Zmizení Sáry Lindertové

Dnes pro vás mám recenzi na knihu, která málokoho nechala chladným. Autorka této knihy, Kateřina Šardická, totiž vyhrála Hvězdu inkoustu, a tak bylo zmizení Sáry Lindertové vydáno. Čeká nás cesta do podsvětí, kde poznáme, že metro není jen a pouze dopravní prostředek, ale že skrývá daleko víc…

Zmizení Sáry Lindertové - Kateřina Šardická

Originální název:

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu:

Počet stran: 412

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fragment

V metru se skrývá zlo

Jednoho podzimního pozdního večera si Sára Lindertová zkrátí cestu domů metrem. Jenže na nástupišti za tajemných okolností z ničeho nic zmizí.

Její zmizení na policii ohlásí její přítel Oliver, tomu s pátráním pomáhá i Sářina sestra Klaudie. Ta má ale své důvody, proč si myslet, že Sára nezmizela dobrovolně a co víc, že další na řadě má být ona.

Celý případ má na starosti major Ehler, kterému se zdá, že případ Sáry Lindertové má podobné prvky jako jeden jeho případ z minulosti, který ho téměř stál místo u policie. Postupem času ale přichází na to, že zmizelých v okolí metra bylo podstatně více… Co se vlastně v podzemí skrývá?

***

Tak tohle, přátelé, to byl zážitek. Hromada lidí je mi svědkem, že když jsem byla na Humbooku a vybírala jsem si, která kniha se mnou tentokrát půjde, absolutně jsem se nemohla rozhodnout. Vidíte to všude, knihy od zahraničních autorů, byť jsou sebelepší, už si prostě říkáte, že chcete něco maličko jiného. Když v tom mi prostě do oka padlo Zmizení Sáry Lindertové. O knize už jsem předtím něco slyšela a řekla jsem si, že to nebude úplně špatný nápad. Tak jsem si ji koupila a (tento rok se překonávám, vzpomínáte, za jak dlouhou dobu jsem se dostala ke knize z minulého ročníku?) přečetla si ji. Jsem opravdu neskutečně ráda, že jsem si vybrala právě Zmizení Sáry Lindertové, tady je přesně důvod, proč bychom měli autory jako je Kateřina Šardická podporovat – ta kniha je boží!

Mnoho lidí podle mě upoutá nápad s metrem. Jako pardon, ale klaustrofobici (ano, tady jsem) a lidé, co se bojí tmy, budou podle mě nadšení. Číst příběh, který autorka zasadila do fiktivního města, které si krásně vystavěla, ponořit se do té temné atmosféry právě onoho metra, které my, jako obyčejní cestující nemáme šanci důkladně prozkoumat, to byl opravdu zážitek. Tady se bohužel vrátím k něčemu, co je podle mě důležité zmínit. Často čtu, že autorka okopírovala knihu M. Šefary – Podsvětí. Tuto knihu mám doma něco málo přes rok a musím se vám přiznat, že jsem po ní ještě nesáhla, takže zde žádné rozhodnutí nepřináším, možná později. S jistotou bych ale řekla, že Kateřina Šardická zde hledala třeba jen inspiraci.

Nicméně. Ta atmosféra byla něco neskutečného. Ještě nikdy jsem od české autorky/českého autora snad nečetla něco, co by mě tak drželo a nechtělo pustit. Jasně, že bych se po tomhle bála jet metrem, to ne, jak říkám, tihle strašpytlové jako já, se v tom vyžívají, ale bylo to prostě takové to nebezpečné tajemno, které si zamilujete.

V knize vystupuje několik zajímavých postav. Oliver a Klaudie byly takové ty hlavní postavy a nebojte, mám k nim co říct. Líbilo se mi, že každý byl prostě jiný, kdybych měla vyjmenovat nějaké jejich vlastnosti, rozhodně by to nebyly takové ty povrchní a nicneříkající slova. Oliver byl líčen jako takový zasmušilý, zadumaný, pořádkem posedlý týpek, Klaudie ale jako holka od rány, která leckomu dokáže lézt na nervy. A to se přesně stalo i mně. Tak do první poloviny mě její chování neskutečně štvalo. Říkala jsem si, že na svůj věk by mohla mít nějaký rozum a nemusela by se chovat tak dětinsky. Naštěstí si to autorka vyžehlila a se druhou polovinou to bylo už jen a jen lepší. Šel zde krásně sledovat onen psychický a morální vývoj. Kdybych měla ty charaktery porovnat, jaké byly na začátku a jaké na konci, rozhodně by k nějakému posunu došlo. Hodně mi sedl i major Ehler, který případ vyšetřoval. Sice mi připadal, jako většina detektivů a komisařů v různých detektivkách, ale já mám tyhle postavy, které nám pomalu odkrývají minulost, ráda.

Tohle bude možná malý spoiler, tak pozor!

Moc se mi líbilo, jak autorka do knihy dokázala zakomponovat motiv náboženství, konkrétně judaismus. Opravdu jsem nečekala, jak konkrétně tahle věc se vším bude souviset, ale nakonec to do sebe krásně zapadlo, a právě díky tomu náboženství to mělo takový ten nádech tajemna, který mě hodně zaujal.

Konec spoileru 😀 .

Asi nemusím zmiňovat, že kniha byla opravdu čtivá. V nakladatelství si hezky pohráli s rozvržením textu na stránkách, takže i pro oči to působilo hezky. Toho, že má kniha 400 stran, se tedy vůbec nebojte, dáte to jako nic. Všemu tedy dominuje autorčin styl, jehož pomocí vše krásně graduje a vy při čtení nebudete ani dýchat.

Co mi ale zážitek poněkud pokazilo, byl konec. Jistě, chtělo to nějakou akci, ale na můj vkus to bylo odbyté až moc rychle. Nebo spíše až moc a rychle. Stala se tam jedna věc, která mě naštvala, dobře, dejme tomu, ale byla odbytá jen na dva řádky. A dále už to bylo prostě takové moc překombinované. Představovala bych si tam něco lehčího. Snad mě chápete :D.

Nicméně si myslím, že tato kniha a Kateřina Šardická si Hvězdu inkoustu rozhodně zasloužila a také si myslím, že neuděláte chybu, když se do knihy pustíte!

Hodnotím ji tedy 86 % a 8,5 */ 10 *.

86 %

8.5/10

8 komentářů

  1. Skvělé, že tak super kniha je od české autorky. Vyhrála tu cenu a proto mohla být kniha vydána? 🙂
    Metro už je samo o sobě tajemné, ještě když se tam něco přihodí, brr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *