Vox

Představte si svět, který se vrátil několik století zpět. Do doby, kdy byly ženy považovány za udržovatelky domácnosti a kdy měly podstatně méně práv než muži. Myslíte, že by se to mohlo vrátit?

Vox - Christina Dalcherová

Originální název: Vox

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 368

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Host

Žijte život se stovkou slov denně

Doktorka Jean McClellanová bývala uznávanou špičkou mezi neurolingvisty, ovšem do doby, než se k moci dostala nová vláda, která se rozhodla vrátit systém o několik století zpět. Do doby, kdy ženy měly být doma a udržovat čistotu, do doby, kdy měly podstatně méně práv než muži. A tak se Amerika izolovala od okolního světa a ženy dostaly náramky. Jenže náramky jim počítají každé slovo. Za den může každá žena říci jen 100 slov, pokud řekne jen o jedno více, tělem jí projede elektrický šok.

A tak tráví dny Jean. Sama doma, ve vynuceném tichu. Sleduje, jak nemůže být matkou na 100 %, protože jak máte vychovávat malou dceru a sblížit se s ní, když spolu nemůžete mluvit? Jak máte být autoritou pro své dorůstající syny?

Vše se ale mění, když se na Jean obrátí vláda s žádostí o pomoc.

***

Přátelé, tohle bylo něco. Jestli hledáte originální čtivo, které vás bude bavit a bude vám rychle utíkat, prostě po této knize sáhněte.

Když jsem si knihu vybírala, věděla jsem, že hlavně na Instagramu už patří mezi ty probírané. Četla jsem na ni hodně různorodých recenzí, povětšinou takové průměrné, a tak jsem se bála, že budu celkem zklamaná. Věděla jsem, že půjdu do něčeho, co jsem ještě nečetla. Do něčeho, co mi vyrazí dech, a podívejte se, já se nespletla.

Téma je velice složité a zajímavé. Určitě jsem to tady už někdy psala, ale já se neřadím mezi feministky, je to ožehavé téma a já to tu nebudu rozebírat, ale prostě neřadím. Tahle kniha lehce feministická je, zjišťujeme, co se může dít, pokud dojde k něčemu takovému, jako je naprosté odebrání práv ženám. A řeknu vám, mně to vůbec nevadilo. Obvykle mi takové extrémy nejsou moc sympatické, ale tady jsem si to čtení opravdu užívala. Každopádně – je to originální. Už jen tato kombinace zapříčinila, že jsem hltala jednu stránku za druhou a nemohla se od čtení odtrhnout.

Hlavních postav zde máme několik. Tou prvořadou je samozřejmě Jean. Občas se mi stane, že si s hlavní hrdinkou moc nesednu, jenže tady to bylo jiné kafe. Jeanin humor mi sednul, bylo to vtipné, čtivé, zajímavé a napínavé. Občas jsem moc nesouhlasila s jejím chováním, potažmo rozhodováním, a to se také lehce promítlo do hodnocení, nicméně se nejedná o žádnou tragédii.

Další postavy zde vystupovaly tak, abychom si lépe uvědomily, co se v tom světě vlastně děje, a to se mi líbilo. Uvědomíte si, jak jsou děti snadno manipulovatelné, uvědomíte si, jak byste se na Jeanině místě cítili vy. A to je podle mě hodně důležité.

Líbilo se mi, jak byl ten příběh vykreslený. Na začátku jsem se dozvěděla, o co jde, jak ke všemu došlo, co se děje, jaká jsou pravidla. A to je základ každé dobré dystopie (nebo třeba fantasy, prostě mi vadí, když někde máme jiný svět a není vysvětlený, chápete). Postupem času se příběh svižně vyvíjí a pomalu graduje. Četla jsem mnoho negativních ohlasů na konec. Jo, dejme tomu, že byl možná trošku unáhlený, ale podle toho, co jsem četla, jsem čekala fakt targédii, která se opravdu nekonala. Takže vy ostatní, kteří se také bojíte, fakt klid.

Myslím si, že nějaké drobnosti tam byly, takže proto knihu nehodnotím plným počtem. A když už jsme u toho, představuji vám nový systém hodnocení knih. Po této recenzi vyjdou ještě další, které budou mít to staré hodnocení, je to z důvodu, že jsou starší a přednastavené, ale pokud mě budete sledovat na Instagramu, uvidíte, kterou knihu aktuálně čtu a jaké je její nové hodnocení. Protože jsem se už delší dobu potýkala s problémem, že jsem prostě nevěděla, jak ty hvězdičky udělovat, rozhodla jsem se pro procentuální hodnocení a škálu hvězdiček jsem rozšířila místo 5 na 10. Věřím, že i pro vás to bude přehlednější a rozumnější.

Knize tedy uděluji 86 % a 8,5 */ 10 * a určitě vám ji doporučuji!

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Knihcentrum. Zde si knihu můžete koupit.

8.5/10
86 %

6 komentářů

  1. Na tuto knihu jsem párkrát narazila, a jakožto trochu jsem nad ní přemýšlela. Ale zatím nepatří zrovna do těch, které bych si potřebovala nutně přečíst. Možná jednou. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *