Clayův most

Všichni jste určitě o tomto autorovi již slyšeli. Minimálně vám není cizí jméno knižního titulu a filmu – Zlodějka knih. Autor ale po letech vydal další knihu. A musím říci, že Clayův most mi dal zabrat…

Clayův most - Markus Zusak

Originální název: The Bridge of Clay

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 568

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Argo

Historie jedné rodiny...

Dunbarovic rodina může být považována za velice zvláštní. Pětice kluků, kteří se stále hádají a perou, hromada zvířectva a žádní rodiče. To vše se ale změní ve chvíli, kdy kluky navštíví jejich otec, kterého léta neviděli, a prosí je, aby mu pomohli postavit most. Jediný, kdo je ochotný mu pomoci, je věčně zamlklý Clay.

Postupně odhalujeme, co se stalo s matkou Penny a jaký to mělo dopad na celou rodinu. Ovšem tím to ale končit nebude…

***

Rovnou začnu tím, že vám řeknu, že jsem ještě nic od Marka Zusaka nečetla. Jo, jak neobvyklá věta tady u mě na blogu. Ale je to tak, Zlodějku knih jsem viděla v televizi a neuvěřitelně mě nadchla. Jenže, jak víte, já si raději nejdříve přečtu knihu, takže jsem čekala, dokud na ten děj jakž takž nezapomenu a konečně, sešlo se to tak hezky, že knížka se mi do rukou dostala díky kamarádce, takže věřím, že už nebude trvat dlouho a můj druhý přečtený titul od Marka Zusaka bude právě Zlodějka knih!

Byla jsem zvědavá (a nebyla jsem sama), jak se mi bude Clayův most líbit. Anotace zněla slibně, ale bohužel jsem četla pár recenzí, které byly hodně kritické, takže ve mně hryzala jistá pochybovačná myšlenka. Moc tomu nepomohlo ani prvních sto stránek, které sice byly zajímavé, ale dělalo mi problém příběh pochytit. Autor se toho totiž nebojí a rovnou nás háže do příběhu, který ale vysvětluje až později. Takže tímto vás varuji, přečkejte tak 100 stránek a pak už to bude dobré!

Knihu jsem četla pekelně dlouho, dá se říci, že téměř měsíc. Tímto se tedy hlavně omlouvám všem, kteří na tuto recenzi tak dlouho čekali. Ale víte vy co? Já jsem nakonec i ráda, že mi to tak dlouho trvalo. Příběh jsem si postupně dávkovala a světe div se, ono to ke konci i bylo potřeba. Když už si myslíte, že to nejsilnější, co v knize je, jste přečetli, autor na vás vybalí něco, co jste absolutně nečekali. Takže díky! Na postavy jsem si 500 stran zvykala a pak přišla rána, která mi vehnala slzy do očí.

Co se týče právě těch postav, tak to je to samé. Budete podle mě potřebovat pár chvil, abyste si všechny postupně zapsali do paměti. Ale stojí to za to, každý je tam vykreslen originálně a každý má svůj příběh a osobnost, která na mě při čtení působila. Jo, tohle se fakt povedlo. Celá kniha je vyvážená kombinace , která stojí za to.

Ze začátku mi to přišlo dlouhé, pomalé a složité, ale později jsem autorovi přišla na chuť a zoufale jsem si přála, ať to proboha ještě nekončí.

Řekla bych, že tahle kniha není vůbec psána pro zábavu, nebo zahnání nudy. Musíte si tam najít „to své“, co vás chytne a zaujme. Po dočtení je mi jasné, že pokaždé, když si knihu přečtu, tam najdu něco nového, co mě vezme.

Zusak mi jednoduše zlomil srdce, zasáhl mě, donutil přemýšlet. Kniha mě dojala a stejně jako Clay a jeho otec, i já jsem mezi sebou a autorem postavila onen pomyslný most.

Za poskytnutí knihy mnohokrát děkuji obchodu Kosmas. Zde si knihu můžete koupit.

5*/5*

5/5

8 komentářů

  1. Tak to je výborné. Zase pětihvězdičková vlna 🙂
    Také si radši vždycky přečtu knížku a až potom se podívám na film. Ne vždy se to ale samozřejmě povede.

  2. Hmmm já četla Zlodějku. Podle recenze začínám mít trooošku pocit, jestli autor nemá šablonu (rána na konci…:-D), ale ten konec a postavy ve Zlodějce byly super, jen začátek se trochu vlekl. Asi Claye zkusím…:-D Uvidíme uvidíme, až si budu chtít pobrečet…:-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *