Rafaelova škola: Tance nág

A máme tady druhý díl Rafaelovy školy! Jak jistě víte, měla jsem možnost si přečíst první díl, který mě ohromil, takže není žádné překvapení, když vás teď vítám u pokračování!

Rafaelova škola: Tance nág - Renata Štulcová

Originální název:

Rok vydání: 2017

Rok vydání originálu: 2012

Počet stran: 235

Vazba knihy: paperback

Vydalo: Maitrea

!!! Recenze může obsahovat spoilery !!!

Rok v hadím těle!

Marina je zase o rok starší. Konečně poznala svou maminku a v klidu se tak může pustit do druhého ročníku na přírodovědném gymnáziu – na Rafaelově škole! Po prvním roce, který trávila jako víla, se v sekundě musí metamorfovat v nágu, tedy v bytost s hadím ocasem. Celý ročník tráví na tajemném hradě krále Basilea, který ale skrývá více, než by se Marina měla dozvědět. Z vysoké věže se totiž ozývá pláč…

***

Na druhý díl této za mě velice povedené série jsem se  těšila. Víte, mám teď učení a povinností až nad hlavu, ale řekla jsem si, že právě Tance nág budou skvělou volbou, protože právě u takového lehkého čtiva vypnu a budu si to jen užívat. Knížka je navíc nejtenčí díl z celé série, takže mi bylo jasné, že za pár dnů budu mít hotovo.

Ocitáme se zase v Rafaelově škole, kde opět potkáváme postavy z prvního dílu. Těm nemám co vytknout, autorka všechny postavy zvolila tak akorát, takže do příběhu krásně zapadají. Některé jsou vtipné, jiné nemusíte mít až tolik v lásce, další si oblíbíte. Jediné, co bych zde vytkla, byla možná přílišná vyspělost sotva 13letých dívek. Já si neuvědomuji, že bych se na přelomu 12 a 13 let zajímala v tak velké míře o kluky a když ano, rozhodně jsem to tak nelámala přes koleno, jako třeba Marina (jasně, Marina je víla a ta se má zamilovávat, ale stejně…). Holky zde často řeší make up, což si myslím, že autorka mohla nechat spíše na pozdější díly, stejně jako to, že dívky chodily seč mohly třeba v botách na podpatku, to si opravdu nejsem jistá, jestli to zarazilo jen mě. Na druhou stranu, je to jen můj názor, autorka má spíše přehled o školním prostředí a dětech v něm, takže zde se budu držet více zpátky 😀 .

Jak již jsem zmínila, knížka je nejtenčí z celé série. Pro mě to v tuto chvíli bylo výhodné, na druhou stranu to byl takový pomyslný kámen úrazu. Na úkor těch stránek mi kniha přišla taková moc rychle odbytá. Na vše se rychle přišlo a vše se rychle vyřešilo, nebylo to tak moc rozvinuté, což mě zklamalo. Prostředí knihy je skvělé, moc se mi líbí, má to příjemnou atmosféru, takže mi přišlo škoda, že se žádné velké zdržování nedělo. Na druhou stranu jsme zde měli o krapet jiné prostřední než v prvním díle. Tance nág se odehrávají na tajemném hradě, kde dochází k jistým tajemným událostm, které Marina bude řešit. Působilo to lehce strašidelně, což se mi líbilo.

Asi neudělám chybu, když řeknu, že tento díl byl zatím o dost slabší než ten první, ale i tak nejsem zklamaná. Já se ráda do toho světa vrátila a ráda se tam vrátím znova. I tato malá škobrtnutí hodnocení nijak extra nesníží, autorka si i tak poradila a psala stejně krásně, jako v díle prvním. Její styl je něco, co podle mě sedne snad každému. Knihy jsou čtivé, zajímavé. Jazyk je květnatý, rychle se začtete. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo časté přirovnání Marininých očí k čokoládě. Jasně, s barvou nemám problém, ale věta: ,, a upřela na něj pohled smutné čokolády…“ mi připadá prostě zvláštní.

Ačkoli bylo dílo slabší, nelze ho nedoporučit. Pokud jste přečetli první díl, hádám, že vás zaujal. Řekla bych, že tohle je v podstatě nutnost. Já se moc těším na další díly, kdy bude Marina už trochu starší a její dejme tomu vyspělejší mentální úroveň už bude blíže té mojí, ale věřím, že k tomu se dostanu brzy!

Prvnímu dílu jsem dala 4*, abych si nechala rezervu. Teď je mi to líto, protože jsem nečekala, že budu hodnotit méně, ale bohužel, Tance nág byly opravdu slabší. Jenže 3,5* si kniha nezaslouží, takže jsem opět sáhla k raritě a dávám 3,8* a věřím, že už to bude jen lepší .

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji nakladatelství Maitrea a Renatě Štulcové. Zde si knihu můžete koupit.

3.8/5

4 komentáře

  1. Nezní to vůbec špatně 🙂 A k té oblibě kluků ve 12-13 letech. Já jsem v tomhle věku měla také úplně jiné zájmy, ale co vidím teď ve škole jako pedagog je tenhle věk už úplně běžný. Takové to prví vážnější chození řeší už od 5.třídy. Děti jsou teď mnohem dříve vyspělejší, bohužel 🙂

    1. Moc děkuji za tvůj názor! Říkala jsem si, že to tak “bohužel” bude. Ačkoli jsem ze základy vyšla před téměř 5 lety a zájmy jsem měla úplně jiné, je neuvěřitelné, jak rychle se to změnilo :/ . Nicméně jsem ráda, že paní autorce nekřivdím 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *