Neotvírat! Kouše!

Každý z nás aspoň jednou zatoužil zjistit, jak chutná zakázané ovoce. Když se naskytne možnost, kdy víme, že bychom něco neměli, je velký problém držet se od toho dál. A co se stane, když dorazí zajímavý balíček?

Neotvírat! Kouše! – Charlotte Habersack

Originální název: Bitte nicht öffnen, Band 1: Bissig!

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2016

Počet stran: 216

Vazba knihy: pevná

Vydalo: Drobek

Zakázané ovoce chutná nejlépe!

Když Nemo dostane záhadný balíček, který je adresovaný v podstatě na konec světa, přijde mu to jako povedený vtípek. Na krabici je napsáno: Neotvírat! Kouše! Zní to jako obrovské lákadlo, ale je jasné, že rodiče s tím absolutně nesouhlasí. Takže jen co vytáhnou paty z domu, Nemo se svým kamarádem balíček otevřou. Vyskočí na ně příšerka Yetti, která pomalu roste do výšky svou metrů a venku uprostřed léta začne sněžit. Nemovi a Bédovi tak nezbývá nic jiného, že s pomocí kamarádky Otky Yettiho dostat zpět domů, kam stále chce.

***

Myslím si, že všichni znáte moje guilty pleasure. Jednou za čas prostě neodolám a přečtu si dětskou knihu. Ve většině případů za to může něco mega roztomilého, co přitáhne moji pozornost. V tomto případě to byla obálka, která knihu představuje jako tajemný balíček, ze kterého na nás kouká Yetti! No řekněte, kdybyste byli zhruba na stejné mentální úrovni jako já (pokus o vtip, hehe) a bylo by vám tak o 10 let méně, nešli byste do toho?

Narovinu si řekněme, že je fajn od této knížky nečekat nic extra. Je to výslovně opravdu jen pro děti, takže to nebudu hodnotit na úrovni klasické beletrie, co čtu.

Nečekejte tady žádný složitý příběh, který má zamotaný děj a nepředvídatelný konec. Tohle je oddechové, lehké, vtipné, roztomilé a prostě dětské.

Hodně se mi líbil ten nápad s tajemným balíčkem, navíc bylo vidět, že překladatel se do své práce opravdu vžil, takže všechno úsměvné, co se týkalo právě balíčku, jeho doručení anebo jmen, k sobě hezky ladilo. Na druhou stranu, víte, jak to v knihách mám s českými jmény nebo názvy. Mírně mi to vadí, takže tady mi nějakou chvilku zabralo, než jsem si na to zvykla. Ale opět, kniha je cílena pro dětské publikum a myslím si, že pro děti je jen dobře, když jim je přibližován český jazyk jak jen to jde.

Co mě mile překvapilo, jsou moc pěkné ilustrace, které se v knize občasně objevují. Je to skvělý způsob, jak si udržet dětskou pozornost během čtení, takže kniha je hezky graficky zpracována nejen zvenčí, ale i zevnitř. Když už jsme u té grafiky, za zmínku jistě stojí i velikost písma, která se pro menší čtenáře skvěle hodí. Rozložení textu, šířka odstavců, a právě ta velikost je naprosto ideální. Pokud máte doma nějaké to dítko, můžete si knihu číst s ním, nebo se do čtení může pustit samo. Myslím, že s tím nebude mít žádné problémy.

Kniha je psána velice lehce, je čtivá, udrží pozornost. Dokonce v sobě nese i nějaké to něco navíc, co děti poučí. Minimálně ukáže, jak je důležité přátelství.

Věřím, že tohle určitě nebude šálek kávy každého z vás, nicméně to berte třeba jako doporučení ke kvapně blížícím se Vánocům. Pokud máte doma nějakého mladšího sourozence, nebo dokonce máte děti, řekla bych, že tohle je skvělá volba na dárek!

Tímto moc děkuji obchodu Knihy Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete koupit ZDE.

Pokud bych tedy opravdu měla hodnotit hvězdičkami, řekla bych, že hodnocení 4*/5* je tak akorát.

4/5

6 komentářů

  1. Tak sice je to kniha pro děti, ale je strašně kouzelná!
    I já občas sáhnu po dětské knize a prozatím než se narodí prcek ji čtu se synovcem, manželem a občas i sama potají 😀 Takový návrat do dětských let.

    Teď budu číst novinku Nartoun Olin a už ta ilustrace je úžasná!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *