rituálu stěžovala na nedotažený konec? No, tak tohle je něco takového, ale docela jiného. Prostě mě s tímhle přestaňte štvát! 😀 . Konec v této knize by si prostě zasloužil o pár stránek víc, protože prostě ano, je to uzavřené, ale ne úplně a já, jako perfekcionista, tohle prostě nenávidím. Nicméně, nebojte, tady už to ukončíme. Jedná se o knihu, která se mi moc líbila, nečekejte vrchol literární tvorby, je to prostě pohádka, která dosahuje i k jiným žánrům, ale rozhodně si najde mnoho čtenářů. Za mě je to jednoznačné doporučení.

Hodnotím ji tedy 87 % a 8,5 */ 10 *.

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Knihcentrum. Zde si knihu můžete koupit.

87 %, 8,5 */ 10 *

4 komentáře

  1. O Krásce a zvířeti jsme se zrovna včera bavili v češtině 😀
    Jee, Moritzburg! Tam jsme byli 🙂 tam se natáčela Popelka ❤️😍🤗👑👗👸🤩

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *