Bird Box

Představte si svět, ve kterém vás jediný pohled z okna, jediný pohled ven, jediný pohled kamkoli může stát život. V tomto světe budete rádi za tmu, budete prostě rádi, když budete slepí.

Bird Box - Josh Malerman

Originální název: Bird Box

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2014

Počet stran: 312

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Fobos

Dokázali byste "oslepnout"?

Malorie žije ve zdánlivě normálním světe, zjišťuje, že je těhotná, a tak se svou sestrou plánují, co budou dělat, až se miminko narodí. Jenže ve světe vypuká panika, nachází se lidé, kteří zemřeli za podivuhodných okolností. Zabili se. Ale naprosto šíleně. Nebo zabili někoho jiného. Také naprosto šíleně. Zjišťuje se, že ti lidé něco viděli, něco, co je donutilo zbláznit se. A ti tvorové, kteří to způsobují, se dostávají i do Ameriky.

Po sledu hrůzných událostí se Malorie vydává na cestu do domu, kde se schovávají lidí, kteří chtějí přežít.

O 4 roky později sledujeme Malorie a její dvě děti, jak se chtějí dostat na lepší místo, ale čeká je 30km cesta po řece se zavázanýma očima, aby nic neviděli.

***

Když jsme si o knihu psala, věděla jsem, že bude o co stát. Už při čtení ukázky mě lehce mrazilo a víte, tyhle věci já opravdu ráda, takže sem s tím!

Možná je vám příběh lehce povědomý. A máte pravdu. Můžete ho znát díky Netflixu, kde běží film, na který se moc ráda podívám, ale také ze staršího knižního vydání, kde kniha nesla název „V pasti“. Musím říci, že kniha mě úplně minula, nějaké povědomí o onom příběhu jsem začala mít až díky traileru na film, který jsem viděla, ale znáte to, doufám, že nejsem sama, když si nejprve musím přečíst knihu a až pak se podívat na film.

Nicméně, hned ze začátku vám musím říci, že tohle byla pecka, kterou jsem absolutně nečekala.

Jak už jsem naznačovala ze začátku, příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. V jedná zjišťujeme, jak ke všemu došlo, co se vlastně ve světě dělo, dozvídáme se o postavách, prostě o všem, co do samotného děje zasáhlo.

Ve druhé časové rovině sledujeme samotnou Malorie, která se dvěma dětmi chce utéct za lepším životem, a tak se zavázanýma očima plují 30 km po řece, na které je jistojistě něco pronásleduje.

Byl by hřích, kdybych neocenila tu naprosto úchvatnou atmosféru, která se autorovi podařila vykreslit. Tahle kniha není označována jako horor, nýbrž jako psychothriller, ALE já bych to s klidem mezi horory zařadila. Je zde skvěle vykreslena lidská psychika. To, jak pracuje pod tlakem v krizové situaci, jsou zde stvoření, díky kterým zešílíte, musíte přestat vidět, musíte začít nosit pásku přes oči… No prostě skvělý. A to jsem vynechala popis scének, kde jste v kůži jedné postavy, která provádí nějaký úkol venku, má pásku přes oči a začíná si všímat, že kolem ní něco je. Jako řeknu vám, že při tomhle mi naskočila husina a já se bála usnout.

V knize se nachází vícero postav, ale vykládat vám o každé z nich by byla hloupost, protože bych vám toho hodně vyspoilerovala. Pouze vám řeknu, že jde zde mnoho rozmanitých charakterů, které rozhodně zaujmou. Každý má svůj příběh, každý je něčím zajímavý, u nikoho nevidíte přímo do hloubky. Autorovi se skvěle povedlo tento prvek zkombinovat se stylem psaní, který byl tak neskutečně čtivý a poutavý, takže vám stránky mizely pod rukama rychlostí blesku. Tuto knihu jsem přečetla v podstatě na dva zátahy: cesta ze školy a cesta z práce. Myslím, že tady je jasně vidět, jak moc to chytne a nepustí.

Příběh ze začátku lehce plyne a postupně atmosféra houstne. Začíná to být tíživější, drsnější, temnější. Konec je doslova napěchovaný emocemi a akcí. Třešničkou na dortu je závěrečný zvrat, který vás donutí na všechno koukat s pusou dokořán a se slzami v očích.

Konec bych skvěle dotažený, všechno se krásně uzavřelo a já mohla s klidem knihu zavřít a jít spát. No, v rámci možností, že 😀 .

I přesto, že se zde pár mušek našlo, například jsem se opět nedozvěděla, jak přímo k té „invazi“ došlo, jsem knize strhla jen nepatrně procent. Dovolím si říci, že pokud máte rádi napětí a rádi se bojíte, tohle je jednoznačně nutnost!

Hodnotím ji tedy 94 % a 9,5 */ 10 *.

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Knihy Dobrovský. Zde si knihu můžete koupit.

94 %

9.5/10

8 komentářů

  1. Kámo, čtu to teď, v jednu v noci a už od perexu mám husinu :D. Fakt jsem si lepší čas nemohla vybrat :D, snad usnu :D. Nečteš zrovna nějaký další horor, že bych ti napsala 😀 😛 <3?
    Také mám radši, když si prvně přečtu knížku a potom až pustím film. Akorát teď bohužel číst vůbec nestíhám, jak se blíží ta maturita :(, tak furt jen šprtám. Už se těším, až to budu mít za sebou a pak půlroku klid na čtení <3! Nemohu se dočkat
    PS: Byla jsem v Praze na Neviditelné výstavě. Velmi silný zážitek. Doporučuji! Člověk odejde se smíšenými pocity a začne si konečně uvědomovat, jaký máme dar, že vidíme. Měli bychom si toho hodně vážit. Celkově toho, že jsme zdraví. Člověk si toho začne vážit až když něco z toho ztratí, bohužel… Mluvím jak encyklopedie :D, to jsem zas nechtěla, ale víš, jak to myslím <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *