Smrtící bílá

Cormoran Strike má na starosti jeden ze svých nejkomplikovanějších případů. Jak moc zamotaná mohou být rodinná tajemství, která by mohla potopit kariéru nejednoho člověka?

Smrtící bílá - Robert Galbraith

Originální název: Lethal White

Rok vydání: 2019

Rok vydání originálu: 2018

Počet stran: 720

Vazba knihy: pevná s přebalem

Vydalo: Kniha Zlín

Komu věřit, když i celá rodina má svá tajemství?

RECENZE OBSAHUJE SPOILERY

Uběhl rok od posledního pořádného případu Cormorana Strika a Robin Ellacotové. Zdá se, že vztahy v kanceláři se poněkud změnily, ale nedá se nic dělat. Když tam jednoho dne vpadne mladík, který vypadá, jako by byl psychicky nemocný a začne říkat, že viděl, jak bylo uškrceno a pohřbeno dítě, Cormoranovi je jasné, že další případ, který bude stát za to, je na světě. Jenže nic není, jak se zdá. Případ se dotýká nejen politiků, ale pozná i temná rodinná tajemství.

***

Pokud jsem to ještě neříkala, tak to říkám teď – miluju tuhle sérii od J. K. Rowlingové. Ano, mohlo se stát, že jste se ještě nedozvěděli, že je tato série psána pod pseudonymem, tak nyní už to víte. Abych byla upřímná, od autorky jsem v životě nic nepřečetla. Když říkám nic, mám tím na mysli světoznámou sérii o Harrym Potterovi. Jediná výjimka je Prokleté dítě, které s tím má ale pramálo společného, a právě detektivní série knih Volání kukačky, Hedvábník, Ve službách zla a nyní i Smrtící bílá. Když jsem před asi rokem dočítala Ve službách zla, na konec jsem zůstala koukat s otevřenou pusou, mé zklamání ale vystřídala radost, když jsem zabloudila na internet a dozvěděla jsem se, že na podzim roku 2019 má vyjít Smrtící bílá! A teď, díky Knihcentru, se mi do rukou dostal přímo recenzní výtisk mé milované detektivky a můžu vám říct: pane bože! Jděte do toho!

Počítala jsem s tím, že tento čtvrtý díl je poněkud delší, než první tři, ale že se mi do rukou dostane více než 700 stránková bichle, to mi opravdu vyrazilo dech. Nicméně, jak již jsem zmínila, miluju tuto sérii, autorčin styl už znám, vím, co čekat, takže mi to bylo jedno, byla jsem hlavně ráda, že mám co číst a že mi to jen tak rychle neuteče. A nemýlila jsem se.

Jako první mě překvapilo, že se v podstatě jedná o dva detektivní případy v jednom. Nebudu vám tady spoilerovat, pouze řeknu, že Strike je najatý na jednu věc, která se postupně vyvrbí tak, že bude řešit něco mnohem komplikovanějšího. No není tohle takový malý dárek? Prostě zásadní zvrat ani ne uprostřed knihy!

Všemu opět tradičně dominovalo úžasné budování a vykreslování atmosféry. Byla to jedna z věcí, na které jsem se nejvíce těšila. Až se opět ponořím do toho skvělého londýnského ruchu a budu si to vychutnávat. Avšak tady nás čekala drobná změna. Kniha se v Londýně odehrávala, ale přesunuli jsme se i na venkov, což bylo takové zajímavé zpestření.

No a nyní ta hlavní věc – postavy. Nevím, jak to Rowlingová dělá, ale Cormoran Strike a Robin Ellacotová, to je podle mě jedna z nejlepších detektivních dvojic, kterou jsem kdy poznala. Naprosto skvělé charaktery, které mají svou osobnost a své problémy, které musí řešit a prát se s nimi. Opět nechci spoilerovat, ale na konci minulého dílu se stalo něco, co určitě mnohými otřáslo, nebojte se! Je to na dobré cestě! A opět, skončilo to otevřeně, takže vztah naší dvojice se stále vyvíjí!

Co se týče případu jako samotného, přišlo mi, že v této knize byl jeden z takových slabších. Předchozí dva byly takové zajímavější. Nechci říci, že tento nebyl, jen byl hodně komplikovaný a zamotaný. Tím taky nechci říci, že mám ráda drsné a brutální případy, moc je nemusím, právě proto tuto sérii tak miluji, ale jak již jsem řekla, ona šťáva byla v předchozích dvou dílech a zde už chyběla.

I tak ale musím říci, že mě to nezklamalo. Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala, co jsem chtěla a na co jsem se tak moc těšila. Řekla bych, že tohle je moje srdcovka, u které vím, že mě snad nikdy nezklame. Doporučuji ji vám všem, kteří nemusíte ony brutální severské krimi, nebo je máte rádi, ale i tak si jednou za čas rádi přečtete něco jiného. Něco, jako je Robert Galbraith a „jeho“ skvělá série.

5*/5*

Tímto moc děkuji obchodu Knihcentrum za zaslání recenzního výtisku. Zde si knihu můžete koupit!

5/5

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *